ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Čo sa stane s ľudským telom po zásahu bleskom?

12.10.2014 | Zdravie

Možno to znie neuveriteľne, ale blesky ročne zabijú asi 24-tisíc ľudí. Naše telo totiž nie je stavané na to, aby dokázalo zniesť 300-tisíc voltov. Čo sa teda stane s človekom, ktorého zasiahne blesk?

Ľudské telo je pomerne dobrým vodičom elektriny. Skladá sa z atómov, ktoré dobre prenášajú elektróny a vďaka tomuto procesu funguje aj naša nervová sústava. Problémom je, keď človeku spadne do vane fén alebo do neho udrie blesk.

Zásah bleskom sa ale od zásahu bežným elektrickým prúdom pomerne líši. V prvom rade generuje elektrické napätie o sile 300-tisíc voltov, čo je mnohonásobne viac, než v bežnej zásuvke. Zásah je tiež podstatne kratší, trvá len tri milisekundy. Pre porovnanie, ak by ste strčili prsty do zásuvky a máte ochranu pred preťažením, prúd by do vás išiel asi 500 milisekúnd (pol sekundy). A netreba zabúdať ani na to, že blesk zasiahne väčšinou hlavu či plecia. A tie by ste do zásuvky vopchali len ťažko.

Navyše, blesk zohreje okolitý vzduch na teplotu okolo 28-tisíc stupňov Celzia, čo spôsobí okamžité popáleniny tretieho stupňa v mieste, ktorým do tela vchádza a aj v mieste, v ktorom z neho vyjde.

Ešte horšie je, ak v momente zásahu človek drží kovový predmet. Samozrejme to zvyšuje šancu byť zasiahnutý, a taktiež narastá aj množstvo popálenín.

Popáleniny samozrejme nie sú jediným škodlivým účinkom zásahu bleskom. Tento prírodný jav spôsobuje zástavu srdca, prípadne jeho trvalé poškodenie. V prípade, že sa človeku srdce zastaví, pomôže len okamžitý odborný zásah záchranárov. Masážou srdca zasiahnutého človeka síce nič nepokazíte, šance na jeho oživenie sú ale minimálne.

Ak aj náhodou človek úder blesku prežije, dostavia sa ďalšie zdravotné komplikácie ako srdcová arytmia, poškodenie myokardu a pľúcny edém. Samozrejmosťou je strata vedomia, ktorá môže trvať od niekoľkých minút až po niekoľko rokov. A to ani nehovoríme o poškodení mozgu a s ním spojenou stratou pamäti, zmenou osobnosti, poruchami spánku a učenia, dočasným či trvalým ochrnutím a náhlymi stratami vedomia alebo sluchu.

V prípade, že zbadáte prichádzať búrku, máme pre vás len jednu radu: bežte sa skryť. Zásah bleskom vás síce zabiť nemusí, ale s ním súvisiace zdravotné problémy by ste rozhodne mať nechceli.

Autor: Noel

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes