ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

Extrémne historické športy: aj naši predkovia milovali adrenalín

18.4.2017 | Úlety

Každý túži po vzrušení. Niekto ho nachádza v malých veciach, iný potrebuje dobrodružné aktivity. Keď sa pozrieme do minulosti, ľudia vždy vyhľadávali adrenalín. Tu je niekoľko extrémnych športov z histórie, ktoré ukazujú, že aj naši predkovia boli ochotní riskovať zdravie a život pre potešenie.

Skok z veže

Muži na Vanuatu vykonávajú rituál, ktorý vyzerá úplne šialene. Vyšplhajú sa na 25 metrov vysokú vežu z guľatiny, na jej vrchole si priviažu na nohy révu a skočia. Rituál je starý zhruba 1500 rokov, pričom existuje niekoľko verzií o jeho vzniku.

FOTO: Snímky, z ktorých strieka adreanlín

Napriek nebezpečnosti tejto aktivity k zraneniam dochádza prekvapivo vzácne. Réva je totiž pružná a pôdu pod vežou vždy skypria, aby bola mäkká pri prípadnom tvrdom pristátí. Adrenalínové video nájdete pod článkom.

Staroveké pólo

Pólo je jedným z najstarších kolektívnych športov a vzniklo v starovekej Perzskej ríši. Odtiaľ sa hra rozšírila do celej Európy a Ázie. Mohlo by sa zdať, že hra nie je nebezpečná, ale letmý pohľad na históriu póla odhaľuje krvavé nehody. Spleť konských tiel, vysoká rýchlosť a dlhé tyče, ktoré sa môžu zapliesť do ich nôh plus slabé bezpečnostné vybavenie robia z póla nebezpečnú hru.

Anastenaria
Ľudia v rôznych mestách po celom Grécku a Bulharsku každý rok vykonávajú rituál, ktorý je starý tisícky rokov. Ide o uctievanie svätcov Konštantína a Athanasiusa. Veriaci držia ikony svätých a s nimi prechádzajú cez žeravý popol. Legenda vraví, že keď v Bulharsku horel kostol, dedinčania počuli hlasy svätých ako volajú o pomoc. Dedinčania, chránení požehnaním svätcov, vyniesli ich ikony a ostatky bezpečne z plameňov. Teraz opakujú rovnaký čin a veria, že práve Božia milosť ich bezpečne prenesie cez žeravé uhlíky. Iní však rituál spájajú s uctievaním boha Dionýza. Niektorí si zas myslia, že je pohanského pôvodu, takže by ho kresťania nemali vykonávať.

Calcio Fiorentino
Starovekí Rimania hrali loptovú hru s názvom harpastum, ktorá sa podobá hre rugby. Hráči museli udržať vo vzduchu malú loptu bez toho, aby sa dotkla zeme. Podobnou hrou je Calcio Fiorentino. Ide o historický futbal, ktorému sa ľudia venovali na centrálnom námestí vo Florencii už v 16. storočí. Tímy s 27 hráčmi proti sebe zápasili všetkými dostupnými prostriedkami, aby dostali loptu cez plot na oboch koncoch ihriska. Mohli zápasiť, udierať aj kopať. Pre zvýšenie pocitu boja pri každom skórovaní nasledovala salva z dela. V minulosti získal víťazný tím kravu, teraz víťazi dostanú zadarmo jedlo a porazení si idú domov ošetriť zranenia.

Knattleikr

Knattleikr bola hra, ktorou sa zabávali Vikingovia a už to naznačuje, že išlo o dosť brutálnu záležitosť. Pri loptovej hre sa používali aj drevené pálky, takže viac pripomína baseball alebo kriket. Hlavný rozdiel oproti týmto hrám spočíval v tesnom telesnom kontakte medzi hráčmi. Takže v tomto kontexte mala hra bližšie k ragby.

Závody vozov

Vedeli ste, že najbohatším športovcom histórie bol Gaius Appuleius Diocles, ktorý vo svojej kariére nahromadil imanie vo výške dnešných niekoľkých miliárd dolárov? Diocles bol rímsky jazdec s konským záprahom a počas svojej 24-ročnej kariéry vyhral 1 462 pretekov. Kariéru začal v osemnástich rokoch a zúčastnil sa na neuveriteľných 4 257 pretekoch. To znamená, že v priemere ide o 177 súťaží ročne. Išlo o veľmi nebezpečný šport, pri ktorom voz ťahali dva alebo štyri kone. K nehodám dochádzalo veľmi často a priemerný vek úmrtia vozatajov pri pretekoch bol 22 rokov.

Pankration
V starovekom Grécku, bol pankration olympijský šport, v ktorom stáli proti sebe dvaja muži v krutom boji takmer bez pravidiel. Museli dodržiavať iba jediné - nesmeli sa hrýzť a útočiť si na genitálie. Atléti bojovali nahí na jemnom piesku poliatom vodou. Boj trval dovtedy, kým sa jeden z bojovníkov nevzdal alebo od vyčerpania či pre zranenie neodpadol. Toto športové odvetvie má svojich fanúšikov dodnes, hlavne v Európe a v USA.

Predchodca futbalu

Samozrejme, futbal nemal svoje typické pravidlá hneď od začiatku existencie. V Anglicku, kolíske futbalu, ho hrali najprv v uliciach dedín a miest. Na každej strane súperilo niekedy aj niekoľko stoviek ľudí. Často dochádzalo k zraneniam a k ničeniu majetku. Keďže hra nemala presné pravidlá často sa zvrhla do nemilosrdnej bitky, pri ktorej utŕžili rany a zranenia nielen hráči ale aj diváci. Obyvatelia sa bránili aspoň tak, že v deň športového zápasu zabarikádovali okná aj dvere. A viete, čo hráči používali ako loptu? Nafúknutý prasací mechúr.

Autor: Radomír


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Vyznáte sa v gangsterkách?
Otestovalo sa 9899 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes