ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Fakty o marihuane, ktoré ste (zrejme) nepoznali

9.3.2017 | Zdravie

Vychutnávať si zakázané ovocie cez bongo je bez patričného intelektuálneho základu trochu fiasko. Niektorí sa síce po pár ťahoch menia na filozofov, ale niekedy je lepšie zakázané látky poznať iba teoreticky. A prax si užiť v legálnom prostredí. Napríklad pri ceste na výstavu tulipánov.

Záhradkárske okienko

Marihuana nie je konope. Patrí síce do tejto skupiny, ale od bežného konope sa odlišuje jednou zásadnou vecou a tou je látka THC. Klasické priemyselné konope ho má málo a ak by ste ho chceli fajčiť, dosiahnete jediný stav - kašľanie. Konope je priemyselne hojne využívané a aj v ľudovej piesni Močila, konope močila nejde o hipsterský spôsob prípravy džointu, ale o klasické použitie konope na výrobu látky.

Mníšky pestujú trávu, chcú vyliečiť svet

Víťazstvo s trávou
Počas druhej svetovej vojny boli rastliny konope extrémne populárne v Amerike. Dokonca sa natáčali videá, ktoré mali za úlohu podporovať výrobu z konope ako nástroj ochrany pred chudobou a za víťazstvo vo vojne. Prirodzene išlo o technické konope, ale z výrobných hál sa údajne poriadne dymilo. Aj preto vláda existenciu propagačného videa odmietal, až do roku 1989 , keď sa objavilo na VHS a neskôr na internete.

Účinky poznali už starí Číňania
Možno sme práve vyriešili záhadu, prečo majú Aziati šikmé oči. Aj Európan dostane ázijský fejs, ak si dá pár šišiek do fajky. Pritom Číňania využívali účinky marihuany už 6000 rokov pred Kristom. Používala sa do zmesi bylín, ktoré pomáhali pri problémoch s kĺbmi, ale aj na upokojenie. Marihuana tú bola skrátka skôr ako mnohé súčasné lieky.

S džointom proti rakovine?
Na univerzite v Alabame podrobili skúmaniu päťtisíc ľudí, ktorí sa verejne priznali, že nepohrdnú džointom. Zo zistení vyplynulo, že ich pľúca vôbec nie sú v žalostnom stave. Práve naopak. Mali vyššiu kapacitu a dokonca sa hovorí o ochrane pred rakovinou pľúc. Na rozdiel od cigariet, ktoré obsahujú nikotín a iné škodlivé látky, marihuana obsahuje THC a kanabinoidy, ktoré sú zrejme likvidátormi rakovinových buniek.

Odkiaľ sa vzala?
Pýtať sa na jej pôvod by bolo rovnako komplikované, ako odpovedať na otázku, či bolo skôr vajce alebo sliepka. Otázny je však aj pôvod mena marihuana, ktorý je neznámy. Hovorí sa, že môže pochádzať od spojenia slov Maia a Juana ako slangový názov pre prostitútky, prípadne z názvu maraguanquo, čo znamená omamná rastlina. Na druhej strane má dnes marihuana toľko mien, že ich skúmanie by nám pomotalo hlavu omnoho viac, ako jej účinky.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Bača, aká bola svadobná noc?"
"Nuž, najprv som si prdou, aby si nemyslela, že som nesmelý. Potom som jej dau po papuli, aby hneď vedela, že nebudem pod papučou. No a potom som to robiu s ovečkou, aby si nemyslela, že budem od nej závislý..."

 
Virtuálny barPearl Harbor Pearl Harbor
  • 2 cl vodky
  • 2 cl melónového likéru
  • ananásový džús
 
Hra na dnes