ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Staroveké alkoholy: dôkazy, že ľudia chľastajú už tisícročia

9.12.2016 | Úlety

Ľudia pijú alkohol celé tisícročia. Antropológovia sa domnievajú, že práve alkohol bol prvotný dôvod zmeny z lovca na poľnohospodára. Či už sa používa ako prostriedok sociálneho kontaktu, medicína alebo politická mena, alkohol vždy bol a je jednou z najdôležitejších potravín, ktoré ľudstvo konzumuje.

Najstarší alkohol na svete

Archeológovia v Číne nedávno objavili najstarší dôkaz o konzumácii alkoholu na svete. Chemická analýza úlomku hrnčiarskej nádoby ukázala, že Číňania popíjali už v roku 7000 pred naším letopočtom. Skúmaním sa zistilo, že išlo o varený nápoj z ryže, medu a ovocia.

Víno verzus pivo: ktoré by ste mali piť?


Víno Kráľa Škorpióna
V temných hlbinách hrobky faraóna Škorpióna I. objavili archeológovia najstaršie egyptské vína. Nápoje staré päťtisíc rokov môžeme prirovnať k prírodnej medicíne. Výskumníci zistili, že obsahovali živicu stromov a bylín, ako napríklad koriander, šalviu, mätu. Niektoré z týchto prísad tam boli pre chuť, ale mnohé z nich mali liečivé vlastnosti.

Staroveké antibiotické pivo
Archeológovia, ktorí študujú kosti dávnych Núbijcov, urobili šokujúci objav. Kostrové pozostatky totiž obsahovali tetracyklín. Výskumníci sa domnievajú, že ľudia požili toto starobylé antibiotikum cez pivo. Nazdávajú sa, že obilie bolo kontaminované baktériami Streptomyces, ktoré produkujú tetracyklín. Starí Núbijci uchovávali pivovarské obilie v zablatených kontajneroch a táto baktéria je všadeprítomná v suchých klimatických podmienkach. Tetracyklín obsahovalo viac ako 90 percent zo skúmaných pozostatkov, dokonca aj deti vo veku 24 mesiacov.

Výzva pre každého muža: pite pivo zo ženských pŕs

Večierky Inkov
V roku 2004 výskumný tím z múzea Field v Chicagu objavil staroveký pivovar v horách na juhu Peru. Elitní členovia inkskej kultúry Wari varili kukuričné pivo známe ako chica v masovom meradle už pred viac ako tisíc rokmi. Odborníci veria, že obyvatelia dokázali vyprodukovať tisíce litrov piva denne.

Teotihuacanský nutričný nápoj
Archeológovia našli v Teotihuacane dôkazy o mliečnom alkoholickom nápoji v hlinených črepinách. Domnievajú sa, že nápoj obsahoval životne dôležité vitamíny a minerály pre obyvateľov jedného z najväčších sídlisk v praveku. V starobylom mexickom meste bol často nedostatok základných potravín. Nástenné maľby v Teotihuacane zobrazujú obyvateľov ako pijú pulque, mliečny alkohol pochádzajúci z miazgy agáve. Tequila sa tiež vyrába z agáve, ale na rozdiel od nej sa pulque získava zo stredu rastliny.

Pivo z pohoria Zagros

V roku 1992 archeológovia pri vykopávkach v pohorí Zagros objavil pivo staré 3500 rokov pred Kristom Prítomnosť šťavelanu vápenatého napovedá, že pivo sa varilo z jačmeňa. Toto obilie aj našli v nádobách v okolí. Sumerské umenie často zobrazuje posedenia okolo veľkých mís s pivom, ktoré pili cez dlhé steblá. Piktogram piva zároveň patrí medzi najčastejší, ktorý sa našiel na sumerských troskách.

Najstaršie európske víno

V roku 2013 archeológovia objavili najstarší známy európsky alkohol v Grécku. Zvyšky vína staré 6200 rokov našli v pozostatkoch keramiky v pravekom osídlení Dikili Tash. Analýza odhalila stopy kyseliny vínnej, čo je vedľajší produkt fermentácie. Rovnaký tím, ktorý objavil prastaré zvyšky vína tiež objavil ešte dávnejšej dôkazy o výrobe vína. Pri odhaľovaní zvyškov neolitického domu z 4500 rokov pred Kristom našli skarbonizované hroznové jadierka s kožou, čo je jasné znamenie lisovania hrozna.

Škandinávsky lieh
Archeológovia nedávno objavili 3500 rokov starú škandinávskou ženu, ktorá držala bronzové alkoholové sitko. Chemická analýza ukázala, že staroveký alkohol sa varil z jačmeňa, medu, brusníc, byliniek a vína dovezeného z juhu. Skoršie štúdie starovekých škandinávskych nádob na pitie odhalili obsah peľu, čo naznačuje, že pili medovinu. V roku 1920 objavili telo starobylej kňažky s pohárom grogu pri nohách. Vinárske súpravy, ktoré doviezli z južnej Európy, sa takmer výhradne nachádzajú v ženských hroboch. Podľa výskumníkov to potvrdzuje, že výrobe alkoholu sa venovali len severské ženy.

Autor: Radomír

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Poznáte hlavné mestá štátov?
Otestovalo sa 51393 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes