ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

Rodičia nás klamali! Mýty o ľudskom tele sú lož

17.9.2014 | Zdravie

Priemerný človek vie prekvapujúco málo o ľudskom organizme, napriek tomu, že celý svoj život prežije v jednom tele. Pozrime sa teda bližšie na niektoré mýty a fámy, ktoré pretrvávajú až dodnes.

Mýtus: Ak sedíte príliš blízko k televízoru, poškodíte si zrak
Asi si spomeniete, jednou z najvzrušujúcejších vecí v detstve bolo prísť domov zo školy, schmatnúť niečo k jedlu a potom sedieť so skríženými nohami na podlahe niekoľko centimetrov od televízora. Až kým vám rodičia nekázali zdvihnúť zadok, lebo sedenie tak blízko telky vám zničí oči.

Realita:
Ak existuje nejaká korelácia medzi detským sedením blízko pred televízorom a nosením okuliarov v dospelosti, potom je to naopak - znamená to, že ste sedeli tak blízko, lebo ste mali slabý zrak už v detstve. Vlastne to bol jediný spôsob ako ste mohli dovidieť na TV. V skutočnosti, zo všetkých štúdií, ktoré skúmali, aká je minimálna vzdialenosť, pri ktorej by dokázala TV zničiť vaše oči, sa zistilo, že neexistuje. Fáma pravdepodobne vznikla, keď staré televízne obrazovky produkovali žiarenie a ľudia sa obávali poškodenia očí. Pri sledovaní televíznej alebo počítačovej obrazovky dlhší čas vás môžu rozbolieť oči a cítite, že sú suché a napäté, ale nie je to preto, že obrazovka vám poškodzuje oči; je to preto, že sústredene sledujete obrazovku a menej často klipkáte očami, preto sa oči unavia. Stačí, ak si dáte pauzu a hneď potom môžete hoci aj pritlačiť nos na obrazovku a nemusíte sa obávať šedého zákalu.

Mýtus: Zdravé zuby by mali byť žiarivo biele
Každá zubná pasta vám sľubuje aspoň dve veci: svieži dych a biele zuby. Keď sa niekto usmeje a ukáže žlté zuby, pomyslíš si, že dotyčný to nepreháňa so zubnou hygienou a že je to tak odpudzujúce, ako chlpatý dekolt.

Realita: Môžete si myslieť, že biele zuby sú atraktívne, ale sú asi také prirodzené ako falošné prsia. Je pravda, že prírodná farba ľudských zubov je žltá. Iste, mierne ich sfarbuje aj káva alebo cigarety, pretože ich nevyčistíte dostatočne často. Ale vrchol orálneho zdravia neznamená, že vaše zuby majú vyzerať ako úsmev Georga Clooneyho. V skutočnosti vedú vaše zúfalé a márne pokusy vydrhnúť zuby dobiela k ich skutočnému poškodeniu. Tvrdé zubné kefky sú drsné a oslabujú zuby, odstránia ich vonkajšiu vrstvu. Tzv. "bieliace" zubné pasty sú väčšinou kecy. A ak si dáte zuby profesionálne bieliť, vybielia vám len zubnú sklovinu, čo ju poškodzuje. No aj napriek tomu nás televízna reklama presviedča, že zdravé zuby by mali byť biele a lesklé, čo je jedna z tých kultúrnych noriem krásy, rovnako ako trváme na tom, že chlapi si majú odstraňovať chlpy na hrudi voskom.

Mýtus: Rolujúci jazyk je genetický rys
To je ďalší z mýtov, ktoré ste pravdepodobne počuli prvýkrát v základnej škole. Keď sa učitelia prírodovedných predmetov snažia vysvetliť pojem genetiky deťom, zvyčajne uvádzajú príklady dedičných vlastností. Vyberú jednoduché, ľahko overiteľné veci ako vlasy a farba očí, a samozrejme, rolujúci jazyk. Ak viete stočiť jazyk do tvaru rúrky, znamená to, že jeden z rodičov má tiež túto zvláštnu schopnosť. Ak ani jeden z nich ju nemá, ale poštár áno, znamená to, že...

Realita: Váš učiteľ sa mýlil. Nie je to o genetike. Už v roku 1950 boli vykonané štúdie, ktoré ukázali, že rolovanie jazyka nie je vlastnosť, ktorá sa dedí. Je to niečo, čo sa dá naučiť. Štúdie preukázali, že percento detí, ktoré vedia rolovať jazyk sa pohybuje od 54 percent v 6-7 rokoch a do 76 percent v 12 rokoch. Znamená to, že partia detí len skúša vo svojom voľnom čase cviky s perami a jazykom, kým sa nenaučí, ako na to.

Mýtus: Vlasy a nechty neustále rastú ešte nejakú dobu po smrti
Tento bizarný mýtus je natoľko rozšírený, že pohrebné ústavy sú často bombardované touto otázkou, rovnako ako Google. Je to tiež ťažké overiť osobne, pretože máme taký čudný „zvyk", že telá pochovávame, kde ich nemôžeme pravidelne kontrolovať.

Realita: Stručná odpoveď na túto otázku je, že nie, nerastú. Rovnako ako čokoľvek iné vo vašom tele, vlasy a nechty pre rast vyžadujú stály prísun živín, kyslíka a prúdenie krvi, čo sú tri veci, ktoré už v mŕtvom nie sú k dispozícii. Skutočný dôvod, prečo tento mýtus vznikol je, že po smrti telo začne vysychať a scvrkne sa a koža ustúpi od nechtov a vlasov, takže to vyzerá, akoby boli dlhšie, avšak v skutočnosti sa telo scvrkáva.

Mýtus: "Ploché nohy" sú vada tela a sú náchylné na poranenia
Ak máte tzv. "ploché nohy", potom ste v určitom okamihu zistili, že nie ste vhodný pre vojenskú službu. Ale nie je to vaša vina; počas druhej svetovej vojny boli tisíce potenciálnych vojakov odmietnutí len preto, že mali ploché nohy a každý vie, že ploché nohy sú náchylné na poškodenie. Keď idete cez nepriateľský terén potrebujete svieži krok, ktorý pochádza z prirodzených zdravých oblúkov, a nie šúchať po zemi s veľkými plochými labami. Padaj, deformovaný! Dokonca aj smrť vám zamietli!

Realita: Vo Fort Benning v roku 1989 skúmali vzorku viac ako 300 vojakov a zistilo sa, že ľudia s plochými nohami boli v skutočnosti menej náchylní na zranenia, než tí s normálnym oblúkom alebo dokonca vysokým priehlavkom. Tí s klenutými nohami utrpeli dvojnásobne viac zranení, ako sú napäťové a stresové zlomeniny oproti tým, ktorí mali dole „plutvy". To znamená, že celú tú dobu, čo odmietali ľudí z vojenskej služby, by sa v skutočnosti ušetrili prostriedky vynaložené na lekárske ošetrenie „zdravých".

Mýtus: Vyhnite sa pohlavnému styku pred dôležitým zápasom - poškodzuje to športový výkon
Je to rozšírená axióma v športovom svete, lebo údajne sex spôsobuje zníženie športového výkonu. Preto mnohí tréneri zakázali hráčom sex noc pred alebo dokonca mesiac pred zápasom. Z nejakého dôvodu toto pravidlo platí však len pre mužov. V ženských športoch panuje presvedčenie, že sex zvyšuje hladinu testosterónu, a tak sa to odporúča, aby ženy sexovali pred výkonom podľa chuti. Takže ženy robí sex silnejšími, ale mužov slabšími? Aký to dáva zmysel?

Realita: Nie je to pravda! Tento mýtus sa ukázal ako nepravdivý už v roku 1995, kedy Yale robil výskum na jedenástich mužoch. Testovali ich výkon, keď sex nemali a následne keď ho mali nezistila sa žiadna zmena vo výkone. V skutočnosti ďalšia štúdia vykonaná na bežcoch maratónu v Londýne naznačila, že sex dokonca zlepšil ich výkony. Pozor, existuje jeden spôsob, kedy sex môže negatívne ovplyvniť váš športový výkon, a to, keď presexujete celú noc až do rána a následne máte podať výkon.

Autor: Radomír

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes