ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

FOTO: Nechutný objav. Muž našiel sto zdeformovaných mozgov

26.6.2017 | Zdravie

Predstavte si, že pracujete pre prestížny vedecký časopis Scientific American. Máte urobiť reportáž o priestoroch Texaskej univerzity, náhodne otvoríte jedny z dverí, a objavíte stovky zdeformovaných mozgov, ktoré plávajú vo formaldehyde. Presne to sa stalo fotografovi Adam Voorhesovi, ktorý sa rozhodol orgány zdokumentovať.

Voorhes chcel pôvodne nafotiť obyčajný ľudský mozog, no po tomto objave si povedal, že zdokumentuje všetky nálezy. Orgány našiel v malej miestnosti, kde boli naukladané na seba v pohároch s formaldehydom.

8 spôsobov, ktorými videohry ovplyvňujú mozog

Po dôkladnom pátraní, v ktorom fotografovi pomohol novinár Alex Hannaford, dvojica zistila, že mozgy patrili texaskému štátnemu ústavu pre mentálne zaostalých ľudí. Neskôr ich vedenie ústavu darovalo nemocnici v Austine, a tá zasa ponúkla zbierku Texaskej univerzite, pretože jej v sklade dochádzalo miesto.

5 mýtov o zdraví, ktorým stále veríte


Škola chcela najprv mozgy využiť na výskum, v priebehu rokov sa však na ne zabudlo a v malej miestnosti na ne len sadal prach. V jednom z rozhovorov Voorhes tvrdil, že množstvo pacientov, ktorým po smrti mozog odobrali, trpelo chorobami, ktoré v dnešnej dobe vieme liečiť. Tiež ho prekvapilo, že zomreli v ústave pre mentálne zaostalých a nie na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Niektoré mozgy chcel fotograf kvôli lepšiemu zdokumentovaniu vybrať z nádob. Ako tvrdí, s niektorými to išlo ľahko, ale napríklad orgány poškodené Alzheimerovou chorobou vôbec nebolo možné vytiahnuť, pretože sa doslova rozpadávali na kusy. V zbierke taktiež našiel extrémne ojedinelý mozog bez závitov, ktorý je úplne hladký. Pacient trpel chorobou zvanou lisencefália, pri ktorej sa dieťaťu v tele matky nevytvárajú mozgové závity.

Fotografie mozgov si môžete pozrieť v našej galérii. Niečo podobné ste pravdepodobne ešte nikdy nevideli.

Autor: Noel
Foto: Slate


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Ako dobre poznáte Simpsonovcov?
Otestovalo sa 36938 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes