ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

Oprávnený kanibalizmus: keď ľudia jedli ľudí kvôli prežitiu

9.5.2017 | Zdravie

Zvyčajne je konzumovanie človeka človekom za hranicami akéhokoľvek prijateľného ľudského správania. Kanibalizmus je považovaný za kľúčový symbol necivilizovanej divočiny. Existujú však situácie, keď je kanibalizmus jedinou možnosťou na prežitie. Ide o takzvaný „oprávnený kanibalizmus", ktorý hovorí o špecifických okolnostiach jeho realizácie.

Výprava do Kalifornie viedla ku kanibalizmu

Jeden z najznámejších príbehov o prežitie sa datuje do roku 1846. Skupina 87 ľudí známa ako Donnerova výprava opustila Missouri, aby sa vydala na cestu do Kalifornie. Skupinu viedol 60-ročný George Donner, ktorý nemal absolútne žiadne skúsenosti s vedením. Skupina si urobila „skratku", ktorá viedla k tomu, že uviazli na štyri mesiace a nakoniec sa ocitli na okraji zimy. Po záchrane niekoľkých ľudí sa začali množiť dohady o kanibalizme.

Pikantné príbehy zo života kanibalov

Takmer polovica skupiny zomrela pred záchranou a zvyšní sa kŕmili ich mäsom. Všetci sa pokúšali vyhnúť kanibalizmu tak dlho ako mohli. Jedli čokoľvek a všetko, čo si mysleli, že môžu stráviť - dobytok, psov, hlodavce, kožené opasky, palice a zvieratá, ktoré sa chytili do pasce. Keďže však prežitie bolo náročnejšie, bolo nevyhnutné, aby ľudia jedli svojich vlastných mŕtvych - vrátane ich detí.

Jamestown bol plný hladujúcich usadlíkov
Tuhá zima v roku 1609 osadníkom Jamestownu spôsobila veľký hlad, ktorý bol taký rozšírený, že toto obdobie sa označuje ako „čas hladovania". Hoci o kanibalizme sa len šuškalo, počas výkopov v roku 2012 objavili medzi kosťami psov, mačiek a koní čiastočné pozostatky 14-ročnej dievčiny. Z dievčenskej lebky ostalo len asi 66 percent, mozog, jazyk a mäso z nej zjedli. Pozostatky nevykazovali žiadne dôkazy o vražde, čo podporuje myšlienku, že hladní osadníci sa jednoducho uchýlili k zjedeniu mŕtveho tela, jedinému jedlu, ktoré bolo k dispozícii. Po mnohých forenzných testoch vytvorili podľa lebky 3D model, chýbajúce časti vyplnili zrkadlovaním zostávajúcich fragmentov a urobili rekonštrukciu tváre dievčaťa.

Veľryba - spúšťač kanibalizmu
Keď veľrybársku loď Essex, ktorá sa plavila Pacifikom v roku 1820 poškodila veľryba, asi 20 námorníkov sa muselo evakuovať na malé člny. Mali len skromné množstvo jedla, čo znamenalo pár hltov vody a pár sušienok denne. Keďže na mori strávili neuveriteľných 90 dní, museli sa uchýliť k pitiu vlastného moču a jedeniu tých, čo neprežili plavbu na otvorených člnoch. Keď objavili dve z týchto lodí, boli na nich len ôsmi živí a množstvo kostí menej šťastných námorníkov. Kapitán George Pollard Jr. prežil a priznal, že počas plavby zabili a zjedli jeho bratranca.

Stroskotanci z uruguajského lietadla museli jesť svojich priateľov a rodinu

V roku 1972 sa zrútilo lietadlo s uruguajským rugbyovým tímom a ich rodinami v Andách. Mnohí zomreli v troskách a tí, ktorí prežili, museli vydržať aj v mraze -34 stupňov Celzia. Situáciu komplikovalo i to, že museli žiť medzi mŕtvolami svojich blízkych, pričom lavína zabila ešte ďalších osem ľudí. V lietadle bolo pôvodne 45 ľudí a jediným jedlom na palube bolo víno a čokoláda.

Tí, ktorí prežili hrozivú sériu udalostí ostali 72 dní uväznení na odľahlom mieste. Časom pochopili, že ak nebudú jesť mäso svojich mŕtvych priateľov a rodinných príslušníkov, tak zomrú aj oni. Nakoniec niekoľko ľudí zo skupiny urobilo zúfalý desaťdňový trek v nádeji, že nájde pomoc. Našťastie pre nich narazili na čílskeho pastiera, ktorý k nim priviedol záchranárov.

