ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

Nacistickí vojnoví zločinci, ktorí unikli trestu

8.8.2017 | Úlety

Druhá svetová vojna a brutalita, ktorú páchali nemeckí nacisti, je mementom do dnešných dní. Bezprostredne po vojne Európa upadla do chaosu a v tomto zmätku mnohí nacisti unikli. Väčšina z nich skončila v Južnej Amerike, kde, bohužiaľ, beztrestne prežili zvyšok života.

Josef Mengele žil dlhý a plodný život

Josef Mengele, nacistický anjel smrti, strávil väčšinu života páchaním brutálnych násilných činov v mene falošnej vedy. Zaoberal sa likvidáciou ľudí, ktorí nepatrili k „čistej" rase. Po vojne utiekol z Nemecka a usadil sa v Južnej Amerike, kde pôsobil ako obyčajný štátny lekár. Začiatkom 60-tych rokov ho izraelská agentúra Mossad takmer zatkla, ale kvôli zadržaniu Adolfa Eichmanna operáciu prerušili.

Triky na prežitie, ktoré využívali ľudia počas holokaustu

Horstovi Wagnerovi pomohla katolícka cirkev
Horst Wagner bol jedným z najhorších nacistov nie kvôli lekárskym experimentom alebo prevádzke plynovej komory, ale kvôli tomu, že sa postaral, aby byrokracia, ktorá spôsobila smrť 350-tisíc Židov, fungovala ako hodinky. Po vojne Wagner unikol z norimberskej väznice a dostal sa do Ríma pomocou úkrytov v kláštoroch a kostoloch, ktoré ukrývali nacistických vojnových zločincov pred ich útekom do Argentíny.

Boxoval, aby prežil. Pre potešenie dozorcov v koncentračnom tábore

Paul Schäfer v Južnej Amerike desaťročia sexuálne zneužíval deti
Je ťažké určiť, ktorý člen nacistickej strany je horší, ale Schäferov život veľmi dobre zapadá do charakteristiky „najhorší". Po vojne založil Súkromnú sociálnu misiu, charitatívnu organizáciu, ktorá slúžila ako zásterka pre jeho úchylku - sexuálne zneužívanie detí. Koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia argentínske úrady odhalili, že takmer desaťročie sexuálne zneužíva deti. V roku 2006 ho za zneužitie 25 detí odsúdili na 33 rokov väzenia a nariadili mu zaplatiť odškodné 770 miliónov pesos (približne 1,5 milióna eur) jedenástim maloletým obetiam. Schäfera uznali vinným v 20 prípadoch zneužitia a piatich znásilnení detí, ktoré spáchal v rokoch 1993 až 1997. V roku 2010 zomrel na srdcový infarkt.

Klaus Barbie získal po vojne prácu v americkej armáde

Počas vojny Barbie osobne mučil francúzskych väzňov, keď pôsobil v Lyone vo Francúzsku. Po vojne ho chytili americkí vojaci, ktorí mu namiesto väzenia ponúkli prácu v boji proti komunizmu v Európe. Keď Francúzi zistili, že Barbie žije, požiadali o jeho vydanie, aby ho mohli postaviť pred súd za vojnové zločiny. Namiesto vydania spravodlivosti mu americká armáda pomohla uniknúť do Bolívie. Zmenil si meno na Klaus Altmann a stal sa podplukovníkom v bolívijskej armáde. Jeho život plynul pokojne, až kým ho lovci nacistov neidentifikovali a priviedli späť do Francúzska. Po zdĺhavom súdnom procese dostal doživotie a vo väzení v Lyone zomrel na leukémiu.

Adolf Eichmann využil na útek Červený kríž
Nacisti pri úteku z Nemecka využívali najmä povojnový chaos. V tom čase množstvo ľudí žiadalo Červený kríž o status utečenca. Bezprostredne po skončení vojny sa zdalo, že pracovníci udeľovali potrebné víza a pas každému, kto chcel odísť z Európy. Adolf Eichmann, ktorý zodpovedal za vypracovanie plánu masového transportu Židov do koncentračných táborov takto zneužil Červený kríž a využil svoje kontakty vo Vatikáne, aby unikol do Južnej Ameriky. V roku 1960 ho počas pohrebu otca zatkli a o dva roky neskôr obesili vo väzení v Ramle.

Friedrich Buchardt získal prácu v MI6
Friedrich Buchardt bol síce veľký intelektuál, ale zároveň aj surový vrah, ktorý viedol tzv. „tím smrti". S jeho pomocou v Sovietskom zväze vyvraždil tisíce Židov a komunistov. Po vojne, namiesto toho, aby čelil trestnému stíhaniu za zabitie tisícok nevinných ľudí, si ho najalo britské MI6 ako špióna. Po niekoľkých rokoch ho predali Američanom, ktorí ho používali na vlastné tieňové účely a potom ho presťahovali do Nemecka. Zomrel v roku 1982, vo veku 73 rokov a nikdy sa nezodpovedal za zločiny, ktoré spáchal.

Kurt Becher unikol prokuratúre a stal sa bohatým podnikateľom
Príbeh Kurta Bechera je najväčším morálnym výsmechom. Väčšinu vojny strávil vydieraním peňazí od maďarských Židov výmenou za ich slobodu. Pre záchranu ľudí v koncentračnom tábore nepodnikol zadarmo nič. Napriek tomu ho podporili členovia židovskej komunity počas norimberských procesov a umožnili mu, aby unikol naprázdno. Po vojne sa presťahoval do Brém v Západnom Nemecku, kde zarobil milióny riaditeľ rôznych firiem a zomrel ako bohatý človek.

Franz Stangl unikol prokuratúre a pracoval v továrni Volkswagen
Rakúšan Stangl bol dôstojník SS, ktorý sa surovo podieľal na vyhladzovaní poľských Židov nacistami. V roku 1948 dokázal uniknúť do Talianska a potom do Sýrie vďaka pomoci rímskokatolíckej cirkvi. Neskôr sa presťahoval do Brazílie, kde v roku 1951 nastúpil do práce v továrni Volkswagen v São Bernardo do Campo. Pretože si nikdy nezmenil meno, rýchlo ho vystopovali lovci nacistov a vydali do Západného Nemecka, kde ho súdili za smrť približne 900-tisíc ľudí. Stangl tvrdil, že si len robil svoju prácu.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes