ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Prečo zabúdame, čo sme chceli po tom, ako vstúpime do izby?

25.6.2017 | Zdravie

Určite to veľmi dobre poznáte. Máte výborný nápad, alebo len chcete niečo urobiť, zdvihnete sa zo stoličky, zamierite správnym smerom a zrazu je všetko preč. Tápeme v neistote, neviete, čo ste chceli, ani kam ste sa vybrali a prečo. Nie je to našťastie znak začínajúcej demencie, skôr to, že váš mozog funguje správne.

Pozor na dvere

Ak sa niekam vyberiete, tak si dávajte pozor, aby ste s dobrým nápadom a myšlienkou neprešli cez dvere. Vedci totiž vyskúmali, že prechod dverami skutočne zvyšuje šancu, že stratíme niť. Tento fenomén je známy pod označením The Doorway efekt. Je za tým celá spleť výskumov, ale verdikt je jasný, ak tento stav okamžitého zabúdania zažívate, váš mozog je v absolútnom priadku. Problém je, ak by ste s tým nemali nikdy skúsenosť.

Tieto situácie sú známe každému zábudlivcovi. Číslo 11 je top

Hodiny práce na mozgu
Zistenia, ktoré priniesli dlhodobé štúdie síce nevysvetlili ako a prečo jav vzniká, ale vedcom sa podarilo vďaka počítačovým animáciám dospieť k záveru, že ide o to, ako myslí náš mozog. Je to predovšetkým v obrazoch. To znamená, že má tendenciu priraďovať k myšlienkam obrazy. Medzi ne môžeme radiť jednotlivé pohľady, ktoré vidíte v miestnosti.

Pohyb v jednej miestnosti na akúkoľvek vzdialenosť nespôsoboval okamžité pretrhnutie myšlienok, ale stačilo prejsť cez dvere, vzdialené len pár krok a nápad bol preč. Preto je veľmi dôležité nechodiť s nápadom do iných izieb a nerušiť mozog inými obrazmi. Tie môžu rozptýliť aj myšlienky s nimi spojené.

5 koníčkov, ktoré vás urobia múdrejšími

Dá sa nápad získať späť?
Niekedy áno, niekedy už nie. Najlepšie urobíte, ak sa čo najrýchlejšie vrátite na miesto, odkiaľ ste vyšli. Vtedy váš mozog urobí operáciu, pri ktorej akoby obrátil stánku v knihe nazad. Naladí sa na pôvodný obraz, kde je v pamäťovej stope zachytený aj nápad, ktorý sa prechodom cez dvere stratil. Mozog, myslenie a pamäť sú stále neprebádané územia, ale dnes už viete, že ak vás niečo dobré napadlo, nie je vhodné okamžite sa s tým deliť s ostatnými. Najmä ak pri tom musíte prejsť cez dvere. Pre geniálny nápad to môže byť veľmi nebezpečné.

Autor: Marcos
Zdroj: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes