ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Tri látky, ktoré by ste telu mali dopĺňať

21.2.2017 | Zdravie

Zabudnite na multivitamíny a „revolučné“ výživové doplnky, pretože vaše telo ich nepotrebuje. Avšak, aj keď si dávate záležať na vašom zdravom životnom štýle, existuje pár látok, ktoré sa v tele vyskytujú v nízkych hladinách, pričom sú dôležité pre organizmus a tak je vhodné ich pravidelne dopĺňať. Ktoré tri to sú?

Horčík

Magnézium je potrebné pre správnu funkciu viac, než 350 procesov vo vašom tele. Ovplyvňuje krvný tlak, metabolizmus, spánok a pôsobí preventívne pred vznikom kardiovaskulárnych ochorení.

V prípade, že do jedálnička zaradíte jedlá s vysokým obsahom horčíka, nemusíte si ho už počas dňa dopĺňať tabletkami, ale ak chcete lepšie spať, tak si pokojne dajte pred spánkom jednu tabletku. Odporúčaná denná dávka je 500 miligramov na deň.

Vitamín D
Jeho nedostatok môže mať za následok zhoršenie srdcovocievnych stavov, rastie riziko vzniku rakoviny a mentálny úpadok. Vitamín D prospieva aj v boji proti chrípke a infekčným chorobám. Hlavným benefitom vitamínu D je, že pomáha vstrebávať vápnik do kostí a predchádzať tým problémom s kosťami.

FOTO: Chlap, či žena? Tieto extrémné telá sú už za hranicou vkusu

Jeho doplnenie je úplne jednoduché – stačí vyjsť von na denné svetlo aspoň na 10 až 30 minút a budete mať svoju dennú dávku vitamínu D splnenú.

Rybí olej
Omega3-mastné kyseliny obsiahnuté v rybom oleji znižujú zápalové stavy, stabilizujú rytmus srdca a vo vyšších dávkach zabraňuje zrážaniu krvi. Rybí olej zlepšuje činnosť mozgu, prospieva dobrej nálade a necháva depresiu sedieť v kúte.

Ak nie ste milovníkom mastných rýb, ako je losos a makrela, a nejete ich aspoň dvakrát za týždeň, ,ali by ste si dopĺňať rybí olej iným spôsobom. Nemajte strach, nemusíte ho piť, je k dispozícii v lekárňach v rozličných veľkostiach kapsulí. Venujte pozornosť tomu, aby ste neprekročili dennú odporúčanú dávku, lebo vám bude hroziť riziko vnútorného krvácania.

Autor: Tatiana
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Bača, aká bola svadobná noc?"
"Nuž, najprv som si prdou, aby si nemyslela, že som nesmelý. Potom som jej dau po papuli, aby hneď vedela, že nebudem pod papučou. No a potom som to robiu s ovečkou, aby si nemyslela, že budem od nej závislý..."

 
Virtuálny barPearl Harbor Pearl Harbor
  • 2 cl vodky
  • 2 cl melónového likéru
  • ananásový džús
 
Hra na dnes