ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Mikroskopické monštrá, ktoré na vás číhajú v jazerách. Môžu zabíjať

23.6.2017 | Zdravie

Keď sa oteplí, ožijú predátory, ktoré žijú pod hladinou vody. V jazerách sú ideálne podmienky pre život baktérií, parazitov a iných patogénov. O vodných organizmoch ešte nevieme ani zďaleka všetko. Ale už doterajšie poznatky vedcov znejú hrozivo.

Naegleria fowleri

Keď ľudia počujú slovo améba, väčšinou si predstavia neškodnú mikroskopickú škvrnu. Táto améba si však vyžiada život takmer každého, koho infikuje. Naegleria fowleri je termofilný organizmus, ktorému sa darí v teple. Vyskytuje sa v jazerách, riekach a horských prameňoch, ale ľudia sa už infikovali aj z vody v nedostatočne chlórovaných bazénoch. Na rozdiel od väčšiny vecí v jazerách, ktoré nám môžu ublížiť musí tento jednobunkový organizmus vstúpiť do nášho tela cez nos.

Čaká nás antibiotická apokalypsa?

Následne putuje do nosnej dutiny, a to predstavuje jednosmerný lístok priamo do mozgu. Keď améba dosiahne cieľovú stanicu, začne sa živiť mozgovým tkanivom. Naegleria fowleri je smrteľná až v 97 percentách prípadov. Príčinou je neskorá diagnostika, keďže jej príznaky, vrátane bolesti hlavy, stuhnutého krku a vracania, sa podobajú na bakteriálnu meningitídu.

Cryptosporidium

Znie to ako názov psychologického thrilleru a skutočne - parazit, ktorý sa dostane do tela po prehltnutí jazernej vody, môže spôsobiť stratu rozumu. Cryptosporidium je druh mikroskopického parazita, ktorý sa nachádza v črevách ľudí a zvierat. Boj proti nemu je náročný, keďže má tvrdý vonkajší obal, ktorý mu umožňuje prežiť v náročných podmienkach vo vnútri tela i mimo neho.

Na týchto predmetoch sa drží najviac baktérií, chytáme ich dennodenne

Dokonca prežije i v upravených a chlórovaných vodných zdrojoch. Spôsobuje ťažké hnačky, a to je aj spôsob ako sa šíri. Parazit žije vo výkaloch infikovaných ľudí, preto ľudia s hnačkovým ochorením nesmú plávať. Ak infikovaná osoba dostane v hlbokej vode hnačku, infikuje vodu miliónmi baktérií, vrátane Cryptosporidium a ďalších.

Clostridium Botulinum

Baktérie Clostridium botulinum sa vyskytujú často u vodných vtákov a rýb. Keď infikované tvory zomrú, ich choré telá kontaminujú zdroj vody, čím ohrozia ďalšie zvieratá a ľudí. Približne 20 percent prípadov botulizmu vzniká v dôsledku preniknutia spór baktérií do otvorenej rany.

Mikroskopom po tele: horor, ktorý prežívame každý deň

Zvyšné prípady sú výsledkom požitia kontaminovanej vody. Clostridium botulinum sa neprenáša z človeka na človeka, iba cez vodu, otvorené rany a potraviny. Príznaky zahŕňajú ťažkosti s prehĺtaním alebo rozprávaním, slabosť tváre, rozmazané videnie, problémy s dýchaním a paralýzu.

Giardia

Giardia je druh mikroskopického parazita, ktorý spôsobuje infekciu v tenkom čreve, známu ako giardiáza. Ľudia ho dobre poznajú, pretože každý rok infikuje približne tri milióny ľudí a je jednou z hlavných príčin chorôb, ktoré sa prenášajú vodou. Parazit sa dostane do tela hostiteľa zvyčajne prehltnutím jazernej alebo neošetrenej pitnej vody. Giardia sa hojne vyskytuje najmä v krajinách, ktoré nemajú systémy na filtráciu vody. Ochorenie sa prejavuje únavou, nevoľnosťou a hnačkou. Hoci príznaky neznejú nijak strašidelne, pre ľudí, ktorí žijú v chudobe a oblasti s obmedzenou zdravotníckou starostlivosťou môžu mať fatálne následky. Trvalým vedľajším účinkom je neznášanlivosť laktózy, ktorá pretrváva aj po vyliečení.

Leptospira

Baktérie Leptospira sa prenášajú močom infikovaných zvierat. Prenášačmi sú dobytok, ošípané, kone, psy a dokonca aj voľne žijúce zvieratá. Zvieratá nemusia mať žiadne príznaky a pritom môžu vylučovať baktérie až niekoľko rokov. Desivé na tom je, že Leptospiru nemusíte prehltnúť. Do tela sa dostane cez pokožku alebo sliznice. Dôsledky leptospirózy sú hrozivé - zlyhanie obličiek, meningitída, zlyhanie pečene, žltačka a smrť.

Legionella pneumophila

Legionelóza alebo legionárska choroba dostala pomenovanie po epidémii, ktorá vypukla v Amerike koncom sedemdesiatych rokov na stretnutí bývalých legionárov. Vtedy vedci identifikovali nový typ pneumónie a zistili, že baktéria sa prirodzene vyskytuje v sladkej vode. Ľudia sa môžu infikovať vzduchom, pretože kontaminovaná voda sa môže rozptýliť v kvapôčkach, ktoré sú dostatočne malé na vdýchnutie.

Ďalší spôsob nakazenia predstavuje prehltnutie vody. Závažnosť ochorenia sa líši od prípadu k prípadu. Niektorí ľudia majú mierne príznaky, iní sa môžu ocitnúť na pokraji smrti. Odhadom zomrie jeden z desiatich infikovaných. Príznaky sa na prvý pohľad zdajú rovnaké, pretože obete pociťujú slabosť, únavu a stratu chuti do jedla. Tí, ktorí prekonajú vážnejšiu formu legionelózy, môžu aj po vyliečení trpieť zvýšenou nervozitou a neurologickými ochoreniami.

Shigella

Shigella je rod baktérií, ktoré spôsobujú hnačkové ochorenie známe ako šigelóza. V rámci prevencie platí odporúčanie - nedotýkajte sa výkalov a neprehĺtajte vodu z jazier. Baktéria sa totiž nachádza vo výkaloch infikovaných ľudí. Zdroje vody sa môžu kontaminovať výkalmi priamo alebo z nepovolenej likvidácie plienok, ktoré ľudia hodia do vody. Symptómy zahŕňajú hnačku (ktorá je často krvavá), bolesť brucha, žalúdočné kŕče a horúčku. Môžu sa vyskytnúť ďalšie komplikácie, napríklad postinfekčná artritída či infekcia krvného riečišťa. Problém nastane, keď baktérie vstúpia do tráviaceho systému a produkujú toxín, ktorý ničí červené krvinky. V dôsledku toho vzniknú krvavé stolice a nakoniec dôjde k zlyhaniu obličiek.

E. coli

Escherichia coli je baktéria, ktorú prvýkrát zistili u dojčiat s tráviacimi problémami. Hoci mnohé E. coli z nich sú pre organizmus potrebné, existuje niekoľko špecifických kmeňov, ktoré môžu ľuďom spôsobiť ťažkosti a predstavujú vážne ohrozenie zdravia. Kontaminácia môže pochádzať z rôznych zdrojov. Potenciálnymi zdrojmi E. coli sú poľnohospodárske odtoky, čistiarne odpadových vôd, fekálie a septické systémy. Jazerá a rieky sa môžu kontaminovať prostredníctvom dažďa, ktorý do nich zmyje infikovanú vodu. Symptómy sa pohybujú od miernych až po extrémne. Často sa vyskytujú gastrointestinálne, kožné, ušné a očné problémy. V najťažších prípadoch E. coli môže spôsobiť respiračné a neurologické komplikácie.

Dracunculus Medinensis

Tento parazit, tzv. guinejský červ, patrí do rodiny hlístovcov. Na ochranu proti nemu neexistuje žiadna liečba ani očkovacia látka. Infikovaní ľudia nemusia vedieť, že žije v ich tele dokonca až jeden rok. Keď chce dospelá samička naklásť vajíčka, presunie sa z podkožného tkaniva na povrch kože. Môže to môže trvať týždne a pre hostiteľa je to ozaj bolestivý zážitok. Zvyčajne sa červ prehryzie v spodnej časti nohy alebo chodidle, kde sa objavia pľuzgiere. Rany ohrozuje sekundárna bakteriálna infekcia, ak ostanú otvorené a bez ošetrenia. Samička cez otvor v koži kladie vajíčka a potom sa vráti sa späť dovnútra tela.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Poznáte hlavné mestá štátov?
Otestovalo sa 51388 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes