ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Okúpete sa v jazere duchov?

29.7.2012 | Úlety

Päť jazier prepojených v centrálnej časti USA pôsobí dominantne aj pri pohľade z lietadla. Tok vody ale nie je jediné, čo túto päticu jazier spája. Pentagram je magický symbol a práve päťka je podpísaná aj na nezvyčajnom charaktere vôd tiahnucich sa od Pensylvánie až po Wisconsin.

Jedinečný úkaz
Ide o jediné miesto na svete, kde sa spojilo päť jazier a prezentujú sa ako jeden obor zaberajúci cez 16 000 kilometrov. Jazero  Superior, Michigan, Huron, Erie a Ontario sú vodné plochy, ktoré v USA čosi znamenajú. Ak už budete pri niektorom z nich, nezabudnite, že pre mnohých nie sú len obrovskou zásobou vody, ale doslova duchárskou kapitolou z almanachu záhad, do ktorého sa vlieva mnoho príbehov, ktoré majú zjednocujúci prvok a ním je smrť.

História neklame
Kto by si myslel, že jazerá začali byť zaujímavé až v súčasnej dobe, ktorá praje historkám o duchoch, bude mrazivo prekvapený. Prvá zmienka o tom, že vo vode nežijú len ryby, ale aj mŕtvi, je už poriadne stará. Najznámejšou loďou, ktorá išla ku dnu aj s celou posádkou je  Edmind Fitzerald a hladina ju pochovala v roku 1975. Odvtedy sa kapitán aj námorníci údajne presúvajú po vode aj bez lodí.

Svedectvá dovolenkárov
V súčasnosti môžete na jazerách vidieť loď Friffon, ktorá sa stratila v roku 1678 a doteraz nebola objavená, až pred pár rokmi sa na dne našiel vrak, ktorý by mohol patriť známemu plavidlu, ale isté to nie je. Dovolenkári napriek tomu hovoria, že loď pravidelne vidieť pendlovať medzi brehmi, ale chodí na ekologický pohon a nehlučne. Vraj ju sem tam vypraví na cestu samotné peklo.

Nekonečný príbeh
Každé z jazier má svoju temnejšiu históriu a vraky lodí sú po dne roztrúsené ako okruhliaky. Jazerá dostali prívlastok vnútrozemské more. Po hladine dnes premávajú moderné koráby aj lode, ktoré už nepatria do tohto sveta a azda každý pozorný cestovateľ skôr či neskôr zbadá niektorú na horizonte.

Dnes už nie sú zmiznutia lodí v týchto miestach také časté ako kedysi. V roku 1980 ale istý potápač na jazere Superior dosvedčil, že videl kompletnú posádku aj s plavidlom, no radary ho nezachytili. Pritom bolo na svoju dobu moderné a rozhodne nepatrilo k tým, čo tu stroskotali pred desiatkami rokov. Jazerá nesmierne lákajú lovcov duchov a úlovok je vždy bohatý. Dokonca sa môže zdať, že ide o jediný oficiálny prístav námorníkov zo záhrobia, ale na to už nikto nemá dôkazy, len svedectvá a kopu šrotu pod spenenou hladinou.

Autor: Marcos

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes