ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Hora, ktorá žerie ľudí. Ročne ich tu zomrú tisíce

8.6.2017 | Úlety

Vysoko v Andách na juhozápade Bolívie sa nad jedným z najvyššie položených miest sveta týči osamelý vrch. Volá sa Cerro Rico, čo v preklade znamená bohatá hora. Meno mu dali španielski kolonizátori kvôli obrovskému množstvu striebra, ktorú sa im tu podarilo nájsť. Dnes ho však miestni prezývajú inak: hora, ktorá žerie ľudí.

V roku 1545 založili na úpätí Cerro Rico banské mestečko Potosí, v ktorom nútene žilo obrovské množstvo ľudí. Pracovali ako otroci na ťažbe striebra a smrť tu následkom nehôd, hladu, chorôb a vyčerpania našli v priebehu niekoľkých rokov stovky tisíc mužov i žien.

FOTO: Opustené medené bane: desivé legendy o nich kolujú dodnes

O takmer 500 rokov neskôr je už španielska nadvláda len hudbou minulosti. Podmienky v útrobách Cerro Rico sa však zmenili len málo. Pod zemou závaly ročne zabijú desiatky mužov a chlapcov. Stáročia baníckej činnosti po sebe navyše zanechali tisíce nezmapovaných dier a tunelov, takže stabilita celej hory je otázna. Riziko, že sa celkom zrúti, je pomerne vysoké.

Jedinečná diamantová baňa: čo nájdete, je vaše


Najvyššie odhady hovoria, že v Cerro Rico a jej okolí zomrelo v 16 storočí až osem miliónov ľudí. Je možné, že toto číslo je prehnané a zahŕňa aj tých, ktorí sa z tohto regiónu len odsťahovali inam. Napriek tomu si prezývku „hora, ktorá žerie ľudí", Cerro Rico určite zaslúži.

Zvláštne je, že hoci je úmrtí v dôsledku zranení a závalov pomerne veľa, na úmrtnosti má najväčší podiel silikóza. Ide o chronické pľúcne ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku vdychovania prachu s obsahom oxidu kremičitého. V moderných baniach sa jeho víreniu zabraňuje pomocou vody, do Cerro Rico ale ešte táto technológia nedorazila.

Keď sa takýto prach dostane do pľúc baníka, usádza sa a spôsobuje zjazvovanie tkaniva. To navyše sprevádzajú podobné symptómy ako bronchitídu: zvýšenie teploty, bolesť hrude, stratu hmotnosti, slabosť a napokon smrť. Len máloktorý baník sa dožije štyridsiatky. Vdovami sa mesačne stane v priemere 14 žien. Nedostatok pracovných príležitostí však núti chlapov znovu a znovu liezť pod zem a dolovať striebro. A silikóza čaká.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

20 policajtov išlo na povinnú lekársku prehliadku. Vyjde sestrička a hovorí: "Je vás tu veľa, tak budete vstupovať po štyroch!" V tú chvíľu si jeden kľakne na všetky štyri a hovorí: "Ja idem prvý! Ja som veliteľ!"

 
Virtuálny barZimný Punč Zimný Punč
  • 20 cl rumu
  • 1 l červeného vína
  • 3 pomaranče
  • 3 citróny
  • 3 klinčeky
  • cukor
  • kúsok celej škorice
 
Hra na dnes