ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

Katastrofy v jadrových elektrárňach: Smrtiaca mohla byť aj tá na Slovensku

11.8.2017 | Úlety

Jadrová energia je podľa mnohých názorov energiou budúcnosti. V správnych podmienkach je bezpečná a môže poskytnúť energiu miliónom ľudí na celé roky. Ale nič nie je dokonalé. Atómové elektrárne v priebehu dejín spôsobili mnohé tragédie, na ktoré doplatili životom státisíce ľudí.

Kyštym (ZSSR), 29. septembra 1957

V spracovateľskom závode Majak v blízkosti mesta Ozersk vybuchla podzemná nádrž s vysoko rádioaktívnym odpadom. Príčinou explózie bola porucha na chladiacom zariadení. Únik rádioaktivity do ovzdušia kontaminoval plochu viac ako tisíc kilometrov štvorcových a podľa odhadov zasiahol státisíce ľudí.

REPORTÁŽ: Černobyľ: Miesto, kde dýcha smrť


Udalosť dlho utajovali, Moskva ju oficiálne priznala a nahlásila Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu až v roku 1989. Dovtedy na následky radiácie ochoreli a zomreli tisícky miestnych obyvateľov. Oblasť výbuchu dodnes považujú za najkontaminovanejšie miesto na Zemi.

Tokaimura (Japonsko), 30. septembra 1999
Nekontrolovanú reťazovú reakciu a ožiarenie v závode na spracovanie uránu pre jadrové elektrárne vyvolal chybný pracovný postup obsluhy. Zariadenie totiž nevyrábalo tento typ paliva už tri roky a technici nemali žiadnu kvalifikáciu. Nedostatok vedomostí a skúseností viedol k jednej z najhorších priemyselných nehôd v Japonsku. Obsluha nevedomky preplňovala uránovú nádrž, ktorá mala maximálnu kapacitu 2,4 kilogramu. Nádrž však preplnili až na 16 kilogramov, čo spôsobilo brutálny výbuch. Ožiarilo údajne viac ako 600 osôb, dvaja pracovníci zomreli. Štiepnu reakciu dokázali zastaviť až na druhý deň.

Windscale (Veľká Británia), 10. októbra 1957
Zariadenie Windscale používalo systém jadrových reaktorov, ktoré využívali grafit. Ráno 8. októbra inžinieri v závode zistili, že jeden z rektorov nemá správnu prevádzkovú teplotu. Začali ho ohrievať, avšak nevšimli si, že v inom reaktori vznikol požiar. K havárii došlo nepozornosťou obsluhy v dôsledku prehriatia palivových článkov a následne nastal požiar grafitového reaktora, ktorý uhasili až o štyri dni. Do vzduchu prostredníctvom komínov uniklo velké množstvo rádioaktivity, ktorá zasiahla Wales, severnú Európu a Anglicko. Podľa odhadov v dôsledku havárie podľahlo rakovine až 200 osôb.

Fukušima (Japonsko), 11. marca 2011

Dve poškodené jadrové elektrárne v prefektúre Fukušima zasiahla po zemetrasení s magnitúdou 6,2 až 14-metrová príbojová vlna cunami. Išlo o dvojnásobnú výšku, s akou rátali experti pri výstavbe závodov na pobreží. O tri dni neskôr došlo k výbuchu na reaktore číslo 3. Zranenia utrpelo 11 ľudí. Strecha na budove štvrtého reaktora jadrovej elektrárne Fukušima-I sa zrútila v dôsledku ďalšieho výbuchu.

FOTO: Jedinečné zábery z Fukušimy

Zranenia utrpelo 23 ľudí a najmenej 20 ľudí bolo ožiarených. Vysoký stupeň radiácie vo vode prinútil japonských technikov zastaviť záchranné práce na oboch reaktoroch jadrovej elektrárne. Koncentrácia rádioaktívneho jódu v morskej vode 4385-násobne presiahla povolenú normu. Vláda nariadila evakuáciu tisícok obyvateľov, ktorí bývali neďaleko elektrárne.

Harrisburg (USA), 28. marca 1979
Ide o jednu z najstrašnejších jadrových katastrof v histórii USA. V jadrovej elektrárni Three Mile Island v Pensylvánii si pracovníci nevšimli, že mechanická porucha v chladiacom systéme spôsobuje masívne zvýšenie teploty jadra reaktora. Bohužiaľ, zariadenie nemalo varovné systémy ani snímače. Došlo k priehriatiu reaktora a roztaveniu uránu. Následne zlyhal tlakový ventil, čo spôsobilo masívny výbuch. Rádioaktívny oblak zasiahol oblasti vzdialené od miesta nešťastia aj niekoľko sto kilometrov. Viac než 200-tisíc ľudí museli evakuovať. Jeden človek zahynul a asi 100 ľudí hospitalizovali.

Černobyľ (Ukrajina), 26. apríla 1986
Je to najhoršia jadrová katastrofa, ktorá mala vplyv na celú planétu. V priebehu testu nového bezpečnostného systému došlo k prehriatiu a následnej explózii reaktora. Do vzduchu sa v priebehu niekoľkých dní uvoľňovali rádioaktívne mraky, ktoré postupovali cez západnú časť ZSSR do ostatných častí Európy.

Nový sarkofág pochová Černobyľ: Ako bude vyzerať?

To si vyžiadalo evakuáciu a presídlenie asi 200-tisíc ľudí. V reaktore číslo 4 došlo k masívnej odchýlke, ktorá spôsobila výbuch, keď sa vodík zmiešal so vzduchom. Pri výbuchu sa zrútil vrchol reaktora a odhalilo sa jeho vnútro. Do okolia uniklo obrovské množstvo rádioaktívnych častíc a plynov. Obsahovali cézium 137 a stroncium 90, vysoko rádioaktívne prvky, ktoré vznikajú ako odpad pri jadrových reakciách. Vzhľadom na dezinformácie, ktoré šírili sovietske médiá, došlo k väčším škodám, ktorým sa dalo predísť, keby vláda včas reagovala.

Jaslovské Bohunice (Slovensko), 22. februára 1977
Aby sme nezaostali za svetom, aj u nás sme zaznamenali problém s jadrovou elektrárňou. Pred zavážaním paliva do reaktora elektrárne A1 robotníci nedbalo vyčistili palivový článok od guľôčok silikagélu, ktorý počas transportu slúžil na pohlcovanie vlhkosti. Prítomnosť cudzorodej látky spôsobila prehrievanie palivového súboru v dôsledku čoho došlo k poškodeniu reaktora a následnému prieniku rádioaktivity do primárneho a niektorých častí sekundárneho okruhu okolo elektrárne.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes