ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Čo by sa stalo, ak by ste si prestali utierať zadok?

19.3.2017 | Zdravie

Je to nepríjemná situácia, no mnohí z nás ju už zažili: potreba úspešne vykonaná a zrazu sa človek pozrie na držiak toaletného papiera, ktorý je prázdny. Doplniť ho nie je možné a v hlave sa začínajú vynárať katastrofálne scenáre. Niekde v kútiku mysle sa čoraz hlasnejšie ozýva otázka: čo ak sa neutriem?

Nuž, v závislosti od toho, koľko vlákniny prijímate, a v akom stave je momentálne vaša tráviaca sústava, je odpovedí na túto otázku viacero. Zamysleli ste sa ale niekedy nad tým, čo by sa stalo, ak by ste s utieraním zadku sekli nadobro?

Veci, ktoré ste nevedeli o prdení

Dôsledok, ktorý človeku napadne ako prvý, je hromadenie výkalov v oblasti konečníka. S tým sa samozrejme spája zápach a znečistená spodná bielizeň. Vedzte však, že ide o tie najmenšie problémy.

Oveľa horšie by na vás vplývalo podráždenie. Výkaly sú totiž vlhké a plné baktérii, ktoré na citlivú kožu v oblasti konečníka nemajú práve najlepší vplyv.

Do úvahy však treba brať aj ďalšie procesy spojené s hygienou. O umývaní rúk, čistení zubov, praní oblečenia či sprchovaní premýšľame ako o o izolovaných činnostiach, tie však spolu súvisia. Najmä sprchovanie by vám v prípade, že by ste si prestali utierať zadok, dosť pomohlo. Riziko podráždenia by ste tak síce eliminovali, horšie by to však bolo so zápachom. Rannú stolicu a večerné sprchovanie totiž delí dosť dlhý čas.

A čo ak by ste sa každý deň nesprchovali? Nuž, podráždenie by prerástlo vo svrbenie, ktoré sa najjednoduchšie odstraňuje škriabaním. Odhliadnuc od toho, že by ste rukami šmátrali do nie práve najčistejšieho miesta na tele, by ste riskovali tiež mechanické narušenie kože. V kombinácii s baktériami by ste si tak mohli privodiť vážnejšie zdravotné komplikácie, napríklad vredy.

Teraz je už zadok človeka, ktorý si ho po vykonaní potreby prestal utierať, respektíve inak čistiť, zapáchajúci, podráždený, svrbiaci a pokrytý vredmi. O slovo sa hlási vážna infekcia a horšie než muži sú na tom ženy, ktorým by hrozil aj zápal močových ciest a ďalšie nepríjemnosti.

Ak ste sa dočítali až sem, zrejme nabudúce venujete utieraniu po veľkej potrebe dvojnásobnú pozornosť. Dávajte si však pozor, netreba to preháňať. Kožu si totiž môžete poškodiť aj samotným intenzívnym utieraním, no a v tom prípade si tiež koledujete o infekciu. Ako aj pri iných činnostiach teda platí: všetko s mierou.

Autor: Liam
Foto: Shuttertock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes