ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Šialené fakty o ľudskom mozgu: viete, vďaka čomu rozmýšľate?

17.7.2017 | Zdravie

Ľudský mozog predstavuje jednu veľkú spleť záhad. Niekedy nás vie prekvapiť tým, ako pracuje, niekedy sme zaskočení jeho funkciami, životom a výsledkami. Zdá sa však, že pochopiť ho komplexne je tak nemožné, ako porozumieť žene. Ale aspoň niečo vieme.

Hladné mozgové bunky

Mozog je spleť unikátnych buniek, vďaka ktorými myslíme, no sú veľmi náchylné na odumieranie. Škodí im alkohol aj fajčenie a v poslednej dobe sa hovorí, že aj diéty. Dôvodom je autofágia. Proces, kedy sa začnú mozgové bunky požierať navzájom, ak nemajú dostatok energie a paliva z našej stravy. To je vlastne ten moment, keď sa spúšťa hlad a my sa ideme najesť, aby sme si zachovali zdravý rozum. To je dôvod, prečo nedokážeme držať dlhodobo diétu aj záhada, ako je možné, že ženy vždy veria novej a novej diéte. Každým hladom sa im spotrebuje časť mozgu.

Vnímanie času ovplyvňuje mozog
Čas je v našej hlave. Čím sme starší, tým sa zdá, že ubieha rýchlejšie. Neurológ David Eagleman zistil, že to je však spôsobené spracovávaním informácií. Potrebujeme rozličné časové obdobie na spracovanie novej informácie. Jej zaradenie do myslenia záleží od toho, či ide o absolútnu novinku, alebo zaradenie do sveta, ktorý poznáme. Nové poznatky nám zaberajú viac času a preto sa zdá, že čas plynie pomalšie.

FOTO: Nechutný objav: muž našiel sto zderofmovaných mozgov

Čím sme starší, poznáme viac vecí a tak sa nám koncept sveta vytvára rýchlejšie, čo spôsobuje dojem, že žijeme rýchlo. Ak sa budete učiť stále niečo nové, budete mať pocit, že žijete dlhšie. V podstate to všetci poznáme, futbal na telesnej ubehne ako voda, ale hodina matika je najdlhšia zo všetkých.

Homosexuáli myslia inak
Skúmania z roku 2008 uverejnili zistenia o podobnosti homosexuálneho mozgu s heterosexuálnym mozgom opačného pohlavia. Týka sa to hlavne emócií, vnímania, nálady a charakteru. Preto nie je nič nezvyčajné, ak sa gay nevyzná v mapách a lesbička zlyháva pri organizovaní poriadku.

Päť mýtov o zdraví, ktorým stále veríte


Multitasking neexistuje
Ak sa chválite tým, že dokážete robiť viac vecí naraz, klamete okolie aj samého seba. Je dokázané, že mozog nemá kapacitu (ani ten ženský), aby dokázal riešiť viac vecí súčasne. To, čo nazývame multitasking je len veľmi rýchle skákanie z jednej úlohy na druhú, čo však zbytočne mozog preťažuje a klesá ostražitosť aj sústredenie. Preto je výsledok multitaskingu často taký, akoby ste vôbec pri konaní nepremýšľali.

Nevyužívame len 10 percent mozgu
Pravdou je, že na vedomé myslenie neplytváme celou kapacitou, ale nič v ňom nie je bez aktivity. Neurológ Barry Gordon tvrdí, že mozog je súvisle prepojená sieť bez hluchých miest. Ak aj priamo nemyslíme, tak riadi procesy v našom tele. Vylučovanie, dýchanie, premenu látok, skutočne sa nezastaví 24 hodín denne. Za autora mýtu o 10 percent mozgu sa považuje psychológ William James a tento pseudofakt sa uchytil, lebo bol dosť sexi a zábavný, ale rozhodne nie je pravdivý.

Autor: Marcos
Foto: Archív


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes