ATLAS.SK: Piatok, 18.8.2017
meniny má Elena, Helena
   

Piaty najstarší strom sveta zhorel kvôli závisláčke. Nevidela na drogy

7.6.2017 | Úlety

Viete, koľko rokov sa dožívajú rôzne druhy stromov? Ak nie, nezúfajte, u väčšiny druhov nepoznajú ich maximálnu dĺžku života ani vedci. Isté však je, že väčšina stromov neumiera na starobu, ale v dôsledku ľudskej činnosti. Medzi ne patrí aj Senátor, jeden z najstarších stromov sveta, ktorý zničili práve ľudia.

Tisovec dvojradý známy ako Senátor mal v roku 2012 výšku 38 metrov a kmeň s priemerom 5,3 metra. V 20-tych rokoch minulého storočia bol ešte vyšší, hurikán ho však o 14 metrov skrátil.

Ako ponorenie do kyseliny: strom spôsobuje bolesť, ktorá núti k samovražde

Senátor rástol na Floride a jeho vek sa odhadoval na 3500 rokov. Išlo o vôbec najstarší a najvyšší tisovec dvojradý na svete, tak prečo o ňom hovoríme v minulom čase?

Zoznámte sa, toto je Hyperion. Najvyšší strom sveta

Bola bezoblačná noc uprostred januára, keď hasičov privolali k požiaru na vrchole Senátora. Kým dorazili, plamene zachvátili celú hornú tretinu stromu. Oheň sa rýchlo šíril a požiarnici ho nedokázali uhasiť. Senátor sa doslova zrútil a jeho ohorené zvyšky sa dnes týčia len do výšky šesť metrov.

Bonsaj má 400 rokov, uhádnete, akú katastrofu prežil?

Spočiatku sa predpokladalo, že oheň zachvátil strom z prirodzených príčin, možno po zásahu bleskom. Niekoľko týždňov po incidente však vyšetrovatelia zatkli istú Saru Barnesovú. Tá sa priznala, že k Senátorovi pravidelne chodievala fajčiť metamfetamín. Následne polícia v jej mobile i počítači našla fotky, na ktorých vidno Saru, ako zakladá oheň. Na svoju obhajobu žena uviedla, že bola tma, a tak zapálila jednu z dutín, aby videla na drogu, ktorú sa chystala fajčiť.

Kvôli obyčajnej závislosti tak ľudstvo prišlo o jeden z najstarších stromov sveta. Sare udelili trest v podobe 30 mesiacov za mrežami, 250 hodín verejnoprospešných prác a pokutu 12-tisíc dolárov. Senátorovi to však už život nevráti. Áno, bol to len strom. Lenže začal rásť, keď v Egypte panovala prvá faraónka Hatšepsut. Prežil Alexandra Veľkého, Čingischána, Napoleona a obe svetové vojny. Prežil vzostup a pád civilizácií, len aby zhorel kvôli jednej drogovo závislej osobe.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Blondínka stojí na letisku a pýta sa letušky: "Prosím vás,dnes v rádiu som počula že letia ružové kabelky.O koľkej???"

 
Virtuálny barLetný Vánok Letný Vánok
  • 2 cl mätového čaju
  • 1 cl vodky
  • 1 cl cukrového sirupu
  • šťava z 1/2 citróna
  • minerálna voda
  • koliesko citróna
  • citrónová šťava a cukor na krustu
 
Hra na dnes