ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Tajná nacistická droga: z ľudí mala spraviť robotov

16.4.2017 | Zdravie

Spraviť z vojakov stroje na zabíjanie bolo odjakživa snom mnohých diktátorských režimov. Žiaden však experimenty v tejto oblasti nedotiahol ďalej ako práve ten nacistický. Droga D-IX mala Nemcom pomôcť k víťazstvu v druhej svetovej vojne.

Foto: Bundesarchiv
Testovanie drogy D-IX začalo v novembri 1944 v koncentračnom tábore Sachsenhausen. Spomedzi väzňov vybrali 18 mužov, ktorých prinútili kráčať v polkruhu s 20-kilovými batohmi. Pochod sledoval aj Odd Nansen, syn významného nórskeho cestovateľa. Niekoľko rokov po vojne uviedol: „Volali ich „tabletková hliadka". Bez odpočinku dokázali prejsť 90 kilometrov a každý vedel, že sú pokusnými králikmi."

Tajné Hitlerove záznamy: vodca šňupal kokaín

Hitlerovi chemici chceli zistiť, ako dlho títo väzni vydržia. Museli za pochodu spievať a pískať rôzne melódie a až po 24 hodín pochodu väčšina z nich zomrela vyčerpaním. Napriek tomu išlo z pohľadu vedcov o úctyhodný výkon, ktorí pripisovali práve tabletkám D-IX. Obsahovali zmes kokaínu a ďalších drog a vedúce osobnosti Tretej ríše verili, že sa vďaka nim stanú nemeckí vojaci neohrozenými a neúnavnými bojovníkmi.

FAKTY X: Tajná nacistická zbraň

Vývoj D-IX bol zrejme posledným Hitlerovým tajným projektom. Tabletky mali zvrátiť priebeh vojny, ktorá sa koncom roka pre nacistov nevyvíjala vôbec priaznivo. A hoci nemecká propaganda dehonestovala užívanie drog, režim ich vojakom podával, aby v boji podávali lepšie výkony.

Pervitín namiesto cukríkov
Na západnom fronte bolo užívanie pervitínu pomerne bežnou záležitosťou už v počiatočných fázach konfliktu.

Telegram, ktorý dohnal Hitlera k samovražde

Droga mala stimulovať vojakov k hrdinským skutkom za účelom dosiahnutia víťazstva. Berlínska továreň Temmel, ktorá pervitín vyrábala, dodala len počas roku 1939 armáde a letectvu 29 miliónov tabletiek tejto drogy. V oficiálnych dokumentoch sa spomína pod krycím názvom „obm".

Foto: Bundesarchiv
Velenie však značne podcenilo vedľajšie účinky užívania pervitínu. Jeho konzumenti si rýchlo vyvinuli závislosť a neboli bez drogy schopní normálne fungovať. Lekári pri svojich inšpekciách konštatovali, že pervitín sa na fronte užíva bez akéhokoľvek dozoru a kontroly. Doba, ktorú vojaci potrebovali na to, aby u nich vypršali účinky drogy, sa stále predlžovala. Schopnosť koncentrácie sa u mužov zasa zhoršovala. Napokon sa vyskytli prvé úmrtia. Varovania lekárov však zostali bez odozvy.

Pervitín potreboval náhradu, ktorá by nemala škodlivé vedľajšie účinky a zároveň zvyšovala fyzickú odolnosť vojakov. Napokon sa skupina vedcov usadila v meste Kiel na severe Nemecka. Pod dohľadom profesora farmakológie Gerharda Orchehovského bol jej úlohou práve vývoj novej podpornej látky.

Neuveriteľná výdrž
Po niekoľkých mesiacoch tvrdej práce bol Orchehovsky presvedčený, že vynašli požadovanú substanciu. Jedna tableta obsahovala päť miligramov kokaínu, tri miligramy pervitínu, päť miligramov eucodalu (analgetika na báze morfia) a syntetický kokaín. Drogu napokon podali posádke malej ponorky v kielskom prístave a príjemne ich prekvapila. Netrvalo dlho, kým ňou začali kŕmiť väzňov v Sachsenhausene.

Cieľ experimentu bol jasný: zistiť, aké sú hranice ľudskej výdrže pod vplyvom D-IX. Záznamy ukázali, že mnohým „pokusným králikom" stačili počas 24 hodín len dve či tri krátke zastávky a necítili potrebu spánku. Zaujímavé bolo aj oslabenie vôle človeka konať podľa vlastného uváženia. V skratke: stal sa z neho robot.

Nacistickí pohlavári samozrejme volali po okamžitej distribúcii medzi všetky armádne zložky. Našťastie sa však nepodarilo spustiť masovú výrobu D-IX, a to najmä vďaka postupujúcim spojeneckým vojskám na západnom i východnom fronte. Sen o zázračnej droge tak vyprchal.

Autor: Filip

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Otestujte si svoje erotické IQ
Otestovalo sa 31085 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes