ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

Neutíšiteľný hlad: chlapec zje všetko, čo vidí

9.8.2017 | Zdravie

Caden Benjamin pochádza z Juhoafrickej republiky, má len 10 rokov a rozhodne nie je ako jeho rovesníci. Líši sa od nich najmä váhou, ktorú mu spôsobuje zákerný Prader-Williho syndróm. Ide o genetickú poruchu, ktorá u človeka vyvoláva neustály pocit hladu.

Caden bol už od narodenia mimoriadne hladný, jeho matka Zola však začala prikladať pozornosť jeho nezvyčajnému apetítu až keď mal tri roky. Už vtedy vážil 40 kíl. Zobrala ho na vyšetrenie k niekoľkým lekárom, ani jeden z nich si však nevedel vysvetliť, prečo dieťa neustále priberá a chce jesť.

Sedemročný chlapec musí robiť triatlon, núti ho k tomu...

Príčinu zistil až doktor Steve Biko. Diagnostikoval malému chlapcovi chorobu, ktorou trpí len asi 20-tisíc ľudí na Zemi.

Najobéznejšie krajiny sveta: Vyšvihli sa USA na prvé miesto?

Väčšina z nás je tri jedlá denne, Caden si však pýta potravu každú hodinu. „Bežný deň začina raňajkami v podobe štyroch syrových toastov," uviedla Zola v jednom z rozhovorov. „O hodinu si dá plechovku koly a postupne konzumuje zvyšky z predchádzajúceho večera. Na obed zje dve porcie zväčša kuracieho mäsa a potom sa kŕmi približne raz za 60 minút počas celého dňa."

Lekári nedávno Cadenovej matke povedali, že ak chce, aby jej syn prežil, musí mu naordinovať prísnu diétu. „Už som to skúšala, ale bezvýsledne. Ničilo ma, keď som videla, ako od hladu pojedá celé rolky toaletného papiera. Neskôr si dokonca na podlahe zhŕňal omrvinky a sypal si ich do úst," tvrdí Zola.

Američanka chce byť taká obézna, že sa nebude môcť hýbať

Aby to bolo ešte horšie, pred niekoľkými rokmi musel Caden podstúpiť tracheotómiu, takže dnes dýcha pomocou rúrky umiestnenej v dýchacej trubici. Väčšinu času trávi na gauči alebo v posteli a trpí depresiami, pretože nemôže robiť to, čo robia jeho rovesníci.

Zola samozrejme nepracuje, pretože jej syn si vyžaduje celodennú starostlivosť. Váži už 90 kilogramov a nadváha si samozrejme vyberá daň na jeho zdraví. Tuk mu už stihol poškodiť niektoré vnútorné orgány a chlapec sa ťažko hýbe. Navyše je Prader-Williho syndróm momentálne neliečiteľný a tak sa nedá povedať, že sa chlapcov zdravotný stav zlepší.

Autor: Noel
Foto: Youtube


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes