ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Vojak , ktorý dokázal takmer nemožné: sám si vyoperoval slepé črevo

7.3.2017 | Zdravie

Čo by ste robili, keby ste mali ukrutné bolesti, vedeli by ste že máte zápal slepého čreva, ale nikde na okolí by nebol lekár a nedokázali by ste sa k žiadnemu dostať? Mali by ste iba dve možnosti – budete v bolestiach čakať na pomoc alebo si poradíte vlastnoručne? Zoznámte sa s príbehom vojaka, ktorý si tým naozaj prešiel.

Vojak Robert McLaren, prezývaný Jock, slúžil počas prvej svetovej vojny v britskej armáde a neskôr sa presťahoval do Austrálie. V roku 1938 sa tam oženil, avšak po vypuknutí druhej svetovej vojny išiel v roku 1941 opäť do boja.

Z boja bol unesený a väznený v internačnom tábore, z ktorého následne ušiel spolu s jedným spoluväzňom. Keď sa v roku 1942 ocitli sami uprostred divočiny a skrývali sa pred Japoncami, prejavili sa u Jocka zdravotné problémy. Keď bolesti neustupovali a bolo mu jasné, že má zápal slepého čreva, musel sa odhodlať na radikálny zásah.

V okruhu niekoľkých kilometrov nebol na dosah žiaden lekár, ktorý by mu mohol pomôcť. Ak chcel prežiť, nemal inú možnosť, ako vyoperovať si slepé črevo vlastnoručne. Na chirurgický zákrok mu musel stačiť jeden vreckový nôž, ktorým mu „operácia“ trvala štyri nekonečné hodiny, ale Jock McLaren ju zvládol a prežil.

FOTO: Pozrite si, ako vyzeral život najvyššieho muža v histórii

Po zotavení Robert McLaren naďalej aktívne pôsobil v armáde až do skončenia vojny. Nezomrel v boji, ani na chorobu, ale zabilo ho zhnité drevo, ktoré naňho nešťastne padlo tesne vedľa jeho domu v roku 1956.

Autor: Tatiana
Foto: Wikipedia


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Čo máte spoločné s Lady Gaga?
Otestovalo sa 18020 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Bača, aká bola svadobná noc?"
"Nuž, najprv som si prdou, aby si nemyslela, že som nesmelý. Potom som jej dau po papuli, aby hneď vedela, že nebudem pod papučou. No a potom som to robiu s ovečkou, aby si nemyslela, že budem od nej závislý..."

 
Virtuálny barPearl Harbor Pearl Harbor
  • 2 cl vodky
  • 2 cl melónového likéru
  • ananásový džús
 
Hra na dnes