ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Triky, aby pásomnica rýchlejšie rástla

9.11.2010 | Zdravie

Môže mať až desať metrov a vo vašom tele pretrvávať neuveriteľných dvadsať rokov! Toto monštrum nemusíte vôbec registrovať, napriek tomu však môžete pásomnicu úspešne živiť. Hlavne, ak si rady doprajete tatarák.

Parazit v čreve

Pásomnice sa radia medzi ploché červy, ktoré parazitujú v čreve všetkých stavovcov a teda aj človeka. Vyzerajú ako dlhokánsky slizký červík a ich pomenovanie pochádza od hlavného hostiteľa, hovädzieho dobytka. Keďže obsahujú samčie aj samičie pohlavné žľazy, sú to vlastne hermafrodity.

Ďalšou zaujímavosťou je, že napriek svojej všeobecne známej pažravosti, pásomnice nemajú žiaden ústny otvor. Majú však špeciálne upravený povrch tela, vďaka ktorému môžu prijímať všetky živiny od svojho aktuálneho hostiteľa.

Nielenže vám kradnú výživné látky, ich protislužbou za priživovanie sa vo vašom tele je poškodzovanie zdravia. Robia tak dráždením sliznice čreva prostredníctvom svojich prísaviek, háčikov a vylučovaním odpadových látok. Navyše, tieto ich toxické výkaly sa cez črevo, prípadne krvou, dostávajú i do rôznych iných orgánov a tkanív. Napadnúť môžu taktiež centrálnu nervovú sústavu. Ak ste často nervózni a podráždení, príčinou môže byť práve dlhý hnusný červ vo vašom bruchu.      

Máte, či nemáte?
Odhaliť v tele nepozvaného hosťa nebýva až také jednoduché, pretože prítomnosť pásomnice môže byť i celkom bezpríznaková. Nakoľko sa ich telo skladá z niekoľko stoviek článkov, prvými príznakmi môže byť práve prítomnosť vylúčených článkov v stolici postihnutého človeka.

Uvidieť ich možno voľným okom, to však vôbec nepredstavuje dobrý znak zbavenia sa červa, pretože každý takýto článok obsahuje kompletnú sadu pohlavných orgánov. Čiže stačí, aby v čreve zostal jeden jediný a pásomnica opäť narastie do enormných rozmerov.

Signálom môže byť i svrbenie v oblasti análneho otvoru, mierne žalúdočno – črevné ťažkosti, alebo aj vážnejšie kŕče. Niektoré druhy pásomníc môžu postihovať mozog, čo sa obyčajne prejavuje zvýšením intrakraniálneho tlaku, zvracaním, bolesťami hlavy, zlým videním, či psychickými poruchami.

Cesta do tela a z tela
Spôsob šírenia nákazy je celkom jednoduchý. Stačí, aby hovädzí dobytok prijal stravou vajíčka pásomnice a začína epidemický proces. Larvy sa v tenkom čreve vyliahnu, následne prevŕtajú jeho stenu, dostanú sa do krvi a nakoniec do svalstva. Vy si dáte chutný tatársky biftek nakazenej kravičky a spolu so surovým mletým mäsom prijímate i zárodok.

Hlavička sa prísavkami zachytí na vašom čreve a o niekoľko týždňov je z nej veľký parazit v celej svojej paráde. Zabrániť ochoreniu môžete zrieknutím sa konzumácii surového a tepelne nedostatočne upravovaného hovädzieho mäsa. Inou účinnou alternatívou je zamrazenie mäsa po dobu minimálne desať dní.

V prípade podozrenia sa môžete dať diagnostikovať mikroskopickým vyšetrením stolice, kde odborníci budú pátrať po vajíčkach a článkoch pásomnice. Ďalšie možnosti predstavujú rtg, sonografické a CT vyšetrenie, ako i vyšetrenie krvi. Ak sa diagnóza potvrdí, budete sa liečiť medikamózne niklosamidom, praziqantelom, prípadne jeho kombináciou so steroidmi. V ojedinelých stavoch sa pristupuje aj k chirurgickým zásahom.

Autor: Ton          

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Dvaja farári po práci sedia v peknom počasí na lavičke pred farou a popíjajú červené víno.
- Čo myslíte, bratku, dožijeme sa my toho, až Vatikán vydá dekrét o zrušení celibátu?
- Neviem, bratku, my ešte asi nie, ale naše deti už určite.

 
Virtuálny barBlinkibu Blinkibu
  • rum
  • ovocný čaj
  • mlieko
  • cukor
  • citrón
 
Hra na dnes