ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Nechutnosti, vďaka ktorým ste zdraví

15.3.2017 | Zdravie

Hnis, zvratky, ušný maz... Prestaňte sa striasať pri pomyslení na tieto produkty vášho tela. Skôr by ste im mali poďakovať za to, že vás udržujú v zdraví.

Hlien

Hlien v slizniciach plní rovnakú úlohu ako napríklad motorový olej. Vďaka nemu sú vaše dýchacie cesty voľné a tráviaci trakt dokáže spracovať potravu. Navyše, hlien zachytáva prachové čiastočky, peľ a baktérie, aby sa nedostali hlbšie do dýchacích ciest, takže vaše pľúca zostanú vďaka hlienu čisté. Dôležitosť zvlhčovania slizníc sa dá najlepšie demonštrovať na sexe – ak je žena vlhká, ide to hladko, keď vyschne, nastáva peklo.

Zvracanie
Zvracanie je veľmi nepríjemná činnosť, ale treba si uvedomiť, že pre ľudské telo je prospešná a v mnohých prípadoch vám môže zachrániť život. Aj keď to preženiete s alkoholom, tak je lepšie vyvrátiť to, než ísť na výplach žalúdka.

Hnis
Pri pohľade na hnis sa vám môže zdať, že s vami nie je niečo v poriadku, keď sa vám vytvorila taká ohyzdnosť. Možno neviete, že ten odporný hnis je dôkazom, že váš imunitný systém pracuje správne. Hnis tvoria biele krvinky, ktoré sa nahromadili na infikované miesto vášho tela, aby bojovali s baktériami alebo plesňou, ktorá vás napadla. V prípade, že máte veľké zahnisané ložiská, alebo ich máte veľa, rozhodne by ste s tým mali navštíviť lekára, lebo ak vysilíte vaše biele krvinky, môžete sa stať menej odolným voči ďalším útokom na vašu imunitu.

Obetujte kúsok rána pre zdravší a lepší život

Ušný maz
Uši sú inteligentnejšie, než si ľudia myslia. Ušný maz slúži na zvlhčenie ušného kanálika a chráni bubienok pred špinou, odumretými kožnými bunkami a baktériami. Fakt, že ucho je schopné samočistenia, sa u laickej verejnosti nestretáva s pochopením. Masy sa naďalej špárajú v uchu vatovou tyčinkou bez toho, aby si uvedomili, že si škodia. Ak si v ňom budete rýpať vatovou tyčinkou, maz si zatlačíte hlbšie do ucha, kde môže vzniknúť zápal, ktorý je nepríjemný a bolestivý. Ak ucho necháte len tak, bude produkovať menej mazu a tak nebudete mať prebytočný maz, ktorý by bolo treba odstrániť.

Pot
Spotený človek zapácha, celý je lepkavý a má mokré oblečenie? Nie je to nevyhnutné, zabúda sa na to, že pot slúži na prirodzenú reguláciu telesnej teploty a sám o sebe nesmrdí. Pot je iba zmesou soli, cukru, minerálov a vody, čiže nič, čo by mohlo zapáchať. Nepríjemná aróma vzniká až keď pot začne reagovať s baktériami na špinavej pokožke alebo špinavom oblečení. Takže antiperspirant nie je tak dôležitý, ako čistá pokožka a oblečenie.

Autor: Theo
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáte sa vo svete rozprávok?
Otestovalo sa 45983 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Bača, aká bola svadobná noc?"
"Nuž, najprv som si prdou, aby si nemyslela, že som nesmelý. Potom som jej dau po papuli, aby hneď vedela, že nebudem pod papučou. No a potom som to robiu s ovečkou, aby si nemyslela, že budem od nej závislý..."

 
Virtuálny barPearl Harbor Pearl Harbor
  • 2 cl vodky
  • 2 cl melónového likéru
  • ananásový džús
 
Hra na dnes