ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Najhoršie mučiace techniky sveta

23.5.2008 | Úlety

James Bond, teroristi, či iní akční hrdinovia neraz na obrazovkách čelia mučeniu, aby sa priznali k hrozným činom či naopak prezradili mimoriadne dôležité informácie. Do akej miery je však mučenie účinné a aké sú najbežnejšie metódy, ktoré sa dnes vo svete používajú?

Mučenie nie je žiadnou novinkou, bolo bežnou praxou po mnoho tisícročí a treba priznať, že ani v 21. storočí sa mu ľudstvo nevyhýba. Aké sú teda najkontroverznejšie a najbežnejšie techniky mučenia?

Verte, že pri pohľade na hercov vo filmoch, ktorých mlátia a tí sa svojim mučiteľom vysmievajú, či hrdinsky mlčia, nevidíte ani zlomok pravdy. Skutočne účinné mučenie môže človeka zlomiť doslova za niekoľko sekúnd.

Mučenie vedúce k rýchlym výsledkom nie je ani zďaleka technicky príliš náročné, i keď prirodzene, vyžaduje si mimoriadne dobré nervy zo strany „mučiteľa“. Jednou z mimoriadne kritizovaných metód, ktorú údajne používajú aj americké agentúry v kontakte s niektorými zajatcami je tzv. waterboarding. Ide o metódu pri ktorej sa v mučenom vyvolá pocit topenia.

Telo je znehybnené a ponára sa do tekutiny pod takým uhlom, aby bola hlava nižšie ako plúca. To znemožní vode dostať sa do pľúc, osoba však má akútny pocit dusenia. Často krát sa na hlavu obete naťahuje vrecko alebo fólia. Profesionáli, ktorí majú skúsenosti s touto metódou tvrdia, že toto mučenie nie je možné vydržať dlhšie ako pol minúty.

Šikovná metóda
Verili by ste, že nasledujúca metóda mučenia je veľmi bežnou aj u rodičov malých detí? Ide o trasenie obete, konkrétne jej hornou polovicou tela a hlavou, pričom dochádza k vážnemu pôsobeniu na mozog. Tras vyvoláva nevoľnosť, zvracanie i mdloby. To čo je účinné (i keď zákonom zakázané) pri kojencoch, sa uplatňuje aj pri väzňoch.

Drogy
Efektívna a čistá metóda ako stvorená pre tajných agentov a špionážne filmy. Rôzne séra pravdy sa z času na čas vynoria aj v reálnom živote. Potvrdzujú to bývalí agenti viacerých agentúr a svoje „koktaily“ používali údajne ako v KGB, tak aj v CIA.

Časovo náročnejšie, i keď účinné sú aj metódy, pomocou ktorých sa väzňovi odopiera spánok, je nekonečné hodiny dokola vypočúvaný, je trápený ostrým svetlom a hlučnou hudbou, či zvukmi, alebo výrazným chladom či naopak teplom.

Autor: Seth

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Aké pevné sú vaše nervy?
Otestovalo sa 25213 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes