ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

AKUPUNKTÚRA: Podvod starý 2000 rokov?

17.9.2012 | Zdravie

Akupunktúra je asi 2000 rokov staré liečiteľské umenie, pri ktorom sa vpichujú ihly do presne určených bodov na tele. Pre niektorých je táto metóda liečenia len šarlatánstvom, iní ju však uznávajú. Nedávno bol vykonaný najväčší výskum o účinnosti akupunktúry a podľa jeho výsledkov to naozaj funguje a nejde len o nejaké „čoro-moro“.

Poškodenia z akupunktúry
Akupunktúra, hoci sa považuje za viac menej bezpečnú metódu, nemusí byť až tak bezpečná. Svedčia o tom viaceré prípady, kedy pacienti liečení týmto spôsobom, mali po liečbe problémy ako mdloby či závraty.

Štúdia dokumentovala 325 hlásení o nežiaducich účinkoch akupunktúry, vrátane 100 prípadov „zablúdených“ ihiel v tele, pričom u piatich pacientov došlo k zlyhaniu pľúc po ich perforácii zabudnutou ihlou.

Pre odporcov akupunktúry sú tieto výsledky ako voda na mlyn. Dokazuje to podľa nich, že akupunktúra nie je len akýmsi „čarodejníctvom“, ale dokonca veľmi nebezpečným spôsobom liečby. No podrobná analýza ukazuje, že napriek takýmto negatívnym prípadom, akupunktúra skutočne funguje a dokáže kontrolovať bolesť.

Ako funguje?
Zavedením jemných ihiel do 400 špecifických miest na našom tele je možné ovplyvňovať kanály energie, takzvané meridiány, čím je možné ovplyvňovať zároveň vnímanie bolesti. Podľa odporcov je však akupunktúra celá len o placebo efekte, teda nemá skutočné účinky.

Žiadne placebo
Táto nová a najrozsiahlejšia štúdia zahŕňala takmer  18 000 pacientov a doktorov z ôsmich univerzít a nemocníc z USA, Veľkej Británie a Nemecka. Zistilo sa, že pri akupunktúre dochádza naozaj k úľave od bolesti a nejde o placebo efekt.

Napríklad pri liečbe artritídy alebo chronických bolestí hlavy bola akupunktúra dvakrát účinnejšia než lieky alebo cvičenia bežne predpisované lekármi pri týchto ťažkostiach.
V štúdii sa zistilo, že medzi pacientmi dostávajúcimi „podvodnú akupunktúru“  s ihlami vpichnutými do ľubovoľných častí tela a pacientmi podstupujúcimi skutočne správnu akupunktúru s presne vloženými ihlami, bol naozaj rozdiel. Tí, ktorí mali správne zavedené ihly, cítili síce len o trochu väčšiu úľavu od bolesti, ako druhá skupina, no keďže bol počet pacientov v štúdii taký vysoký, je zrejmé, že tu nejde o placebo efekt.

Zástancovi akupunktúry pri tomto zistení iste zajasali. No keďže rozdiel medzi „falošnou“ a skutočnou akupunktúrou (teda správne vpichnutými ihlami) nebol v štúdii extrémne výnimočný, vedci sa obávajú, že akupunktúra zrejme nefunguje tak, ako sa doteraz verilo. Mnohé štúdie už ukázali, že len samotné pichnutie injekcie (bez ohľadu na jej obsah) dokáže v človeku vyvolať pocit úľavy od bolesti.

Profesor Vitaly Napadow, ktorý sa zaoberá študovaním reakcií mozgu pri akupunktúre ale  verí, že je v tom niečo viac. Podľa neho pri falošnej a skutočnej akupunktúre dochádza k stimulácii rozdielnych častí mozgu. Oblasti mozgu, ktoré spracúvajú bolesť, sú podľa neho stimulované len tradičnou akupunktúrou, nie tou falošnou.

Akupunktúra je teda i naďalej zahalená rúškom tajomstva, pretože nie je presne jasné, akým spôsobom funguje. Pravdou ale zostáva, že mnoho ľudí s úspechom využíva túto liečbu.
Je pritom veľmi dôležité, aby akupunktúru robil skutočný odborník, pretože nesprávne zavedené ihly znižujú účinnosť liečby, navyše môžu mať aj  veľmi negatívne účinky.

Autor: Mário

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáš sa v Tour de France?
Otestovalo sa 1441 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Futbalista Interu radostne telefonuje svojmu otcovi:
- Otec, bol si na futbale?
- Nebol synak.
- To je škoda! Dal som dva prekrásne góly.
- Výborne, som na teba hrdý. A ako skončil zápas?
- 1:1, otec...

 
Virtuálny barCassis Coco Cassis Coco
  • 4 cl vodky
  • 4 cl ríbezľovej vodky (čierna ríbezľa)
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 1 cl kokosového sirupu
  • strapec čiernych ríbezlí
 
Hra na dnes