ATLAS.SK: Piatok, 18.8.2017
meniny má Elena, Helena
   

Prestaňte si ničiť oči: Stačí prestať s...

12.5.2017 | Zdravie

Očí máte len jeden pár, preto si ich treba chrániť. Dennodenne ich vystavujeme vplyvom, ktoré im škodia. Prečítajte si, s čím by ste mali prestať, aby ste mali zdravé oči.

Trenie očí rukami

Síce máte pocit, že po pretretí očí rukami sa vám uľaví, pravda je inde. Trením si podráždite krvné cievy a vaše oči vyzerajú zakrvavene. Aj keď to nie je pre vaše oči likvidačné, zvyšuje to riziko zanesenia infekcie do oka.

Plávanie bez okuliarov
Aj keď sú okuliare na plávanie nepohodlné a nevzhľadné, chránia vaše oči pred nebezpečnými látkami, ktoré sa môžu nachádzať vo vode v bazéne, v mori, v rieke, či v priehrade. Plávanie bez okuliarov sa vám môže vypomstiť podráždením očí, ktoré sprevádza začervenanie a pálenie.

Chytanie očí neumytými rukami
Podľa vedcov z Berkeley sa človek dotkne svojej tváre v priemere skoro 16-krát za hodinu. Nechcite si ani predstaviť, koľko baktérií a vírusov sa tak dostane na tvár. Oka a jeho okolia by ste sa mali dotýkať výlučne až po dôkladnom umytí rúk, inak si koledujete o nepeknú infekciu.

Zistite, prečo nesmiete nosiť peňaženku v zadnom vrecku nohavíc

Používanie starej nádoby na kontaktné šošovky
Možno si pravidelne meníte roztok na šošovky, ale nádobku máte stále tú istú. Baktérie, ktoré sa usádzajú na vašich šošovkách, sa potom hromadia v nádobke a množia sa. Používaním šošoviek z takej nádoby si každým dňom zvyšujete riziko závažných problémov s očami. Kupujte si novú nádobu približne každé tri mesiace.

Neustále používanie očných kvapiek
Očné kvapky nie sú vhodné na celoročné používanie. Ak si ich budete dávať príliš často alebo príliš dlho, tak si vaše telo na ne zvykne a vôbec vám už nebudú účinkovať. Voľne dostupné kvapky do očí vám môžu pomôcť a priniesť úľavu, iba ak si ich dáte raz za čas. V prípade pretrvávajúcich problémov so zrakom, navštívte lekára, ktorý vám pomôže.

Autor: Tatiana
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Blondínka stojí na letisku a pýta sa letušky: "Prosím vás,dnes v rádiu som počula že letia ružové kabelky.O koľkej???"

 
Virtuálny barLetný Vánok Letný Vánok
  • 2 cl mätového čaju
  • 1 cl vodky
  • 1 cl cukrového sirupu
  • šťava z 1/2 citróna
  • minerálna voda
  • koliesko citróna
  • citrónová šťava a cukor na krustu
 
Hra na dnes