ATLAS.SK: Piatok, 18.8.2017
meniny má Elena, Helena
   

Čo by sa stalo, ak by ste si prestali utierať zadok?

19.3.2017 | Zdravie

Je to nepríjemná situácia, no mnohí z nás ju už zažili: potreba úspešne vykonaná a zrazu sa človek pozrie na držiak toaletného papiera, ktorý je prázdny. Doplniť ho nie je možné a v hlave sa začínajú vynárať katastrofálne scenáre. Niekde v kútiku mysle sa čoraz hlasnejšie ozýva otázka: čo ak sa neutriem?

Nuž, v závislosti od toho, koľko vlákniny prijímate, a v akom stave je momentálne vaša tráviaca sústava, je odpovedí na túto otázku viacero. Zamysleli ste sa ale niekedy nad tým, čo by sa stalo, ak by ste s utieraním zadku sekli nadobro?

Veci, ktoré ste nevedeli o prdení

Dôsledok, ktorý človeku napadne ako prvý, je hromadenie výkalov v oblasti konečníka. S tým sa samozrejme spája zápach a znečistená spodná bielizeň. Vedzte však, že ide o tie najmenšie problémy.

Oveľa horšie by na vás vplývalo podráždenie. Výkaly sú totiž vlhké a plné baktérii, ktoré na citlivú kožu v oblasti konečníka nemajú práve najlepší vplyv.

Do úvahy však treba brať aj ďalšie procesy spojené s hygienou. O umývaní rúk, čistení zubov, praní oblečenia či sprchovaní premýšľame ako o o izolovaných činnostiach, tie však spolu súvisia. Najmä sprchovanie by vám v prípade, že by ste si prestali utierať zadok, dosť pomohlo. Riziko podráždenia by ste tak síce eliminovali, horšie by to však bolo so zápachom. Rannú stolicu a večerné sprchovanie totiž delí dosť dlhý čas.

A čo ak by ste sa každý deň nesprchovali? Nuž, podráždenie by prerástlo vo svrbenie, ktoré sa najjednoduchšie odstraňuje škriabaním. Odhliadnuc od toho, že by ste rukami šmátrali do nie práve najčistejšieho miesta na tele, by ste riskovali tiež mechanické narušenie kože. V kombinácii s baktériami by ste si tak mohli privodiť vážnejšie zdravotné komplikácie, napríklad vredy.

Teraz je už zadok človeka, ktorý si ho po vykonaní potreby prestal utierať, respektíve inak čistiť, zapáchajúci, podráždený, svrbiaci a pokrytý vredmi. O slovo sa hlási vážna infekcia a horšie než muži sú na tom ženy, ktorým by hrozil aj zápal močových ciest a ďalšie nepríjemnosti.

Ak ste sa dočítali až sem, zrejme nabudúce venujete utieraniu po veľkej potrebe dvojnásobnú pozornosť. Dávajte si však pozor, netreba to preháňať. Kožu si totiž môžete poškodiť aj samotným intenzívnym utieraním, no a v tom prípade si tiež koledujete o infekciu. Ako aj pri iných činnostiach teda platí: všetko s mierou.

Autor: Liam
Foto: Shuttertock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Otestujte svoj mechúr!
Otestovalo sa 31741 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Blondínka stojí na letisku a pýta sa letušky: "Prosím vás,dnes v rádiu som počula že letia ružové kabelky.O koľkej???"

 
Virtuálny barLetný Vánok Letný Vánok
  • 2 cl mätového čaju
  • 1 cl vodky
  • 1 cl cukrového sirupu
  • šťava z 1/2 citróna
  • minerálna voda
  • koliesko citróna
  • citrónová šťava a cukor na krustu
 
Hra na dnes