Hladomor na Ukrajine viedol k 2500 zatknutiam kvôli kanibalizmu
V tridsiatych rokoch 20. storočia sa Sovietsky zväz rozhodol nahradiť individuálne vlastnené poľnohospodárske podniky za kolektívne s cieľom zvýšiť zásobovanie potravinami. Kolektivizácia prinútila poľnohospodárov, aby predávali svoju úrodu pod cenu a zamestnancom zakázali jesť vlastné plodiny. Nie je prekvapením, že plán ZSSR spôsobil masívny hladomor, ktorý v konečnom dôsledku zabil milióny ľudí. Najhoršie dôsledky pocítila Ukrajina a ich hladomor sa dostal do dejín ako Holodomor, ktorý spôsobil tri až päť miliónov úmrtí a rozšírenie kanibalizmu.

Vytvorili sa gangy na prežitie, ľudia vraždili svojich rodinných príslušníkov a jedli mŕtve deti. Kanibalizmus bol taký rozšírený, že sovietski predstavitelia vytlačili plagáty so sloganom „Jesť vlastné deti je barbarstvo." Odhadom zatkli za kanibalizmus približne 2500 ľudí počas hladomoru, pričom väčšina odsúdených sa v dôsledku kanibalizmu pomiatla.

Posádku Mignonette obvinili z vraždy a kanibalizmu
V roku 1884 sa po dvoch mesiacoch plavby potopila loď Mignonette, ktorá vycestovala z Anglicka do Austrálie. Štyria členovia posádky lode sa zachránili na člne. Po takmer dvadsiatich dňoch plavby na záchrannom člne štyroch členov posádky sa kapitán T. Dudley rozhodol, že pred hladom ich zachráni chorý Richard Parker, 17-ročný chlapec bez manželky alebo rodiny. Keď Dudley bodol Parkera nožom, spolu s ostatnými členmi posádky jedli jeho mäso a pili jeho krv. Na 24. deň ich zachránili. Kapitána a ďalších členov posádky obžalovali a odsúdili za vraždu a kanibalizmus. Avšak kvôli závažnosti situácie, v ktorej sa ocitli ich v priebehu pol roka oslobodili a prepustili z väzenia.

Japonskí vojaci páchali kanibalizmus pod velením dôstojníkov
Mnohé písomné správy a svedectvá dokumentujú kanibalizmus japonských vojakov, ktorí ho páchali v rámci vlastných vojsk, na mŕtvych nepriateľoch a dokonca aj na spojeneckých vojnových zajatcoch. Kanibalizmus bol obzvlášť rozšírený v roku 1942, kedy sa zásoby vojakov v Novej Guinei zmenšili len na 800 gramov ryže a mäsa denne.

Ohavné pokusy Jednotky 731: v krutosti sa vyrovnala nacistom

Do decembra toho istého roku klesli denné dávky na 50 gramov. Historik Yuki Tanaka uvádza, že kanibalizmus následne páchali celé eskadry vojakov, zvyčajne pod velením ich dôstojníkov. Lance Naik Hatam, indický vojnový zajatec, tvrdí, že videl japonských vojakov ako zjedli minimálne 100 väzňov. Často mäso rezali ešte zo živých ľudí a potom ich hodili do priekopy, kde čakali na smrť.

Bombardovanie donútilo Rusov ku kanibalizmu
Obliehanie Leningradu počas druhej svetovej vojny prinieslo veľa kanibalizmu, ktorý sovietske úrady bezohľadne popreli. Smutná pravda je, že obyvatelia Leningradu dostávali dennú dávku chleba, ktorá nebola väčšia ako kocka mydla. Preto občania jedli čokoľvek, aby si naplnili žalúdky, napríklad lepidlo, vazelínu, varené kožené výrobky a kožušinové kabáty. Novšie písomné dôkazy o bombardovaní ilustrujú, že gangy hladujúcich boli také krvilačné, že mesto malo celú jednotku, ktorá sa venovala boju s kanibalmi. Približne 260 ľudí zatkli a uväznili za konzumáciu ľudského mäsa. Rodičia museli držať deti doma po tme, aby sa zabránilo ich únosu a zjedeniu.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes