ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Čo jedia lekári, aby boli zdraví? Inšpirujte sa

11.1.2017 | Zdravie

Kto by mal vedieť o tom, ako sa udržať v zdraví viac, než lekári? Zistite, aké potraviny tvoria základ ich jedálneho lístka najmä kvôli ich zdravotným benefitom.

Vajíčka
Slepačie vajíčka sú najhodnotnejším zdrojom bielkovín, ktorý je zároveň pre človeka najlepšie spracovateľný. Vaječné žĺtka udržujú v zdraví vaše oči, mozog a kosti.

Niečo modré alebo fialové
Ovocie a zelenina, ktoré majú modrú alebo fialovú šupu, už svojou farbou prezrádzajú, že obsahujú antioxidanty schopné bojovať proti zápalu. Jedením takýchto surovín môžete znížiť riziko vzniku srdcových chorôb, cukrovky a rakoviny.

Olivový olej
Najpoužívanejším tukom v lekárskych kuchyniach je olivový olej. Výskumníci považujú jeho zložku oleocanthal za liečivý zázrak, ktorý pomáha bojovať proti Alzheimerovej chorobe i proti niektorým druhom rakoviny. Dôležité však je kupovať iba extra panenský olivový olej a v predajniach, kde je vysoký odbyt, pretože ak olej dlho sedí v regáli, stráca na kvalite. Odporúča sa nepoužívať olivový olej na spracovanie pri vysokých teplotách, ktoré škodia jeho chuti a vytrácajú sa z neho zdraviu prospešné látky.

Vlašské orechy
Obsah omega-3 mastných kyselín je najvyšší vo vlašských orechoch, preto sú obľúbenou maškrtou na zobanie mnohých lekárov. Okrem ich účinkov na zlepšenie vitality a kondície, pre mužov majú vlašské orechy benefit aj vo forme kvalitnejších spermií.

Fazuľa
Tri až štyrikrát do týždňa by ste mali zjesť za pol hrnčeka fazule. Nezáleží na tom, či je biela, červená, strakatá alebo fialová, všetky pomáhajú dostať hladinu cholesterolu do zdravej normy. Na škodu nie sú ani ostatné strukoviny, tak nasledujte príklad lekárov a smelo jedzte aj hrášok, či šošovicu.

Autor: Tatiana
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Čo máte spoločné s Lady Gaga?
Otestovalo sa 18020 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Futbalista Interu radostne telefonuje svojmu otcovi:
- Otec, bol si na futbale?
- Nebol synak.
- To je škoda! Dal som dva prekrásne góly.
- Výborne, som na teba hrdý. A ako skončil zápas?
- 1:1, otec...

 
Virtuálny barCassis Coco Cassis Coco
  • 4 cl vodky
  • 4 cl ríbezľovej vodky (čierna ríbezľa)
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 1 cl kokosového sirupu
  • strapec čiernych ríbezlí
 
Hra na dnes