ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

Uletené zdravotné diagnostiky, ktoré fungujú

8.8.2017 | Zdravie

Laboratóriá plné vyspelej techniky umožňujú spoľahlivé zistenie zdravotného stavu, ale existujú aj jednoduchšie a overené metódy diagnostiky. Pozrite sa, čo všetko vie pomôcť odhaliť závažné ochorenia u ľudí.

Psí čuch

Štvornohý priateľ je schopný človeku pomôcť viac, než len zlepšiť náladu. Vďaka svojmu skvelému čuchu vie pes nájsť drogy i hľadané osoby, ale aj odhaliť viacero zdravotných hrozieb. Cíti prichádzajúci záchvat, nízku hladinu cukru u diabetika, ale dokáže aj odhaliť viacero foriem rakoviny.

Ochutnávanie moču

Znie to síce nechutne, ale ochutnanie moču naozaj dokáže odhaliť, či má človek diabetes alebo nie. Už v 17. storočí si vtedajší lekári všimli, že niektorí ľudia majú neobvykle tmavý a hustý moč, ktorý je na chuť veľmi sladký. Dnes už je známe, že sa jedná o závažné ochorenie – cukrovku.

Nespavosť môže viesť k Alzheimerovi

Fotky s bleskom
Aj keď blesk obvykle fotkám veľmi nepomáha, občas by ste si mali urobiť snímku s bleskom, aby ste preverili zdravotný stav očí. Ak sú na fotke obe oči červené, znamená to, že očné sietnice sú dobre prekrvené a teda zdravé. Akonáhle sa v oku ukáže žltá škvrna, môže to značiť prebiehajúcu Coatsovu chorobu, čo je anomália sietnicových kapilár, ktorá môže viesť k slepote. Ďalší závažbý stav, ktorý sa dá odhaliť vďaka fotke s bleskom je retinoblastóm, čiže zhubný nádor oka, ktorý sa prejaví ako biela škvrna.

Tehotenské testy u mužov
Muži by si tiež mali čas od času urobiť tehotenský test, ale nie preto, aby zistili, či sú tehotní, ale aby sa preventívne vyšetrili, či nemajú rakovinu semenníkov. Niektoré nádory na semenníkoch zvyknú produkovať hormón hCG, ktorý majú ženy na začiatku tehotenstva zvýšený a jeho prítomnosť v tele sa zisťuje práve tehotenským testom.

Autor: Tatiana
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Otestujte svoj mechúr!
Otestovalo sa 31741 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes