ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

8 klikov pre pevné telo

4.7.2012 | Zdravie

Väčšina chalanov s nimi cvičiť začína, no po tom, ako objavia čaro posilňovacích strojov na kliky zabudnú. A to je podľa odborníkov veľká chyba. Cvičenie s vlastnou váhou je tým najúčinnejším spôsobom, ako zapracovať na pevnosti, ale aj objeme svalstva. A rozhodne nemusí byť nudným. Poznáte týchto 8 druhov klikov?

Klasika
Štandardné kliky, ako ich poznáme, dokonale posilňujú hrudník, ramená, triceps a brucho. Pozícia rúk by pri nich mala byť o niečo širšia ako šírka ramien a telo by malo pri ich vykonávaní tvoriť rovnú líniu. Priemerný začiatočník by mal bez problémov zvládnuť 12-15 opakovaní, pričom by sa mal dokázať znížiť asi 3 centimetre nad zemou. Ak máte tento typ klikov zvládnutý, môžete sa posunúť do náročnejšieho levelu. 

Na psíčka
Kliky, pri ktorých do pohybu zapájate aj nohy, sú oveľa náročnejšie, čo by ste mali pocítiť najmä na hrudníku, či ramenách. Okrem vyššie spomínaných svalových partií pri nich zapájate aj svaly nôh, pričom budujete ich flexibilitu. Nohu vystrite do strany v momente, kedy sa priblížite k zemi a držte ju v pozícii čo najbližšie k uhlu 90 stupňov niekoľko sekúnd, potom ju stiahnite a vytlačte sa hore. Nohy striedajte.   

Kolená
Nohy môžete pri klikoch zapájať aj pri Thajskej verzii obľúbeného cviku. Tu však nerobíte výkopy, ako v predchádzajúcom type. Brušné svaly, ale aj svaly chrbta zapojíte pri klikoch, pri ktorých zdvíhate kolená smerom k lakťom. Potom spustíte svoju váhu k zemi, pričom sa oproti klasickým klikom mení aj pozícia rúk. Tie sú zovreté v pästiach.  

Kompletka
Takmer celé horné svalové partie tela zapojíte pri klikoch amerického typu. Tento typ cvičenia má od klasických klikov pomerne ďaleko. K zemi pri nich smerujete z bokov, čím spevníte najmä bočné brušné svaly, ale aj svaly rúk a nôh. Tento cvik je pomerne náročný, preto nečakajte, že sa vám podarí zvládnuť ho už na začiatku. 
Trojuholník
Kliky cvičené do trojuholníka kladú nároky najmä na ramená, pretože na rozdiel o klasického typu, tu váha tela nie je rozložená do oboch strán, ale do jednej. Tento cvik patrí k pokročilým, no nie zďaleka takým náročným, ako sa môže na prvý pohľad zdať.  

Flexibilita strednej časti
Na nej môžete zapracovať pri takzvaných twistových klikoch, pri ktorých máte ruky zovreté v päsť a palcami smerom von. Klasický pohyb smerom dole sa v tejto chvíli mení na pohyby do strany. Priestor pohybu sa tak rozširuje do strán, čím cvik pomáha zlepšiť aj flexibilitu hornej časti tela. 
S príchuťou Ázie
Pre ďalšie inšpirácie s klikmi sa môžete pokojne vybrať aj východným smerom. Z Japonska pochádza tento typ cvičenia, pri ktorom posilňujete najmä strednú časť tela, ale aj chrbát, zatiaľ čo silu sústredíte v ramenách. Pri pohybe smerom nadol dvíhate striedavo obe nohy do vzduchu, čím pracujete najmä s balansom. 
S jednou nohou
Táto verzia vám nemusí byť až taká neznáma. Cvičením s jednou nohou kladiete dôraz najmä na brušné svaly, ale aj hrudník. Čo možno neviete, že správne je pri cvičení s ejndou nohou zmeniť aj pozíciu rúk. Na strane, na ktorej máte nohu hore, by ste mali ruku priložiť bližšie k telu, čím by ste mali lepšie vyvážiť záťaž.

Ak sa chcete venovať cvičeniu, alebo patríte k pravidelným návštevníkom posilňovne, tak, či onak, nezabúdajte na poctivé kliky, ktoré sú základom kvalitnej rozcvičky. Ak si dáte z každého typu po desať opakovaní, môžete sa efektívnejšie dopracovať k telu, pevnému ako skala.

Autor: Kubo

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Súvisiace články
Ako dobre poznáte Simpsonovcov?
Otestovalo sa 36991 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes