ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Nechcete ochorieť? Takto sa vyhnete chrípke

14.10.2014 | Zdravie

Aj vás hnevajú kolegovia, ktorí namiesto toho, aby doma vyležali chrípku a nerozširovali vírus do okolia, chodia do práce a dotýkajú sa všetkého možného? Ak takých máte, dodržujte nasledovné pravidlá.

Pozor na kľučky!
Dajte si pozor na smokliacich spolupracovníkov. Po dotyku kľučky kontaminovanej vírusom je len otázka hodín, než sa vírusy rozšíria do polovice plôch v budove, uvádza nová štúdia University of Arizona. Vedci umiestnili neškodný vírus na kľučku v administratívnej budove, potom testovali vypínače, desktopy, vodovodné batérie, kanvice na kávu a ďalšie predmety, ktorých sa ľudia dotýkajú. Počas niekoľkých hodín, 40 až 60 percent objektov sa hemžilo vírusom. To isté by sa stalo s vírusmi, ktoré sú pre vás zlé, hovorí vedúci výskumník Charles Gerba, Ph.D., profesor mikrobiológie na University of Arizona. To vysvetľuje, prečo vaši spolupracovníci majú tendenciu padať ako domino v tomto ročnom období. Dobrá správa je, že náprava je jednoduchá.

Dezinfekcia nadovšetko
Keď len polovica účastníkov štúdie používala dezinfekčné utierky a sanitizér na ruky, šírenie vírusov sa znížilo o 99,9 percenta. Jediné, čo museli urobiť, bolo pretrieť svoje desktopy raz denne a používať antibakteriálne mydlo po rokovaní alebo prestávke. Výskumníci umiestnili obrúsky na stoly a do spoločných miestností počas prestávky, aby ich ľudia používali. „Nie je vôbec náročné zmeniť prístup. Zakaždým, keď použijete antibakteriálne mydlo a dezinfekčnú utierku, prerušíte reťazec prenosu vírusov," hovorí Gerba. A pritom stačí najbežnejšia dezinfekcia. Len skontrolujte štítok, či pôsobí aj na vírus nachladnutia a chrípky.

Hygiena a ešte raz hygiena
Nezabudnite však aj na druhú časť rovnice: Správna hygiena rúk je len polovicou úspechu. Tou druhou je zostať zdravý a neochorieť. Umyte si preto ruky pred jedlom, po použití toalety, a ak sa dotknete predmetov, ktorých sa dotýka množstvo ľudí, napríklad kľučky, tlačidlá vo výťahu. Uistite sa, že si ruky drhnete mydlom po dobu 20 sekúnd a osušte ich papierovými obrúskami. Alebo použite ručný sanitizér, ktorý funguje rovnako ako ručné umývanie. Nie je vhodné sušenie rúk prúdom teplého vzduchu, ktorý iba víri vírusy do okolitého prostredia.

Autor: Radomír

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes