ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

5 najnávykovejších látok na svete: Ste na nich závislý aj vy?

12.10.2016 | Zdravie

Na svete azda nie je človek, ktorý by bol na niečom závislý. Zatiaľ čo niekto môže byť závislý na internete, počítačových hrách, nakupovaní, iní sú závislí na dodávaní látok do tela. Spoznajte päť najviac návykových látok na svete.

5. Alkohol

Alkohol spomaľuje myslenie, dýchanie a tep srdca. Zároveň sa do mozgu vylučujú látky, ktoré navodzujú v tele príjemný pocit. Práve na príjemné pocity si mozog zvykne a pýta alkohol stále viac a viac.

4. Sedatíva
Barbituráty sa využívajú na krátkodobú liečbu nespavosti a stavov úzkosti, no v minulosti sa používali v omnoho väčšej miere a ľudia ich užívali dlhodobo. Ide o veľmi návykovú látku, ktorá v malých množstvách utlmuje centrálnu nervovú sústavu a spôsobuje eufóriu, ale vo väčšom množstve znemožňuje dýchanie a má za následok smrť.

3. Nikotín
Návyková zložka tabaku, nikotín, sa z pľúc dostane do mozgu a za 10 sekúnd dosiahne droga svoj najvyšší účinok. Efekt nikotínu ale aj veľmi rýchlo vyprchá, preto fajčiari potrebujú dávky nikotínu opakovane dopĺňať.

2. Kokaín
Kokaín sa dokáže za pár sekúnd dostať do mozgu, kde spôsobí doslova výbuch eufórie. Závislosť na príjemnom pocite, ktorý vytvára kokaín, býva oveľa silnejší, než potreby vykonávať základné ľudské potreby vrátane jedla. Kokaín neblaho ovplyvňuje činnosť hlavných mozgových centier i pamäte.

1. Heroín
Heroín je najnávykovejšou látkou sveta. Keď sa dostane do tela, mení sa na morfium, ktoré sa viaže na molekuly v bunkách a ovplyvňuje vnímanie bolesti. Okrem toho, že človek pod vplyvom heroínu necíti bolesť, pociťuje silnú eufóriu. Avšak pri užití vyššej dávky heroín zabíja, spomaľuje dýchanie až kým ho úplne nezastaví.

Autor: Theo
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Ako dobre poznáte Simpsonovcov?
Otestovalo sa 36940 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Bača, aká bola svadobná noc?"
"Nuž, najprv som si prdou, aby si nemyslela, že som nesmelý. Potom som jej dau po papuli, aby hneď vedela, že nebudem pod papučou. No a potom som to robiu s ovečkou, aby si nemyslela, že budem od nej závislý..."

 
Virtuálny barPearl Harbor Pearl Harbor
  • 2 cl vodky
  • 2 cl melónového likéru
  • ananásový džús
 
Hra na dnes