Warning: DOMDocument::xinclude(): I/O warning : failed to load external entity "/storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/data/articles/annotations/890897.xml" in /storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/src/engine/classes.php5 on line 659

Warning: DOMDocument::xinclude(): could not load /storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/data/articles/annotations/890897.xml, and no fallback was found in /storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/src/engine/classes.php5 on line 659
Policajt s fotografickou pamäťou: na tváre zločincov nezabúda | Magazín.sk
 

ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

Policajt s fotografickou pamäťou: na tváre zločincov nezabúda

21.10.2016 | Zdravie

Andy Pope pracuje ako policajt v anglickom Birminghame. V meste ho nikto nenazve inak ako „pamäťový policajt". Andy má totiž fotografickú pamäť, vďaka ktorej za posledné štyri roky úspešne identifikoval vyše 850 podozrivých.

Každý deň Andy prichádza do práce o pol hodinu skôr. Zapne počítač a prezerá si fotografie podozrivých, ktoré toho dňa dali dohromady jeho nadriadení. Rutinný program dodržiava už od roku 2008, keď k policajnému zboru v Birminghame nastúpil. Jeho mozog si uchováva čoraz viac tvárí podozrivých, vďaka čomu sa Andyho rozlišovacie schopnosti stále zlepšujú.

Schopnosť rýchlo a spoľahlivo identifikovať páchateľov z neho urobila tajnú zbraň polície. S prosbami o pomoc sa k nemu obracajú aj skúsení detektívi a inšpektor Gareth Morris si spomína, že už dva dni po prvom nástupe do práce za ním Andy prišiel s tým, že pozná človeka podozrivého z lúpeže.

„Povedal som mu, že na fotke s takým zlým rozlíšením by som asi nespoznal ani vlastnú matku. O hodinu neskôr Andy toho muža v meste zastavil a napokon z neho vymámil priznanie k zločinu," uviedol Gareth v jednom z rozhovorov. Za posledné štyri roky Andy identifikoval viac než 850 páchateľov, dá sa teda povedať, že na každej druhej smene odhalí jedného.

„Ak sa na fotku pozriem viackrát, niečo z nej mi uviazne v pamäti," tvrdí Andy. „Neviem presne povedať, ako to robím, ale keď napokon daného človeka uvidím naživo, hneď viem povedať, či je to naozaj osoba z fotky."

„Myslel som, že je to normálne, až kým mi inšpektor Morris nepovedal, že odhaľujem oveľa viac páchateľov než moji kolegovia. Neviem, či mám fotografickú pamäť, ale v práci sa mi darí. Doma je to horšie, dátumy si vôbec nepamätám, a manželku to poriadne vytáča," uzatvára.

Autor: Liam
Foto: ODCentral


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Aké pevné sú vaše nervy?
Otestovalo sa 25207 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes