ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Plyny, ktoré voňajú: tieto veci ste o prdoch netušili

20.4.2017 | Úlety

Prdy sú prejavom života. Prdíme od narodenia a aj posledný výdych človeka nemusí nutne vyjsť ústami. Denne z nás vyfúknu približne dva litre zápachu a sú prejavom zdravého trávenia. To všetko už vieme. No napriek tomu máme o jednej z našich najčastejších činnosti stále dosť vedomostných rezerv.

Staré slovo

Aj keď sa prd zdá ako moderný slangový výraz, patrí k prvým slovám, ktoré boli kodifikované v modernej spisovnej angličtine už v stredoveku. A slovíčko nájdeme aj v starovekej Gréčtine, či dokonca v sanskrte.

Prdy vedia prezradiť
Nie je nič horšie, ako keď vás v utajení prezradí vlastný zadok. Ne je to problém len ľudí. Šimpanzy majú extra dlhé a hlučné prdy. Dokonca sa veľmi často stávajú dôvodom odhalenia týchto opíc vedcami, ktorí si ich šťavnaté prejavy pochvaľujú. Teda až do chvíle, kým sa nepriblížia príliš blízko.

Voňavé prdy
Francúzsky podnikateľ Christian Poincheval prišiel s pilulkou nazvanou Otec Vianoc, po ktorej ak vám spod zadku zavanie plyn, bude voňať ako rozpustená čokoláda. Nuž, či je to zdravé pre telo nevieme, ale rozhodne je to zdravšie pre okolie.

Potraviny, ktoré môžu za vaše plyny


Vodné prdy smrdia viac
Uvaliť si v sprche alebo vo vani je horšie ako odfúknuť do gatí. Teda pre naše čuchové bunky. Dôvodom je, že v tomto prostredí nedochádza k difúzii a plnú šlehu dostanete v koncentrovanej podobe. Navyše mnoho prdov spraví chemickú reakciu s vlhkosťou a to spôsobí, že ich zápach sa výrazne znásobí.

50-tisíc dolárov za voňanie prdov
V Číne sú ovoniavači prdov rešpektovanou skupinou podobne ako kedysi samuraji. Prečo voňajú prdy druhých ľudí? Títo odborníci sú súčasťou tradičnej čínskej medicíny, ktorá učí, že pohľad prdu sa dá veľmi efektívne spoznať choroba. Priložia teda nos k zadku chorého a nasajú čo im ponúkne. Niet sa čo čudovať, že si za vypísanie receptu potom vypýtajú poriadne mastnú čiastku.

Ako odtlačok prsta
Zloženie baktérií v čreve ľudí je odlišné. Preto aj prd je tak jedinečný ako odtlačok prsta a aj v dave ľudí vieme identifikovať vlastný smrad od toho, keď si uľaví niekto iný.

V lietadle sme ako balóny
Prd v našich črevách je skrátka len plyn a jeho rozťažnosť závisí nielen od toho, čo jeme, ale aj od nadmorskej výšky a zmeny okolitých tlakov. Takže preto má mnoho ľudí v lietadle permanentne pootvorený konečník. Zmena tlaku zvyšuje frekvenciu prdenia. Aj to je dôvodom, prečo sa nerieši hlučnosť lietadiel. Aby si s úsmevom a tajne mohli uľaviť aj tí, ktorí to nevedia dať na špióna.

Autor: Marcos
Foto: Youtube


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Otestujte svoj mechúr!
Otestovalo sa 31746 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes