ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Sťatie ako forma popravy: cíti človek, že mu krkom prechádza oceľ?

9.4.2017 | Zdravie

Sťatie hlavy ako spôsob popravy využívajú ľudia už stovky rokov. Populárne bolo nielen počas stredoveku, ale aj cez Veľkú francúzsku revolúciu, ktorej symbolom sa stala gilotína. Prečítajte si, čo ste o dekapitácii dosiaľ s najväčšou pravdepodobnosťou netušili.

Bolí to

No dobre, zrejme ste predpokladali, že prechod ostria krkom nebude celkom bezbolestný. Doktor Guillotin, ktorý vynašiel gilotínu, však tvrdil pravý opak. Dekapitácia bola podľa neho najhumánnejšou formou popravy, pravdou však je, že po dopade ostria a oddelenia hlavy od tela bude daný nešťastník pociťovať mimoriadne silnú bolesť. Minimálne sekundu, lekári sa ale zhodujú v tom, že to môže trvať až sedem sekúnd.

Žmurkanie
Existuje množstvo príbehov o tom, že hlavy po odseknutí žmurkajú či dokonca hýbu sánkou. Nie sú vymyslené, akákoľvek činnosť hlavy po jej oddelení od tela je ale dôsledkom svalových kŕčov a nie vedomého pohybu.

Nie vždy to bolo rýchle
Gilotína stínanie hláv značne urýchlila a obmedzila chybu, ktorú mohol spôsobiť ľudský faktor. Aj kat je totiž len človek a nie vždy sa trafil tak, že hlavu uťal jedným švihom. Škótskej kráľovnej Márii I. oddelil meč hlavu až tretím úderom, a existujú aj záznamy o oveľa horšom osude odsúdencov.

Dekapitácia bez krvi
Popravu sťatím samozrejme sprevádza krv a v predstavách väčšina ľudí aj bledá hlava v koši pod popraviskom. Pravdou však je, že existuje aj niečo ako vnútorná dekapitácia. K tej dochádza, keď sa v dôsledku prudkého pohybu hlava oddelí od chrbtice, no koža ostáva prakticky neporušená. Deje sa tak napríklad pri obesení, samozrejme v prípade, že je dĺžka lana správna.

Transplantácia hlavy

Ak oddelíte človeku hlavu od tela, nemusí definitívne nastať smrť. Aspoň to si myslí chirurg Sergio Canavero a jeho pacient Valerij Spirodonov, ktorý trpí nevyliečiteľnou chorobou. Jedinou nádejou pre mladého Rusa je práve transplantácia hlavy, no a Canavero tvrdí, že to dokáže. Názory odborníkov na úspech operácie sa však rozchádzajú, a tak nám ostáva len čakať, ako to dopadne.

18 mesiacov bez hlavy

V roku 1945 chcel Lloyd Olsen z Colorada urobiť svokre radosť, a tak sa vydal na dvor svojho domu zabiť kohúta, ktorého mala jeho manželka uvariť. Rana sekerou mala život vtáka definitívne ukončiť, stalo sa však niečo zvláštne. Mike, ako sa kohút volal, žil bez hlavy 18 mesiacov.

Videá s dekapitáciou mnohých lákajú

Popravy lákali v minulosti obrovské davy ľudí, ktorí sa prišli pozrieť, ako odsúdenec zomiera. Dnes, v 21. storočí, zastupuje aj v tomto ohľade realitu internet. Dekapitáciu ako spôsob popravy využívajú vo veľkom najmä islamskí teroristi a mexické drogové kartely. Obe organizácie potom videá so stínaním hláv zverejňujú na internete, kde ich pozerajú desiatky až stovky tisíc ľudí. Chcete príklad? Keď al-Káida v máji 2004 popravila Američana Nicka Berga, video s jeho dekapitáciou sa objavilo na istej malajskej stránke. Príval návštevníkov, ktorí chceli sťatie vidieť, stránku zhodil.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Bača, aká bola svadobná noc?"
"Nuž, najprv som si prdou, aby si nemyslela, že som nesmelý. Potom som jej dau po papuli, aby hneď vedela, že nebudem pod papučou. No a potom som to robiu s ovečkou, aby si nemyslela, že budem od nej závislý..."

 
Virtuálny barPearl Harbor Pearl Harbor
  • 2 cl vodky
  • 2 cl melónového likéru
  • ananásový džús
 
Hra na dnes