ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Triky na prežitie, ktoré využívali ľudia počas holokaustu

4.4.2017 | Zdravie

Holokaust spôsobil smrť obrovského počtu ľudí, rukami nacistov zahynuli milióny ľudí. A napriek tomu sa mnohým prenasledovaným podarilo vzdorovať a prežiť vďaka nasledujúcim spôsobom.

Šťava z repy

Telá ľudí v koncentračných táboroch boli veľmi bledé a slabé, čím pôsobili ako chodiace kostry. V tábore Osvienčim počas lekárskej prehliadky používali väzni šťavu z repy (a niekedy aj vlastnú krv), aby ich tvár mala zdravšiu farbu a zdali sa v poriadku. Keď totiž neprešli cez lekársku prehliadku poslali ich na smrť. Červeň v tvári im umožnila doktorov podviesť, aby uverili, že sú zdravší než v skutočnosti.

Farbenie vlasov

Na začiatku holokaustu sa nacisti zameriavali na mentálne postihnutých a starších ľudí. Mnohí z prenasledovaných sa pred útekom rozhodli spáliť rodné listy, ale ešte jedna vec mohla prezradiť ich vek - vlasy. Starší muži a ženy (zvyčajne nad 40 rokov) už mali čiastočne alebo úplne sivé vlasy, preto si ich farbili, aby vyzerali mladšie. Z tohto dôvodu sa čoskoro minuli zásoby farieb na vlasy v obchodoch v hlavných židovských mestách.

Falošné doklady
Ďalší spôsob, ktorí nacisti využívali pri hľadaní Židov a iných prenasledovaných bola kontrola záznamov o narodení, pasov a iných identifikátorov. Mnohí Židia si vyrobili falošné doklady a potom pomáhali ostatným. Vyrobili stovky falošných dokumentov pre židovských ľudí, ktorým hrozilo prenasledovanie a tým ich zachránili pred tábormi smrti.

Schody smrti v Mauthausene

Mnohí s falošnými dokladmi dokonca utiekli z krajiny, napríklad do Švajčiarska a Dánska. Jedným z najznámejších falšovateľov tejto doby je Adolph Kaminski, ktorý sa vďaka tomu zachránil pred deportáciou do koncentračného tábora a pomáhal Židom dlhé roky.

Transport detí
Mnohí ľudia prišli počas holokaustu o deti. Jedinou možnosťou na záchranu detí mladších ako 18 rokov bol transport z Nemecka, ktorý fungoval v rokoch 1938 - 1940. Počas tohto obdobia sa podarilo prepašovať deti z Nemecka, Poľska, Rakúska a Československa do krajín, ktorí ich ochotne prijali.

Boxoval, aby prežil. Pre potešenie dozorcov v koncentráku

Napríklad Veľká Británia prijala v priebehu dvoch rokov takmer desaťtisíc detí. Deti dokonca dostali falošné doklady pre prípad, že transport zastavia skôr než dosiahne svoj cieľ. V azylovej krajine deti pridelili do rodín, ktoré sa o nich starali. Transporty prestali v roku 1940 potom, keď Poľsko padlo do rúk nacistov a do platnosti vstúpili prísnejšie cestovné zákony.

Normálny život
Znie to zvláštne, ale žiť ďalej normálnym životom je jedna z najlepších foriem prežitia. Keď ľudí priviezli do táborov vedeli, že ich šance na prežitie sú malé a každá sekunda života sa počíta. Zajatci počas dňa pracovali na pridelených pracovných miestach, ale v noci si žili vlastný život. Pravidelne sa socializovali, jedli a pili spolu a dokonca mali sexuálny život. Keď sa ich pýtali, ako sa im podarilo prežiť útrapy tábora, mnohí z nich povedali, že sa snažili žiť „normálny" život, čo bola ich forma odporu proti nacistom.

Skrývanie
Mnohí z prenasledovaných našli útočisko u nežidovských rodín a skrývali sa na rôznych miestach. Skrýše sa nachádzali v nevyužitých suterénoch, pôjdoch, za stenou alebo pod podlahou, falošnými knižnicami alebo oknami. Najznámejší je prípad rodiny Anny Frankovej. Ukrývali sa v malom byte nad kanceláriou jej otca mnoho rokov a rodinný priateľ im nosil potraviny a ostatné základné potreby. Pred koncom vojny ich však našli a previezli do rôznych táborov, kde všetci, okrem otca Otta, zomreli.

Cvičenie

V mnohých táboroch väzni museli absolvovať lekárske vyšetrenie. Okrem používania repovej šťavy, aby pôsobili zdravšie často pred prehliadkou cvičili. Bežali, robili kliky, niekedy sa medzi sebou dokonca hádali v nádeji, že budú pôsobiť životaschopnejšie, keď predstúpia pred lekára.

Služba nacistickým vojakom

Ďalším neobvyklým spôsob na prežitie najmä Židov boli rôzne formy služieb nacistickým vojakom. Jednou z najčastejších bolo vyhľadávanie iných Židov počas „výletov" nacistov po okolí. Židovskí muži dostali rozkaz zistiť, kde sa schovávajú iní Židia a potom ohlásili úkryt nacistickým vojakom výmenou za svoj život. Ženy „ponúkali" iné služby. V nacistami ovládaných krajinách vznikli bordely, kde tieto ženy pracovali a nacisti s nimi zaobchádzali lepšie než s priemernými väzenkyňami, takže väčšinou žili dlhšie.

Úplatkárstvo
Verte tomu alebo nie, niektorým sa podarilo vyplatiť z prenasledovania. Bohatí Židia si cestu na slobodu zaplatili. Nacistickí vojaci bažili po moci a chceli byť aj bohatí, preto prijímali úplatky. Židia, ktorí si dokázali kúpiť cestu na slobodu prišli o všetko a skončili chudobní, ale aspoň boli nažive.

Autor: Radomír


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Bača, aká bola svadobná noc?"
"Nuž, najprv som si prdou, aby si nemyslela, že som nesmelý. Potom som jej dau po papuli, aby hneď vedela, že nebudem pod papučou. No a potom som to robiu s ovečkou, aby si nemyslela, že budem od nej závislý..."

 
Virtuálny barPearl Harbor Pearl Harbor
  • 2 cl vodky
  • 2 cl melónového likéru
  • ananásový džús
 
Hra na dnes