ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

Poon Lim: muž, ktorý na plti prežil 133 dní

5.3.2017 | Úlety

Ráno 5. apríla 1943 zbadali rybári 15 kilometrov od brazílskeho pobrežia malú plť. Na nej sa nachádzal Číňan, ktorý mával košeľou, aby na seba upozornil. Rybári videli, že s ním niečo nie je v poriadku, a tak nasmerovali svoj čln k plti. Ako vysvitlo, muž celých 133 dní iného človeka nevidel.

Poon Lim sa narodil na jednom z ostrovov v Juhočínskom mori. Na rozdiel od mnohých svojich rovesníkov chodil do školy, a to najmä vďaka tomu, že mal starších bratov, ktorí rodičom posielali peniaze. Keď mal 16, v strachu pred rastúcimi územnými ambíciami Japoncov sa rozhodol odísť z domu. Jeden z bratov mu vybavil miesto na palube britskej výletnej lode.

Skutočný stroskotanec: na mori prežil vďaka čajke

Poona dlho trápila morská choroba a ťažké podmienky, ktoré mali všetci čínski zamestnanci na lodi. Dostávali najhoršiu prácu a to málo voľného času, ktorý mali, trávili v preplnených kajutách. Brat mu však hovoril: „Buď rád, že nás dôstojníci nebijú."

Postupom času sa však situácia zlepšovala, za čo mohol najmä nedostatok britského personálu spôsobený úmrtiami v druhej svetovej vojne. Obchodné lode museli najímať zamestnancov z iných krajín, ktorí si potom vybojovávali lepšie platy aj životné podmienky. Poon Lim napokon definitívne zakotvil na lodi SS Benlomond.

Tá sa 10. novembra 1942 vydala na cestu z Kapského mesta do Surinamu na druhej strane Atlantiku. O 13 dní neskôr ju približne v dvoch tretinách cesty torpédovala nacistická ponorka. Loď sa potopila v priebehu dvoch minút, zahynulo 56 mužov. Prežil jediný: Poon Lim.

Našťastie sa mu v tom chaose podarilo schmatnúť záchrannú vestu, pretože ako o sebe tvrdil, bol chabým plavcom. Podľa vlastného odhadu plával asi dve hodiny, kým zbadal jeden zo záchranných člnov lode SS Benlomond. Čln je však zrejme prisilné slovo. Išlo o malú drevenú plť s plátennou strechou, 40-litrovým sudom s vodou, suchármi, sušeným mäsom, limetovou šťavou, baterkou a dokonca aj čokoládou. Vtedy ešte netušil, že sa plť stane jeho domovom na 133 dní.

Poon si najprv myslel, že záchrana príde rýchlo, jedlo si teda rozdelil tak, aby mu vydržalo mesiac. Postupne si však začala uvedomovať, že aj keď niekto zistí, že loď sa potopila, nik v čase vojny nepôjde hľadať stroskotancov.

V rámci prežitia si z plátennej strechy a záchrannej vesty vyrobil jednoduché zariadenie na lapanie dažďovej vody. Zišiel sa mu aj rybársky háčik z ohnutého drôtu, vďaka ktorému si zabezpečoval obživu.

Na opustenom ostrove strávila 19 dní, ako ju to zmenilo?

Poonovi sa trikom podarilo chytať aj čajky. Z dolnej časti plte oškrabával riasy, ktoré následne formoval do tvaru hniezda. Potom vedľa neho nechal zhniť kus ryby, a keď sa naň čajka vrhla, zakrútil jej krkom. Následne jej vysal krv a mäso vysušil za pomoci slnečného svetla a slanej vody.

Pre prípad, že by počas spánku spadol z plte, si k zápästiu uviazal lano. Celé dva mesiace mu však trvalo, kým sa dobrovoľne odvážil skočiť do vody a plávať, aby sa udržiaval v kondícii. Približne v tom čase mu tiež hrozilo najväčšie nebezpečenstvo v podobe búrky, ktorú však jeho plavidlo našťastie prežilo.

Na druhej strane však Poon prišiel o zásoby jedla a vody a zvyšky z čajok tiež priťahovali žraloky. Predátori boli dokonca natoľko odvážni, že vrážali do plte. Pre niekoľkých sa to ukázalo byť osudným: Poon ich lovil pomocou háku, ktorý si vyrobil z klinca.

Počas 133 dní na mori si počínal dobre. Keď ho 5. apríla 1943 brazílski rybári našli a doviedli na pevninu, z lode vystúpil bez pomoci. Schudol len desať kíl, napriek tomu však strávil mesiac v nemocnici. Po prepustení mu britský konzul vybavil možnosť cestovať do Británie, kde Poonovi kráľ Juraj V. udelil Medailu britského impéria.

Námorníctvo bolo dokonca tak uchvátené Poonovou schopnosťou prežiť, že jeho rady využilo pri tvorbe príručky pre stroskotancov.

Po druhej svetovej vojne Poon emigroval do Spojených štátov amerických, kde v roku 1991 ako 72-ročný zomrel. Do dnešného dňa však drží rekord v počte dní, ktoré človek strávil na mori v záchrannom člne. Keď mu o ňom v roku 1943 povedali, odpovedal: „Dúfam, že ho nikdy nikto nebude musieť prekonať."

Autor: Filip

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Ako dobre poznáte Simpsonovcov?
Otestovalo sa 36978 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes