ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Pohlavné choroby, ktoré chytíte aj bez súlože

18.1.2010 | Zdravie

Nevera sa dá zamaskovať na množstvo spôsobov. Mnoho mužov zúfalo nevedelo zatĺkať, keď si z potuliek po ženských spálňach priniesli nejakú tú pohlavnú chorobu a nakazili ňou aj partnerku. Alebo sa to stalo opačne? V každom prípade sa predpokladalo, že vzťah už rozožrala nevera. Ale nemusí to tak byť vždy. Aj pohlavná choroba sa dá chytiť úplne „slušným“ spôsobom.

Voš lonová

Hovorovo povedané, filcka. Voš je potvora, ktorá má mnoho podôb. Cez voš vlasovú, šatovú až tú najnepríjemnejšiu lonovú. Usádza sa v chlpoch na ohanbí pri folikule a vyzerá ako malý pigmentový fliačik. Ak ste príliš chlpatý, rada sa vydriape až na hrudník. Vyvoláva silné svrbenie a následkom bývajú infekcie, kožné poškodenia, ekzémy. Viac ako deväťdesiat percent prípadov sa nakazí pohlavným stykom. Stále je tu však menšina, ktorá túto potvorku chytila s čistými úmyslami.

Či už idete maskovať neveru, alebo hľadať skutočnú príčinu, vždy je tu možnosť infikovania sa uterákmi v hoteli, posteľnou bielizňou na ktorej sa noc pred vami mohli odohrávať doslova orgie. Dokonca sa vyskytli aj infekcie z nedostatočnej hygieny pri výmene športových potrieb a voš sa z oblečenia nejako prehupne až do vašich trenírok. Ak sa to stane, musíte zájsť k dermatológovi a vaša partnerka ku gynekológovi. Ak ste ale nikdy v žiadnom hoteli neboli, či nehrali hokej, vysvetľuje sa voš naozaj náramne ťažko.

Genitálny herpes
Je to skoro ako opar na perách, ale ten už nepredstavuje dôkaz, že ste mali ústa na iných ako partnerkiných perách. Oproti tomu genitálny herpes omnoho viac bolí a prenáša sa pohlavným stykom. Ak je partnerka krátko po pôrode, môže sa nakaziť aj prostredníctvom infikovania pôrodných ciest.

Vždy je však potrebný kontakt pokožky so sliznicou postihnutého. Problematické je, že mnoho mužov sa nakazí práve od obyčajného oparu. Pretože aj z úst sa veľmi ľahko aklimatizuje v hostinnom prostredí pohlavných orgánov. Keď teda príde vaša partnerka s týmto ochorením, ešte nemusíte byť za paroháča, ale u mužov sa to naozaj nedá vysvetliť inak ako zahýbaním.

Trichomoniáza
Za toto ochorenie môžete okrem promiskuity vďačiť hlavne parazitovi trichomonas vaginalis. Ten spôsobí zápaly pohlavných orgánov a dokonca a priľahlých močových ciest, prípadne mechúra. Hoci je liečiteľnosť dobrá, je potrebné, aby ju absolvovali opäť obaja partneri a čím skôr.

Netreba nič odkladať a vyjsť s pravdou von. Že ste si toto ochorenie doniesli zo sauny, to je veľmi častá cesta nákazy pri oboch pohlaviach. Darí jej totiž v teplom a vlhkom prostredí. Vďačným zdrojom je aj sadanie si na verejných toaletách. Zvaliť to môžete aj na uterák, ale asi nemusíme hovoriť, že najčastejšia cesta prenosu je pri kontakte dvoch slizníc pri nechránenom sexe. Neprenáša sa ale análnym stykom, keďže trichomonas v „análnom prostredí“ neprežije.

Syfilis
Vyvoláva ho baktéria Treponemou pallidum a je schopná infikovať temer všetky tkanivá na ľudskom tele. Preto sa jeho pôsobnosť neohraničuje iba na pohlavie a prenos iba na pohlavný styk.

Na Slovenku s týmto ochorením navštívi ambulanciu približne 300 ľudí ročne. Medzi nimi sú temer výhradne všetci, ktorí sa nakazili počas pohlavného styku, ale určite je tam aj isté promile ľudí, ktorí mohli dostať sifilis pri telesnom kontakte s nakazeným (hlavne ak mal prejavy sifilisu aj inde na tele), či infikovaným predmetom od nakazeného, alebo sa to na tieto scenáre aspoň pokúšajú zvaliť.

HIV
Tento smrteľný vírus je síce považovaný predovšetkým za pohlavnú chorobu, ale chytiť ho môžete pri každom kontakte s krvou nakazeného človeka. Pri malej ranke na ústach, ktorý mal postihnutý a vy ste či už z lekárskych alebo milostných dôvodoch spojili pery.

Riziko je kolovanie ihiel a sú dokázané aj prípady nákazy krvnou transfúziou. Napriek tomu, že tu máte najväčšiu možnosť dokázať vašu vernosť partnerovi, paradoxne budete mať najväčší problém. Pretože ak vám predošlé diagnózy maximálne rozbili vzťah, tentoraz ide o život.

Autor: Marcos

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes