ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Najškaredšie umelecké diela, ktoré sa predali za milióny

4.3.2017 | Úlety

Dať sa na umenie môže byť jedna z najlepších vecí vo vašom živote. A to aj v prípade, že maľovať prakticky vôbec neviete a hodiny výtvarnej výchovy boli pre vás utrpením. Za najväčšie peniaze sa totiž predávajú diela, ktoré krásou ani nepáchnu.

Mark Rothko

Známy umelec je autorom ešte známejšieho diela Kráľovská červená a modrá. Obraz pochádza z roku 1964 a ide údajne o abstraktnú maľbu. S takýmto obrazom má však skúsenosti asi každý z nás, keď mu na kreslení došli farby aj fantázia. Pár pásov a inak nič. V roku 2012 sa vydražil za 75,1 milióna dolárov. Nie že by to bola najvyššia suma na planéte utratená za umenie, ale čo sa banálnosti týka, je kráľom.

Najhoršie rekonštrukcie umeleckých diel


Jasper Johns

Tento pán má 86 rokov a nežije si zle. Radí sa k popartovým umelcom a neodadaistom. To v praxi znamená, že lepí čokoľvek na čokoľvek a vydáva to za umenie. Tak vyzerá aj dielo False Start. Tváriace sa akoby bolo ucapkané prstami. Cena sa v roku 2006 na aukcii vyšplhala až na 80 miliónov dolárov. Nevieme si predstaviť človeka, ktorý by sa na to chcel pozerať.

Jackson Pollock

Obraz s názvom No. 5 nemá ani len meno originálne. Údajne má predstavovať husto zapletené vtáčie hniezdo, ale na druhý pohľad vyzerá ako použitá paleta maliara vhodná akurát tak na vyhodenie. Nikomu sa tá predstava mať dielo doma tak zapáčila, že si ho odniesol za 140 miliónov dolárov.

Willem de Kooning

Maľba Interchanged bola v roku 2013 predaná za 300 miliónov dolárov. Čo vlastne na nej je? To zrejme netuší ani sám autor a dalo by sa povedať, že to je nielen obraz, ale zároveň aj dokonalý kód proti kopírovaniu. Nevieme si predstaviť totiž nikoho, kto by niečo takéto dokázal prekresliť. Možno aj preto tá cena.

Barnett Newman

Expresionista, ktorý kašľal na akékoľvek očakávania a kreslil tak, ako sa mu páčilo. Mal rád veľkoformáty a duchaplnosť. Teda skôr jej hľadanie v obrazoch. Už poetický názov Ornament VI. vykazuje skôr striktne technické ako umelecké črty. A stačí sa pozrieť. Plátno natreté na modro s belším predelom uprostred. V roku 2013 sa predal za viac než 43 miliónov dolárov. Kupec asi šialene miloval modrú farbu a nenávidel svoje úspory.

Autor: Marcos

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes