ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

CROCSY môžu byť smrteľne nebezpečné

6.6.2011 | Zdravie

Obľúbené pestrofarebné šľapky istotne nepatria svojim dizajnom medzi najštýlovejšie módnezáležitosti, no predsa im úplne prepadli milióny ľudí po celom svete. Ospevujú najmä ich pohodlnosť, praktickú stránku, dokonca sú považované za mimoriadne zdravú obuv. To však nie je tak celkom pravda. V niektorých prípadoch môžu byť aj nebezpečné.

Pohodlie nadovšetko
Crocsy vznikli v roku 2002 v Kanade ako špeciálna obuv pre námorníkov a do vody. Ich spolutvorca Lyndon V. Hanson k nim neskôr pridal aj pásik okolo členka, aby zlepšil stabilitu nohy v obuvi. Podľa jeho vlastných slov jediná vec, ktorú crocsy postrádajú je estetika, no ich zdravotné účinky majú výrobcovia potvrdené certifikátom. Sú špeciálne vyvinuté tak, aby eliminovali bolesť chodidiel a podporovali ich tvar. Majú vraj tiež umožňovať pohodlnú chôdzu ľuďom, ktorí majú rôzne zranenia chodidiel. Ich tvar a materiál má podporovať pohodlie chodidla.

Svojou ľahkosťou a priestrannosťou sú mimoriadne pohodlné na nosenie a niektorí lekári ich
odporúčajú svojím pacientom s rôznymi deformáciami chodidiel. Sú vyrobené z antibakteriálneho materiálu. Vďaka dierkam dobre cirkulujú vzduch. Samotní lekári ich často nosia ako pracovnú obuv, nakoľko ani pri niekoľkohodinovom státí pri operačnom stole nepociťujú žiadne bolesti. Okrem toho v horúcom počasí poskytujú chodidlám lepšiu ochranu ako otvorené šľapky, či žabky.

Sú naozaj zdravé?
Napriek tomu, že má táto obuv certifikát a povesť zdravotnej pomôcky, nie všetci lekári sú v tomto prípade za jedno. Vyzdvihujú niektoré pozitíva crocsov, no nepodporujú myšlienku najideálnejšej zdravotnej obuvi, nakoľko sú podľa nich k dispozícii oveľa lepšie varianty. Bránia sa označeniu crocsov ako zdravotnej obuvi, čo je podľa nich zavádzajúce. Ani príliš dlhý pobyt v týchto topánkach sa im nezdá vhodný. Ako voľno časová letná obuv sú však crocsy jednou z najvhodnejších variant.

Kritické hlasy sa často ozývajú najmä v súvislosti s nedostatočnou pevnosťou nohy v obuvi. Tá je podľa odborníkov potenciálnym zdrojom zranení a ďalších nepríjemných bolestí. Nie sú vhodné na behanie, ani na náročný povrch. Kurióznymi sú viaceré prípady detských zranení. V roku 2008 prebehla médiami správa o početných zraneniach 4-ročného chlapca, ktorý mal obuté crocsy počas stúpania na eskalátore. Ten mu spôsobil nepríjemné bolestivé zranenia a zlomeniny troch prstov na nohe, ktorá sa mu v eskalátore zasekla.

Podobné prípady sa v tomto období objavovali častejšie a všetci rodičia ukazovali prstom na toho istého vinníka – spoločnosť, ktorá vyrába crocsy. Tá čelila viacerým priamym žalobám rodičov, ktorých deti sa zranili počas behania v obľúbených topánkach. Spoločnosť však popiera zodpovednosť za nehody spôsobené nedostatočnou pozornosťou rodičov.

Môžu byť nebezpečné
Ešte sa vráťme k lekárom, ktorí nie len vodu kážu, ale ju aj pijú. V mnohých nemocniciach po celom svete majú crocsy svoje nezastupiteľné miesto ako obľúbená obuv pracovníkov nemocnice. Lekári a ostatný personál ich obľubujú pre rovnaké vlastnosti, ako ostatní zákazníci. V prostredí nemocníc sa však vyskytli aj situácie, kedy sa crocsy stali prostriedkom mimoriadne nebezpečných situácií.

Z toho dôvodu sa niekoľko nemocníc rozhodlo zakázať svoju personálu tieto pohodlné topánky nosiť v práci. Nespĺňajú totiž základné hygienické podmienky, nakoľko cez dierky v povrchu môže preniknúť do topánky krv a iné tekutiny. Okrem toho v crocsoch sa ťažko behá, čo je pre nemocničný personál zásadnou otázkou. V nemocniciach vo Švédsku sa postavili zásadne proti crocsom z dôvodu ohrozovania funkčnosti elektrických prístrojov. Materiál, z ktorého sú vyrobené je vraj vodičom statickej elektriny a v niekoľkých prípadoch skutočne vplývali na funkčnosť prístrojov.

Tento fakt potvrdzuje aj kanadská sestrička Sandra, ktorá prepadla crocsymánii pred niekoľkými rokmi. Odkedy ich nosila aj v práci, každý deň vraj „kopla“ statickou elektrinou niekoľkých pacientov. Výrobca sa proti týmto argumentom bráni, nakoľko na vznik statickej elektriny vplývajú viaceré podnety, vrátane vlhkosti vzduchu či teplota.

Či už patríte k fanúšikom tejto škaredej obuvi, alebo nie, keď raz crocsy vyskúšate, určite potvrdíte ich úžasnú pohodlnosť. Či sú však pre naše nohy zdravé, alebo skôr nebezpečné, to si netrúfame jednoznačne posúdiť.

Autor: Andrew

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Česká republika porazila vo finále MS v hokeji Ruskú federáciu. Rusi im asi po týždni poslali list. Gratulujeme.STOP. Boli ste silný súper.STOP. Ropa STOP. Zemný plyn STOP.

 
Virtuálny barBull Driver Bull Driver
  • 4,5 cl vodky
  • 9 cl Red Bullu
  • 9 cl pomarančovej šťavy
 
Hra na dnes