ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

Ľudia, ktorí posunuli hranice normálnosti

25.4.2017 | Zdravie

Hranica medzi normálnym a bizarným je niekedy tak malá, že je ťažké si ju všimnúť. Sú však ľudia, ktorí z davovej väčšiny vytŕčajú ako dlhý, široký aj bystrozraký v jednom.

Nespavec

Za prirodzené považujeme spávať. Za absolútne najlepšie, ak môžeme spávať dlho do obeda, alebo aj cez deň. No a potom je tu Hai Ngoc, ktorý jednoducho už tri roky nespáva a nedal si za ten čas ani šlofíka. Jednej noci nemohol zaspať, počítal ovečky, dal si panáka a nič. To bolo v roku 1973 a nespal viac ako 11-tisíc nocí po sebe.

Neliečiteľná nespavosť: fatálna insomnia zabíja prekvapivo

Pritom sa deficit vôbec neodrazil na jeho zdraví. Jeho žena dokonca priznala, že vôbec nič sa nezmenilo, venuje sa farme, rodine a jednoducho funguje ako normálny človek, len nespí. Zato vykopal dva pekné rybníky počas troch mesiacov spánkovej deprivácie. Je to skrátka človek činu.

Letiskový pasažier

Nemá svoj domov, ale vôbec mu to neprekáža. Mehran Karimi Nasseri žil totiž v území nikoho. Od roku 1988 do roku 2006 bol prakticky inventárom bezcolnej zóny na letisku Charlesa de Gaulla. Je to iránsky utečenec, ktorý sa dostal do Európy. Žiadal o azyl v mnohých krajinách no nikde ho nedostal až nakoniec zakotvil v bezcolnej zóne na francúzskom letisku. Prakticky nepatril nikomu a tak na neho nemali dosah ani úrady. Chodil po uličkách, priestoroch, butikoch, reštauráciách a ovešaný taškami pripomínal bežného turistu. Bez cla, bez dokladov, bez trvalého bydliska. Dnes žije v parížskom útulku pre azylantov.

Japonský Ježiš Kristus
(Foto: Wiki)
V Číne nie je kresťanstvo až tak rozšírené a navyše má konkurenciu. Matayoshi Mitsuo si totiž povedal, že nie je pre neho prijateľný západný model kresťanstva a tak sa sám vyhlásil za nového Boha a Krista, ktorý je zoslaný pre čínsky národ. Dokonca o sebe hlása, že je poverený od najvyššieho, aby na zemi obnovil nielen duchovný, ale aj politický poriadok. Uchádzal sa aj o politický post, no nedostal dosť dôvery. Ani jeho nasledovníci sa príliš nerozširujú, hlavne aj preto, že namiesto lásky hlása pre svojich odporcov smrť formou rituálnej samovraždy - tradičného harakiri.

Skutočný návrat mŕtveho

Zatiaľ sa v histórii podarilo poraziť smrť len dvom ľuďom. Kristovi a Lal Biharimu, indickému farmárovi. Zatiaľ, čo o prvom menovanom to nie je úplne historicky potvrdené, Bihari bol mŕtvy v rokoch 1976 - 1994 a sám musel bojovať proti byrokracii, aby dokázal, že je skutočne nažive. Problém totiž bolo, že Bihari zistil svoje úmrtie náhodou. Keď chcel úver v banke, povedali mu, že nežije. Za mŕtveho ho vyhlásil totiž jeho strýko, ktorý sa túžil zmocniť jeho majetku. V Indii to je bežná prax a nie každému sa podarí presvedčiť úrady o tom, že skutočne žijú, ale Bihari tak aspoň papierovo vstal z mŕtvych.

Nový Matuzalem?
(Foto: Wiki)
Yoshiro Nakamatsu sa narodil v roku 1928 a už 34 rokov si fotografuje a analyzuje každé jedlo, ktoré vloží do úst. A stále pokračuje. Jeho cieľom je nájsť to najlepšie jedlo pre ľudí a sám sa chce dožiť minimálne 140 rokov. Rozbehnutý je rozhodne celkom dobre.

Autor: Marcos


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes