ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

FOTO: Internačné tábory v Kalifornii: tu Američania väznili Japoncov

6.1.2017 | Úlety

Fotografka Dorothea Langeová je známou najmä vďaka snímka z 30-tych rokov minulého storočia, ktoré zachytávajú utrpenie ľudí počas Veľkej hospodárskej krízy. Jej objektív bol však svedkom aj inej udalosti: presídľovania Japoncov v USA.

Zrejme neexistuje krajina, ktorá by dovolila, aby sa na jej území voľne pohybovali občania znepriatelenej mocnosti. Výnimkou neboli ani Spojené štáty americké počas druhej svetovej vojny, ktoré umiestňovali ľudí pôvodom z Japonska do internačných táborov.

Keď Američania s Nemcami bránili hrad proti nacistom


Americká vláda najala Langeovú, aby internovanie Japoncov zdokumentovala. Hoci bola spočiatku proti, napokon predsa len privolila a jej objektív tento proces zvečnil. Vysokopostavení členovia armády, ktorí na internovanie dohliadali, však s výsledkami Langeovej práce spokojní neboli. Fotografkin pohľad na celý proces sa pohlavárom nepáčil, a tak je snímky zabavili a uzamkli do Národného archívu.

Na verejnosť sa dostali až v roku 2006. Vidno na nich japonských civilistov, ktorých bez milosti odvážali do opustených častí Kalifornie, kde si museli zvykať na nový život. Detaily z miesta ich núteného pobytu si môžete pozrieť v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Anchorededitions


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Fakty o Chuckovi Norrisovi.
Otestovalo sa 4188 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Bača, aká bola svadobná noc?"
"Nuž, najprv som si prdou, aby si nemyslela, že som nesmelý. Potom som jej dau po papuli, aby hneď vedela, že nebudem pod papučou. No a potom som to robiu s ovečkou, aby si nemyslela, že budem od nej závislý..."

 
Virtuálny barPearl Harbor Pearl Harbor
  • 2 cl vodky
  • 2 cl melónového likéru
  • ananásový džús
 
Hra na dnes