ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Prečo sa nám sníva? Možností je viacero, jednou z nich je...

11.7.2017 | Zdravie

Ak si myslíte, že sny sú výsledkom náhodne generovaných obrázkov mozgu počas relaxačnej fázy, hlboko sa mýlite. Hoci sa vám ráno zdá, že sa vám sníval rad nezmyselných a náhodne pozliepaných obrazov, všetko má svoju logiku. Najviac by vám o tom vedeli rozprávať psychológovia, ktorí sa špeciálne zaoberajú nielen príčinou, ale hlavne významom jednotlivých snov.

Upevňujú spomienky

Početné štúdie zistili, že sny nám pomáhajú ukladať informácie. Keď snívame, umožňujeme mozgu presunúť informácie do dlhodobej pamäte. Neurovedci zistili, že počas spánku sa spomienky presúvajú z hipokampu do rôznych častí mozgu, kde sa uchovávajú.

Majú terapeutický efekt
Sny nám pomáhajú vyrovnať sa so silnými emóciami, ako sú strach, smútok, hnev, vzrušenie či láska, ktoré zažijeme počas dňa. Slúžia na oddelenie emócie od udalostí, vďaka čomu ich dokážeme lepšie spracovať. Podľa výskumníkov je to oveľa efektívnejšie ako počas bdelého stavu, kedy emócie nevieme oddeliť od konkrétnej situácie.

9 vecí, ktoré ste nevedeli o snoch

Podľa psychológov sny pomáhajú oddeliť emócie od udalostí, ale aj získať nadhľad a lepšie ich spracovať. Poskytujú novú perspektívu, dovoľujú nám vidieť veci z iného uhla pohľadu. Niektorí vedci veria, že takto sa dostaneme ku koreňu problému, iní, že sny sú bezpečný priestor, kde sa môžeme vyrovnať s najhlbšími problémami a neistotami.

Zabraňujú vzniku úzkosti
Vedci v roku 2009 vykonali štúdiu na depresívnych a úzkostných pacientoch a zistili, že mali sny o agresii a seba-viktimizácii častejšie než zdraví ľudia. REM spánok môže pomôcť depresívnym a úzkostným pacientom zaobchádzať a pracovať s ich emóciami, pokiaľ ide o vlastnú hodnotu, smútok a hnev.

Vedú k celkovej spokojnosti
Je známe, že ľudia trpia vážnymi poruchami, ak im odopierajú spánok. Vedci zistili, že ľudia, ktorým nedovolili snívať, pretože ich násilne zobudili vo fáze spánku tesne pred snívaním, boli napätí, mali ťažkosti s koncentráciou a koordináciou pohybov, ba dokonca rástla ich telesná hmotnosť. Taktiež mali tendenciu halucinovať. Ako náhle im umožnili opäť snívať, všetky problémy pominuli.

Aktivačno-syntetický koncept
Jednou z vedeckých teórií je aktivačno-syntetický koncept snov. Pod zložitým názvom sa skrýva predpoklad, že sny sú výsledkom náhodnej elektrickej energie, ktorú vytvára mozog počas REM fázy. Táto aktivita vyvoláva rôzne spomienky, ktoré mozog následne spája do logického príbehu. Spúšťačom v tomto prípade nie sú spomienky a zážitky, ale aktivácia častí mozgu, ako napríklad amygdaly. V spánku sa jednotlivé oblasti aktivizujú a mozog signály syntetizuje a interpretuje ako sny. Sny sú teda následkom biologickej aktivity mozgu.

Nesnívanie môže viesť k psychiatrickým problémom

Poruchami spánku trpí 50 až 80 percent psychiatrických pacientov, kým zo zdravej populácie udáva tieto problémy len desať percent. V roku 2009 vedci z Harvardu vykonali výskum, ktorého výsledky ukázali tesnú súvislosť medzi snívaním a psychiatrickými poruchami, ako je napríklad bipolárna porucha. Ukázalo sa, že u detí, ale aj dospelých sa s nedostatkom spánku a snívania zvyšuje riziko vzniku psychiatrických ochorení.

Prerušovaný REM spánok má závažný dopad na vyplavovanie neurotransmiterov a hormónov stresu. To ovplyvňuje emocionálnu reguláciu a spôsob, akým myslíme. Nerovnováha neurotransmiterov a hormónov vedie k psychiatrickým ochoreniam. Aj keď to znie desivo, výskum v tejto oblasti má svoj význam, keďže včasné podchytenie porúch spánku môže ochoreniu zabrániť alebo pomôcť v liečbe.

Psychoanalytická teória snov
Hovoriť o význame snov bez toho, aby sme spomenuli Freuda sa určite nedá. Hoci mnohé tvrdenia populárneho psychoanalytika Sigmunda Freuda v priebehu rokov vedci spochybnili, naďalej zostávajú zaujímavou témou diskusií. Freud tvrdil, že sny sú splnením nevedomých prianí. Nemôžeme si ich splniť kvôli rôznym príčinám v bdelom stave, a tak sa nám plnia v bezpečnom prostredí snov.

Podľa neho majú sny dva obsahy. Jeden je priamy, teda presne to, čo sa nám sníva a druhý je nepriamy, skrytý a ten predstavuje pravý význam sna. Veril, že sny poháňajú agresívne a sexuálne inštinkty, ktoré vedomím potláčame, ale naše nevedomie ich prostredníctvom snov odhaľuje.

Sny ako stimulanty ohrozenia
Táto teória vraví, že sny nám umožňujú pripraviť sa na hrozby alebo nebezpečenstvo. Fínski vedci na univerzite v Turku zistili, že simulácie hrozieb počas snov nám umožňujú vyskúšať si naše obranné mechanizmy akoby na „nečisto", pre prípad, ak by sme ich zažili v realite. Vedci zistili, že deti, ktoré žijú v prostredí, ktoré neustále ohrozuje ich fyzickú pohodu, majú tendenciu mať divoké sny a preto potrebujú „trénovať" aj počas nich. Na druhej strane deti, ktorí žijú v bezpečnej domácnosti, majú oveľa pokojnejšie sny.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes