ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Prečo sa bojíme klaunov? Vedci poznajú niekoľko dôvodov

24.2.2017 | Zdravie

Mnoho ľudí trpí coulrofóbiou - strachom z klaunov. Aj bez existencie tejto fóbie musíte uznať, že klauni sú trochu desiví. Ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo?

Namaľovaný úsmev

Na tom, že sa klauni vždy usmievajú je niečo neprirodzené. Logicky si uvedomujeme, že červený úsmev je falošný. Make-up nám navyše neumožňuje rozpoznať ich skutočné emócie. Kvôli falošnému úsmevu sa v ich prítomnosti cíti väčšina ľudí nepríjemne. Podľa časopisu Psychology Today maskuje namaľovaný úsmev emócie, ktoré môžeme interpretovať z klaunovej tváre.

VIDEO: Pouličný žart sa zmenil na peklo

Klauni sú nepredvídateľní a nedôveryhodní
Klauni sú blázniví a šialení a súčasťou ich komédie je, že nikdy neviete, čo budú robiť ďalej. Môžu vás natlačiť dvadsiatich do malého automobilu, oliať vám košeľu vodou z vázy alebo hodiť koláč do tváre. Maska klauna im umožňuje robiť veci za hranou, ktoré sa nepovažujú za normálne správanie. Klauni sú akýsi „podvodníci", ktorých masky im dávajú pocit, že môžu opustiť typicky prijateľné sociálne správanie.

Strach z neznámeho
Výskum preukázal, že klauni u detí vyvolávali strach a to dokonca aj u tých, ktorí nikdy nevideli hororové filmy s klaunom. Zo štúdie vyplynulo, že deti obrázky klaunov považujú za „desivé a nečitateľné". Pohľad na obrázok klauna nie je rovnaký ako pohľad na obrázok mačiatka. Deti aj dospelí vidia mačiatko a automaticky chápu, že je to mačiatko. Obrázok klauna znázorňuje abstraktnú bytosť, ktorej správanie nevieme predvídať.

Masová hystéria

V roku 2015 sa rozmohol fenomén „zabijak klaun". V médiách sa objavovalo čoraz viac videozáznamov a správ o strašidelných klaunoch, ktorí robili zvláštne a znepokojujúce veci v mestách po celom svete. Vyvolalo to doslova hystériu z klaunov. Zatiaľ čo väčšina z nich len vtipkovala, všetkých podozrievali z trestných úmyslov. Mnohí ľudia sa ozbrojili, aby dokázali chrániť svojich blízkych pred potenciálnymi útokmi. Podľa psychológov je to príklad masovej hystérie - javu, pri ktorom sa ilúzia zdieľaná skupinou ľudí identifikuje ako hrozba.

Ľudová kultúra
Ľudské bytosti majú dva druhy strachu: vrodený a naučený. Príkladom vrodeného strachu je napríklad strach z výšok. Strach je bežnou súčasťou našich inštinktov na prežitie. Dokonalý príklad naučeného strachu poskytol John Wayne Gacy, ktorý je dôkazom, že klauni môžu mať vražedné úmysly. Bol to sériový vrah, ktorý sa vo svojom voľnom čase obliekal ako klaun. Jeho príbeh bol dôvodom pre nočné mory a vyvolal coulrofóbiu u ľudí, ktorí ju predtým nemali.

Komplexy menejcennosti a nadradenosti
V minulosti bolo úlohou klauna pomáhať divákom zvýšiť ich sebaúctu. Dvorní šašovia sa smiali, lebo boli hlúpi a klauni sú rovnakí. Aj deti sa môžu cítiť lepšie, keď sa môžu smiať na niekom inom, kto je hlúpy. Nevyliečiteľne chorým deťom to dodáva potrebnú silu. Avšak tento typ humoru nemusí byť najlepší pre priemerného človeka. Priemerný človek s nutnou dávkou šťastia a sebaúcty sa nesnaží smiať na niekom ako je klaun. Preto mnohí ľudia nechcú ani nepotrebujú tento druh smiechu vo svojom živote a je im nepríjemné, keď ich k tomu núti klaun.

Nie sú už zábavní
V priebehu času sa zmenil kultúrny vkus a pohľad na klaunov. Už nás nepobaví, ak vidíme klauna, ktorý sa pošmykol na banánovej šupke alebo bije svojho priateľa po hlave s obrovským kladivom. Naše nepohodlie z klaunov mohli čiastočne spôsobiť kultúrne zmeny v tom, čo považujeme za smiešne. Popularita klaunov bola iba výstrelok a spoločnosť sa dostala späť do normálneho stavu, preto už klaunov vníma viac ako strašidelné než smiešne bytosti.

Freudova teória
Svetoznámy psychológ Sigmund Freud vo svojej publikácii The Uncanny (Zlovestný) z roku 1919 vysvetľuje, že môžeme mať strach z niečoho, čo je známe a napriek tomu zároveň cudzie. Klaun má podobné časti tela ako človek - ústa, nos, uši, ruky, nohy a vlasy. Avšak, jednotlivé časti sú zväčšené alebo prehnané - obrovské topánky, abnormálne veľké pery namaľované na bielej tvári a obrovský červený nos. Keďže ľudia si skôr ako podobnosti všímajú rozdiely, tie v nás vyvolávajú strach a nepohodlie.

Autor: Radomír

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Čo všetko vieš o Slovensku?
Otestovalo sa 8963 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Bača, aká bola svadobná noc?"
"Nuž, najprv som si prdou, aby si nemyslela, že som nesmelý. Potom som jej dau po papuli, aby hneď vedela, že nebudem pod papučou. No a potom som to robiu s ovečkou, aby si nemyslela, že budem od nej závislý..."

 
Virtuálny barPearl Harbor Pearl Harbor
  • 2 cl vodky
  • 2 cl melónového likéru
  • ananásový džús
 
Hra na dnes