ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

Navštívte múzeum smrti. Dýchne na vás zubatá

22.11.2016 | Úlety

Už pri vchode do múzea na vás pohliadne lebka. Jasný znak, že to nebude o romantike. Dnes sa múzeum smrti síce nachádza v Hollywoode, na mieste filmových trikov a svetskej slávy, no smrť ukazuje skutočnú, bez príkras a ilustruje pominuteľnosť každého z nás. Navštevujú ho prevažne muži, keďže tí majú zjavne viac guráže pozrieť sa do očí budúcnosti, ktorá čaká každého z nás.

Prvé múzeum otvorili v pitevni

Múzeum smrti dnes nájdete na adrese 6031 Hollywood Blvd. Priamo v Hollywoode. No nebolo tu vždy. Jeho história sa začala písať v roku 1995 v San Diegu, v dome kde bola pôvodne márnica, čo dodávalo charakteru múzea pocit skutočnej autenticity. Autormi pôvodnej myšlienky boli JD Healy a Cathee Shultz, ktorí sa kontroverzne rozhodli spraviť zo smrti trochu umenie.

Uvedomili si, ako žalostne málo dnes málo vieme o smrti a ako ešte menej sa chceme pozrieť pravde do očí. Je to partnerka, ktorá si nás skôr či neskôr jednoducho príde vziať. Preto sa táto dvojica rozhodla spraviť zo smrti svoje celoživotné dielo a robiť osvetu vo svojom meste.

Ešte viac smrti
Prvotná myšlienka nebola zlá, no svoje naozajstné posolstvo začala uplatňovať, až keď sa múzeum znovu otvorilo práve v Hollywoode, kde sú ľudia zvyknutí viac chodiť na porciu netradičných zážitkov. Na rozdiel od iných sekcií filmových štúdií je táto časť prehliadky, ktorá trvá 45 - 60 minút, úplne realistická. Smrť tu dýcha naozaj z každej strany.

Exponáty, ktoré nikde inde neuvidíte
Múzeum sa hrdí najväčšou zbierkou kresieb sériového vraha. Fotkami Charlesa Mansona, ktoré dokumentujú jeho zločiny. Nájdete tu aj pohľad na popravu gilotínou známeho francúzskeho sériového vraha menom Henri Landru, množstvo autentických fotografií z miest tragédií, vrážd, záznamy z pitevných stolov, ale napríklad aj torzá tiel v životnej veľkosti, čo sú síce samozrejme repliky, ale tak dokonale Hollywoodsky stvárnené, že sa cítite ako na mieste vyšetrovania skutočnej vraždy.

Prežil meditujúci mních vlastnú smrť?

Smrť a jej remeslo
Múzeum sa prirodzene nezaoberá len násilnou smrťou a vrahmi, aj keď tieto časti sú samozrejme najväčším lákadlom. Je tu možnosť dotknúť sa krásnych rakiev, vyskúšať si ako sú pohodlné. Pretože túto skúsenosť spozná len málo živých. Nájdete tu aj hrobárske náradie, potreby na preparovanie a skrátka všetky dôležité nástroje na usmrtenie, prípadne inštrumenty spojené s úpravou tiel po smrti.

Bez obmedzenia veku
Hoci je múzeum dosť drsným zážitkom, vstup nie je obmedzený vekovou hranicou. Údajne preto, že smrť sa dotýka žiaľ malých aj veľkých. Napriek tomu sa odporúča vstup až po dovŕšení dospelosti. Mladších by mohol život vrahov inšpirovať k životnej kariére.

Autor: Marcos


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Otestujte svoj mechúr!
Otestovalo sa 31741 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes