ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

Praktiky šaolinských mníchov: vŕtajú si do hláv a udierajú medzi nohy

14.4.2017 | Úlety

Filozofia šaolinských mníchov doslova posúva hranice ľudskej mysle, tela a ducha. Trpezlivosťou a neuveriteľnou sebadisciplínou dokážu aj nemožné. Veď, nakoniec, posúďte sami.

Vyťahovanie klincov - Bo Ding Gong

Vedeli by ste zatĺcť klinec do drevenej dosky a potom ho vytiahnuť len tromi prstami? Študenti Šaolinu sa to učia celé mesiace. Keď zvládnu odstrániť klinec palcom, ukazovákom a prostredníkom, môžu pristúpiť k tréningu tejto aktivity palcom, prstenníkom a malíčkom. Ďalším levelom je vyberanie zhrdzavených klincov dvoma prstami, prípadne jedným. Prsty mníchov musia byť také silné, aby dokázali stlačiť drevo a klinec vybrať.

Oceľový kop - Zu jej Gong
Ide o aktivitu, ktorá je prvým krokom k šaolinskej disciplíne. Bojovníci musia mať nielen silné ruky, ale aj nohy. Jedným z nácvikov je preto kopanie do malých kameňov ako do futbalovej lopty, a to bosou nohou. Účelom je vyvinúť takú silu a odolnosť nohy, aby pri kopnutí do spodnej časti tela súpera okamžite stratil rovnováhu. Navyše, keby kop mieril priamo na hlavu, môže aj zabiť.

Zručnosť zlatej cikády - Men Dan Gong
Táto zručnosť je známa ako „železný rozkrok" a nie je to žiadna sranda. Keďže rozkrok muža je citlivý na údery, šaolinskí bojovníci nenechávajú nič na náhodu. Najprv tisíckrát šľahajú vlastnými semenníkmi o pevnú podložku.

4 minúty cvičenia TÝŽDENNE? Funguje to!

Keď cvik prestane bolieť, trénujú údery, kopy či dokonca údery rôznymi zbraňami priamo do rozkroku. Pri ďalšom stupni výcviku si mnísi omotajú okolo semenníkov lano a ťahajú cez pole veľké kamenné závažia. Veríme, že ak potom niekto v boji kopne šaolinského bojovníka do „gulí", tak ani nemihne brvou.

Metódy odhaľujúce pravdu - Jie Di Gong

Ide o techniky, ktoré sú sériou náročných vyhýbaní sa a taktických výpadov. Pád lícom nadol na kamennú podlahu bez mihnutia oka, kotrmelce, pri ktorých máte pocit, že chrbtica sa musela doslova polámať alebo známe „odskočenie" bojovníka zo zeme na rovné nohy. Ak študent zvládne 18 základných cvikov, môže pristúpiť k učeniu sa ďalších 64 zložitejších a ešte nebezpečnejších techník.

Trasúci sa strom - Bao Shu Gong
Cvičenie vyzerá jednoducho, ale je nesmierne náročné. Spočíva v tom, že šaolinský žiak objíme strom a musí ním zatriasť, aby spadlo niekoľko listov. Pri ďalšom stupni náročnosti už ním musí triasť tak, aby z neho opadali všetky listy. Vyvrcholením celého snaženia je, aby mních dokázal vykoreniť strom. Dokonca i malé stromy, ktoré sa používajú pri tréningu si vyžadujú uplatnenie neuveriteľnej sily. Viete si predstaviť následky, keď vás mních po takomto nácviku zovrie do svojho objatia?

Železná hlava - Tie Tou Gong
Cieľom cvičenia je v priebehu niekoľkých rokov posilniť a spevniť kosti v lebke, aby bojovníci úderom hlavy prekonali akúkoľvek tvrdú prekážku. Študenti počas tvrdého tréningu posilňujú čelové kosti, spánkové kosti či hornú časť lebky pomalým búchaním hlavy do tvrdých predmetov. Po desiatkach drobných zlomenín a v kombinácii s ich hojením sa kosti v lebke stanú neuveriteľne odolné. Výsledkom je, že niektorí mnísi dokážu podržať zapnutú elektrickú vŕtačku pri svojich spánkoch po dobu desiatich sekúnd bez akýchkoľvek následkov.

Technika železný býk - tie Niu Gong
Tréning tejto techniky sa na základnej úrovni začína škrabaním po vlastnom žalúdku. Vo dne i v noci, najprv prstami a dlaňami, potom nožom. Keď koža dostatočne zatvrdne, prichádzajú na rad údery rukou do žalúdka. Keď to študent zvládne, pridajú sa kladivá. Spočiatku sú drevené, neskôr železné. Mních musí stáť bez pohnutia, kým mu spolužiaci z celej sily udierajú do žalúdka železnými kladivami. Pokročilejšia tréningová metóda sa nazýva „klopanie na zvon", pri ktorej musí mních odolávať nárazom z baranidla, ktoré váži stovky kilogramov. Hovorí sa, že majstri tejto techniky vydržia údery a dokonca bodnutie do brucha bez jediného škrabnutia.

Diamantový prst - Ya Zhi Jin Gang Fa
Jedným z najlegendárnejších šaolinských mníchov bol Hal-Tank, ktorý dokázal niečo neuveriteľné. Ide o absolútny vrchol umenia Šaolinu. Hal-Tank dokázal urobiť stojku, pričom celú hmotnosť tela držal iba na vrchole jedného ukazováka. Až do smrti v roku 1989 bol jediným človekom, ktorý praktizoval túto nevšednú techniku.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Fakty o Chuckovi Norrisovi.
Otestovalo sa 4227 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes