ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Exorcizmus Anneliese Michelovej - dievčaťa, ktoré mal posadnúť diabol

16.2.2017 | Úlety

Smrť Anneliese Michelovej otriasla pred vyše 40 rokmi celou Nemeckou spolkovou republikou. Hovorilo sa, že dievča posadol diabol, a ani exorcisti ho z jej tela nevedeli vyhnať. Čo však skutočne stálo za úmrtím mladej študentky?

Anneliese Michelová (na fotke vľavo) sa narodila 21. septembra 1952 v Liebfingu v Nemeckej spolkovej republike. Celá jej rodina bola mimoriadne silná v katolíckej viere: otec Josef v mladosti zvažoval ísť za kňaza a tri Anneliesine tety boli mníškami. Až do 16-tich však dievča žilo relatívne normálne. Potom však prišiel prvý silný záchvat.

VIDEO: Vyháňanie diabla v priamom prenose

Nechali ju previezť na psychiatrickú kliniku vo Wurzburgu, kde Anneliese diagnostikovali epilepsiu. Onedlho začala pacientka pri modlení trpieť halucináciami a počula hlasy, ktoré jej vraveli, že je odsúdená na zatratenie.

V nasledujúcich mesiacoch sa Anneliesine psychické zdravie začalo zhoršovať. Jedla muchy, pavúky aj uhlie a dokonca odhryzla hlavu mŕtvemu vtákovi. Lekári hovorili aj o tom, že dievča na dva dni zaliezlo pod stôl, kde štekalo ako pes. Inokedy jej jačanie trvalo celé hodiny a počuli ho aj ostatní pacienti. Trhanie vlastných šiat a močenie na podlahu sa stali bežnými prejavmi Anneliesinho správania.

V roku 1975 v presvedčení, že je ich dcéra posadnutá diablom, zobrali rodičia Anneliese z kliniky. Rozhodli sa spoľahnúť výlučne na cirkev. Exorcista, ktorý dievča prehliadol, zhodnotil, že je naozaj posadnutá a po dvoch neúspešných žiadostiach napokon dostal povolenie na vykonanie očistného rituálu.

Farár Arnold Renz a pastor Ernst Alt mali Anneliese zbaviť diabla prostredníctvom Rituale Romanum, obradu, ktorý sa do cirkevného práva zapísal ešte v 17. storočí. Spoločne v priebehu desiatich mesiacov vykonali 67 rituálov, z ktorých niektoré trvali až štyri hodiny.

Okolo veľkonočných sviatkov sa správanie „posadnutého" dievčaťa začalo opäť zhoršovať. Odmietala jedlo i vodu v domnienke, že ju to zbaví vplyvu Satana. Napriek tomu nik z jej blízkych nezavolal lekárov.

Dievčaťu časom z neustáleho padania na kolená, ktoré bolo súčasťou obradov, popraskali väzy v kolenách. Posledný exorcizmus vykonali muži 30. júna 1976. Dievča už bolo tak slabé, že jej s pohybmi, ktoré rituál sprevádzali, museli pomáhať rodičia. Stále boli presvedčení, že v tele ich dcéry sa nachádza viacero démonov, medzi inými aj Lucifer, Judáš Iškariotský, Nero, Kain či Hitler.

Anneliese zomrela na následky podvýživy a dehydratácie 1. júla 1976. Vážila len 34 kilogramov. Pochovali ju na cintoríne v Liebfingu na mieste, kde sa do zeme ukladali pozostatky nemanželských detí a obete samovrahov.

Po oficiálnom vyšetrovaní príčin jej smrti obvinili Arnolda Renza, Ernsta Alta i rodičov z Anneliesinej vraždy. Súdny proces, ktorý sa uskutočnil v roku 1978, sa stal celosvetovou senzáciou. Všetkých štyroch obvinených odsúdili za neúmyselné usmrtenie na šesť mesiacov väzenia s podmienečným odkladom na tri roky.

Aj dnes k Anneliesinmu hrobu občas zavíta skupina katolíkov, ktorí ju uznávajú ako neoficiálnu sväticu. Ďakujú jej za to, že sa obetovala za hriechy iných. Život mladej žene, ktorá by dnes s lekárskou pomocou dokázala viesť normálny život, to ale nevráti.

Autor: Noel

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Česká republika porazila vo finále MS v hokeji Ruskú federáciu. Rusi im asi po týždni poslali list. Gratulujeme.STOP. Boli ste silný súper.STOP. Ropa STOP. Zemný plyn STOP.

 
Virtuálny barBull Driver Bull Driver
  • 4,5 cl vodky
  • 9 cl Red Bullu
  • 9 cl pomarančovej šťavy
 
Hra na dnes