ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

FOTO: Kruté fotky zo Sýrie, ktoré ukazujú boj proti islamistom

11.7.2017 | Úlety

Už takmer štrnásť rokov sa svet borí s teroristickou hrozbou v podobe hnutia Daeš, nazývaného aj Islamský štát. V súčasnosti sa už síce podarilo získať jeho hlavnú baštu, mesto Mosul, ale o tom, že nešlo o žiadnu ľahkú misiu a porážka teroristov ešte nemusí byť definitívne jasná, hovoria vojnové fotky.

Teroristické bunky sú doslova ako potkany zalezené hlboko v zemi, odkiaľ plánujú svoje útoky. Pozrite sa na realistické fotky, z ktorých smrdí pušný prach a máte pocit, že na vás vyletí guľka.

Dokonalé zábery
Byť fotografom priamo v centre paľby nie je vôbec jednoduchá pozícia. Namiesto poriadneho kalibru je zvedavec s fotoaparátom vyzbrojený maximálne objektívom a fotografuje drsné scenérie. Pritom nemá istotu, že mu za výsledok aj niekto zaplatí.

Stádo diviakov napadlo militantov z ISIS, traja neprežili

Neraz ide o život a presne toto prostredie miluje Kainoa Little, vojnový fotograf, ktorý zasvätil celú svoju kariéru dokumentovaniu krvavých zrážok. No jeho fotografie sú iné, ako tie z bulváru. Nefotí žiadne odrezané hlavy, krvavé scény, jeho fotografie sú dosť drsné, ale umelecké, ak vôbec o tomto žánri vo vojnou zmietanej zemi, možno hovoriť.

Nikto nechcel fotky z Mosulu
O vojnové fotografie je záujem z každej bulvárnej strany. Kainoa Little však nafotil život v krajine taký, akým skutočne je, a jeho fotky nikto nechcel kúpiť. No ak sa na ne pozriete, poviete si, že ide o najkrajšie a najdojímavejšie fotografie boja proti ISIS.

Sexy moslimka nechala školu, aby bojovala proti ISIS

Nie sú však dostatočne trendy. Ukazujú oslobodzovanie v neprikrášlenom obraze, poctivú prácu mužov zákona v zákopovej vojne proti teroristom, sú plné desu v očiach a lásky, ktorá zachraňuje životy civilistov. Nakoniec sa preto Kainoa rozhodol svoje reportážne fotografie, ktoré ho takmer stáli život, šíriť bezplatne a zadarmo. Ako protipól k tomu, čo bežne vidíme v médiách.

Za všetkým vidieť človeka
Na záberoch možno spoznať svet, ktorý ostáva po guľkách a životy ľudí, ktorým sa nie je čo čudovať, že chcú zo Sýrie vytiahnuť päty za každú cenu. Ako hovorí Kainoa Little, na jeho fotografiách je vidieť človeka. Jeho nádej, sklamanie, lásku, túžbu, starostlivosť aj boj za spravodlivosť a nie ideológiu.

Autor: Marcos
Foto: Kainoa Little


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáš sa v Tour de France?
Otestovalo sa 1443 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Dvaja farári po práci sedia v peknom počasí na lavičke pred farou a popíjajú červené víno.
- Čo myslíte, bratku, dožijeme sa my toho, až Vatikán vydá dekrét o zrušení celibátu?
- Neviem, bratku, my ešte asi nie, ale naše deti už určite.

 
Virtuálny barBlinkibu Blinkibu
  • rum
  • ovocný čaj
  • mlieko
  • cukor
  • citrón
 
Hra na dnes