ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

9 vecí, ktoré ste nevedeli o snoch

16.6.2017 | Zdravie

Snívanie patrí medzi najzáhadnejšie a najzaujímavejšie zážitky v živote. Niektorí ľudia snom prikladajú obrovský význam, iní sú radi, že si ich nepamätajú. Ak vás táto téma zaujala, máme pre vás zopár faktov, o ktorých ste možno ani netušili.

Aj slepí ľudia snívajú

Vedeli ste, že aj od narodenia slepí ľudia vidia „obrazy" vo svojich snoch? Nevidia síce obrázky ako vidiaci, ale ich sny sú rovnako živé, lebo zahŕňajú ostatné vnemy z fungujúcich zmyslov - zvuky, vône, dotyky či chute.

Zabúdame 90 percent našich snov
Do piatich minút po prebudení zabudneme polovicu snov a do desiatich minút až 90 percent. Jednou z techník, ktoré odporúčajú terapeuti, je zapísať si sen hneď po prebudení. Ak chcete eliminovať každú minútu zabudnutia, pripravte si na nočný stolík pero a papier.

Rozdiely v snoch
Aj keď máte pocit, že sa vám nesníva, pravdou je, že sny má každý človek. Výnimkou sú ľudia s extrémnymi psychickými poruchami. Čo si myslíte, existuje rozdiel medzi snami mužov a žien? Áno, existuje! Kým muži snívajú viac o iných mužoch (kamarátoch, kolegoch, šéfoch,...), ženám sa sníva rovnako o mužoch a ženách. V mužských snoch je takmer 70 percent postáv mužského pohlavia. Sny so sexuálnou tematikou sa odzrkadľujú u mužov spontánnou erekciou, u žien vedci zaznamenali zvýšené prekrvenie panvy.

Sny zabraňujú psychóze

V nedávnej štúdii o spánku zobudili experimentátori študentov hneď ako sa im začalo snívať, hoci im umožnili spať osem hodín. V dôsledku toho sa u nich objavili problémy s koncentráciou, podráždenosťou, halucináciami a príznakmi psychózy ešte aj po troch dňoch od pokusu. Keď ich neskôr nechali plynulo snívať, ich mozgy sa s deficitom snívania vyrovnali tak, že výrazne zvýšili percento spánku stráveného práve vo fáze REM.

Snívame len o tom, čo poznáme
Napriek tomu, že naše sny sú plné cudzincov a neznámych tvárí, vedeli ste, že vaša myseľ nevytvára nové tváre, ale čerpá zo starých zásob? Ide o tváre reálnych ľudí, ktoré ste videli počas života, len si ich nepamätáte. A tak napríklad vrahom vo vašom sne môže byť človek, ktorého ste videli na benzínke ako malé dieťa. Každý z nás videl stovky tisíc tvárí, preto máme nekonečné zásoby, ktoré mozog počas snov využíva. V snoch vidíme iba to, čo sme už niekedy videli - v realite alebo vo filme.

Nie každý sníva farebne
Dvanásť percent ľudí sníva výlučne čiernobielo, 84 percent sníva farebne. Doteraz nie je známe, či v závislosti od farby existuje rozdiel v emočnom odkaze sna. Vedci však zistili, že farebnosť snívania záleží od nastavenia mozgu, konkrétne od rádiofrekvencie. Počas týždňovej rádioterapie kvôli rakovine oka sa im totiž náhodou podarilo vyvolať farebné sny u istého 59-ročného Austrálčana, prvýkrát v jeho živote. Dovtedy ani len netušil, že sny môžu byť iné ako čiernobiele.

Počas spánku sme ochromení
Verte tomu alebo nie, telo je počas spánku prakticky ochromené. REM fáza spánku je bežná fáza, ktorá sa vyznačuje rýchlymi pohybmi očí. U dospelých ľudí zvyčajne zaberá okolo 20 až 25 percent celkového spánku, teda asi 90 až 120 minút. Počas tejto fázy mozog telo paralyzuje, aby zabránil pohybu. Ľudia, ktorí trpia námesačnosťou práve prechádzajú z hlbokého spánku, v ktorom boli dlhšiu dobu, do povrchnejšieho. To vyvoláva odpútanie motorického systému od vedomia.

Sníva sa aj zvieratám

Štúdiu vykonali na mnohých zvieratách rôznych druhov a všetky vykazovali počas snívania rovnaké mozgové vlny ako ľudia. Majitelia domácich miláčikov o tom ani len nepochybujú.

Sny sú zväčša negatívne
Aj keď máme aj sny, v ktorých sme na dovolenke, rande alebo priamo pri sexe, naše sny majú tendenciu mať skôr negatívny ako pozitívny podtón. Tri najčastejšie emócie, ktoré sa v snoch prejavujú sú hnev, smútok a strach.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes