ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Zistite, prečo sa vám stále nafukuje brucho

19.4.2017 | Zdravie

Nadúvanie nie je nič príjemné a ako na potvoru sa objaví keď je to najmenej vhodné. Ak vás nafúknuté brucho trápi často, skúste pohľadať príčinu v nasledujúcich riadkoch a predísť tak ďalším nepríjemným stavom.

Dehydratácia
Nedostatočný pitný režim má za následok nerovnováhu elektrolytov v žalúdku. Trávenie prebieha neustále a telo k tomu potrebuje vodu, lenže keď jej máte nedostatok, tak ju váš organizmus začne zadržiavať, čo má za následok veľké nafúknuté brucho.

Nedostatok spánku
Okrem celodennej únavy prináša nedostatok spánku so sebou aj ďalšie nepríjemné efekty. Za väčšinu z nich môže zvýšená produkcia hormónu stresu – kortizolu. Kortizol narúša tráviaci proces a spôsobuje nadúvanie a zápchu.

Potravinové alergie a intolerancie
Potravinové alergie, intolerancie a precitlivenosti vedú k nafukovaniu brucha. Najčastejšie potraviny, na ktoré sú ľudia precitlivení, sú mliečne výrobky a potraviny obsahujúce lepok. Pritom nemusí ísť hneď o celiatikov, ani mať potvrdenú intoleranciu od lekára, stačí, že ste citliví na nejakú potravinu a prejaví sa u vás nafukovanie, kŕče, zápcha, prípadne hnačka.

5 dôvodov, prečo sa nehanbiť za prdy

Zápcha

Ak je na vašom tanieri málo vlákniny, máte málo pohybu, prípadne beriete nejaké lieky, ktoré vám nesedia, môže sa to prejaviť niekoľkodňovou črevnou zápchou a tá sa nezaobíde bez nafukovania brucha.

Prirýchle jedenie

Obed máte v sebe nahádzaný za dve minúty a potom vás trápi nafúknuté brucho? Skúste jesť pomalšie, dostane sa vám do brucha menej vzduchu a nebudete ako balón.

Stres
V tráviacom trakte sa nachádza mnoho nervov, ktoré sa pri strese podráždia. Trávenie potom trvá omnoho dlhšie a sprevádza ho výrazné nafukovanie.

Autor: Tatiana
Foto: Profimedia.sk


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáte sa v metale?
Otestovalo sa 9896 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes