ATLAS.SK: Piatok, 18.8.2017
meniny má Elena, Helena
   

Koľko voltov vám môže prejsť telom? Číňania zlomili rekord

28.5.2017 | Zdravie

Celé roky si odborníci mysleli, že ľudským telom môže prejsť maximálne 50-tisíc voltov. Čínski vedci však do človeka pustili napätie s hodnotou 71-tisíc voltov a dotyčný prežil bez ujmy.

Liu Šangše pracuje na Čínskej akadémii inžinierstva v Pekingu a nedávno vzal do vlastných rúk veľmi nebezpečný pokus. Rozhodol sa nájsť hornú hranicu elektrického napätia, ktoré človek bez ujmy znesie. Počas kontroverzného experimentu si do tela pustil až 71-tisíc voltov statickej elektriny.

O elektrinu môžeme prísť, a to veľmi ľahko

Šangšeho asistenti začali s 20-tisíc voltami a napätie postupne zvyšovali. Pri každom výboji sa „pokusnému králikovi" zježili všetky chlpy na tele, napriek tomu sa dostal až na hodnotu, ktorú veda dosiaľ považovala za nemožnú.

Čo sa stane s ľudským telom po zásahu bleskom?

Liu Šangše zrejme dobre vedel, do čoho sa púšťa. Je expertom na elektrostatickú bezpečnosť s 50-ročnou praxou a jeho záujem o túto oblasť sa prejavil, keď zistil, koľko ľudí ročne zomrie práve v dôsledku elektrického šoku.

Ak ste v mori a udrie do neho blesk, zomriete?

Svoj život nedal do stávky po prvýkrát. Venoval sa práci s nebezpečnými plynmi a inými rizikovými materiálmi, ktoré sa vážne podpísali na jeho zdraví. V krvi má napríklad nedostatok bielych krviniek a váži oveľa menej, než by pri svojej výške mal.Napriek tomu svoje výskumy neľutuje. Pri tom poslednom nielenže zistil, aké napätie znesie ľudské telo, ale navyše otestoval zariadenie na meranie statickej elektriny v živých tkanivách.

Hodnota, ktorú Šangše nameral, však neznamená, že by jeho pokus mohol ktokoľvek zopakovať. Navyše netreba zabúdať na to, že hoci ľudským telom môže prejsť pomerne vysoké napätie, zabiť vie aj veľmi slabý prúd.

Autor: Liam
Foto: SCMP.com


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Blondínka stojí na letisku a pýta sa letušky: "Prosím vás,dnes v rádiu som počula že letia ružové kabelky.O koľkej???"

 
Virtuálny barLetný Vánok Letný Vánok
  • 2 cl mätového čaju
  • 1 cl vodky
  • 1 cl cukrového sirupu
  • šťava z 1/2 citróna
  • minerálna voda
  • koliesko citróna
  • citrónová šťava a cukor na krustu
 
Hra na dnes